Fimoza, një sëmundje shumë e zakonshme e penisit të burrit

Fimoza

La fimoza es një nga sëmundjet më të zakonshme që mund të ndodhë në penis një njeriMegjithëse zakonisht ndodh kryesisht tek fëmijët, nga të cilët 95% në një moshë shumë të re zakonisht vuajnë nga kjo sëmundje, ajo mund të shfaqet për shkaqe të ndryshme tek njerëzit e çdo moshe. Përkundër asaj që shumë njerëz besojnë, ai ka një zgjidhje në të gjitha rastet dhe megjithëse shërimi është zakonisht i dhimbshëm dhe i lodhshëm, përfundon duke u kapërcyer me kalimin e kohës.

Nëse doni të dini informacion në lidhje me këtë problem, simptomat që ka, problemet që mund të shkaktojë dhe disa këshilla për trajtimin, nxirrni një laps dhe letër, do t'ju duhet që të shkruani shumë nga gjërat që do të tregojmë. ju dhe shpjegoni gjatë gjithë këtij artikulli.

Çfarë është phimosis?

Para se t'ju tregojmë se si të zbuloni se vuani nga phimosis dhe si duhet të vazhdoni të përpiqeni të zgjidhni këtë problem, duhet të dini se çfarë është phimosis qartë dhe qartë.

Duke folur teknikisht ne po përballemi me një parregullsi në lëkurë që mbulon pjesën fundore të penisit, e njohur si lafsha. Kjo lëkurë në fund të organit seksual mashkullor është shumë e ngushtë, gjë që nuk lejon zbulimin e glancit, herë plotësisht dhe nganjëherë pjesërisht. Ky fenomen mund të ndodhë si me penisin e ngritur ashtu edhe në një gjendje të relaksuar.

?‍⚕️ Të kesh apo jo fimozë nuk ndikon në madhësinë e penisit. Por nëse jeni ende një nga ata meshkuj që janë në kërkim të disave këshilla për të rritur penisin tuaj në mënyrë të sigurt, ju këshillojmë shkarkoni librin Penis Master nga këtu

Një nga konfuzionet më të zakonshme është të besosh se ke një phimosis, kur në realitet thjesht ke një frenulum të shkurtër. Në rast dyshimi ose zbulimi të disa prej këtyre dy problemeve, është thelbësore që të shkoni te një specialist për të identifikuar sëmundjen tonë dhe të përshkruani një trajtim të duhur.

Pse shfaqet phimosis në penisin e një burri?

Do të tingëllojë shumë e çuditshme por të gjithë të porsalindurit, natyrisht meshkuj, kanë një fimoza fiziologjike e cila në shumicën e rasteve zgjidhet pa ndonjë ndërhyrje apo trajtim. Një grup i vogël do të ketë nevojë për një trajtim me të cilin do të jetë në gjendje ta kapërcejë atë pa shumë probleme ose ndërlikime.

Teknikisht, phimosis shfaqet për shkak të asaj që tashmë është shpjeguar më lart, domethënë nga parregullsi në lëkurën që mbivendoset në lafshën. Fatkeqësisht nuk ka ndonjë shpjegim konkret për shfaqjen e phimosis.

Këto janë simptomat kryesore të phimosis

Fimoza në shumicën e rasteve paraqet simptomat e mëposhtme në shumicën e pacientëve;

 • Glanet e penisit tonë nuk shfaqen pjesërisht ose plotësisht. Kur përpiqeni ta zbuloni, dhimbjet janë zakonisht të forta
 • Dhimbje gjatë urinimit Rryma e urinës është e mirë dhe do të devijohet në shumicën e rasteve. Përveç kësaj, është e mundur që lafsha të pezmatohet gjatë urinimit. Vëzhgoni nga afër këto simptoma të mundshme sepse ato zakonisht janë një nga më të zakonshmet
 • Dhimbje gjatë ereksioneve e cila mund të bëhet mjaft intensive në disa raste, ndonjëherë na pengon të kryejmë marrëdhënie të plota seksuale
 • Inflamacion i shpeshtë i glans dhe lafshës që mund të na shkaktojë edhe një herë dhimbje të forta
 • Mbetjet e bardha shpesh mund të shfaqen në glan që janë arsyeja për një higjienë intime të dëmtuar si pasojë e pamundësisë së heqjes së lafshës. Jepuni atyre rëndësinë e nevojshme, sepse nganjëherë ato mund të jenë për shkak të gjërave të tjera dhe jo për shkak të një phimosis si të tillë

Në rast se keni disa nga simptomat e lartpërmendura, është më mirë që të shkoni sa më shpejt të jetë e mundur që një specialist të kryejë një ekzaminim të zonës dhe mund të zgjidhë problemet tuaja sa më shpejt të jetë e mundur. Nëse e lini mënjanë problemin tuaj, mund të ndodhë që pas disa ditësh ose disa javësh gjithçka të jetë bërë më e komplikuar.

Llojet e phimosis

Llojet e phimosis

Zakonisht nuk është diçka për të cilën jemi mësuar të informohemi, por ekzistojnë dy lloje të ndryshme të phimosis

Fimoza fiziologjike

Ne kemi folur tashmë për këtë lloj phimosis në fillim të këtij artikulli, dhe Theshtë ai që ndodh tek foshnjat gjatë lindjes. Ndërsa ditët kalojnë, lafsha e të porsalindurit do të fitojë elasticitet dhe do të zgjerohet derisa të mund të zhvendoset pa ndonjë problem. Nëse problemi vazhdon me kalimin e viteve, do të flasim për një lloj tjetër të phimosis dhe jo patologjik.

Fimoza patologjike

Ky lloj i phimosis është shumë i rrallë, por mund të ndodhë tek burrat e çdo moshe për shkak të infeksioneve ose plagëve që formojnë ind të ri që pas shërimit nuk lejojnë të zbuloni glanet në një mënyrë krejtësisht normale. Në rast të shfaqjes së këtij problemi, do të jetë thelbësore të shkoni te mjeku për të na diagnostikuar dhe të përshkruani një trajtim.

Shkallët e phimosis

Përsëri, një burrë mund të ketë phimosis, por ashtu siç mund të jetë i një lloji ose një tjetër, gjithashtu mund të jetë i një shkalle në tjetrin. Këto shkallë variojnë nga V në të cilat ne mund të zbulojmë glanet në mënyrë të përsosur, deri tek unë në të cilën glans nuk është zbuluar në asnjë mënyrë.

Më poshtë tregojmë dhe shpjegojmë shkallët e ndryshme të fimozës ekzistuese;

 • KLASA I: pikoj, lëpushka nuk mund të tërhiqet aspak, glans nuk është e dukshme në asnjë rast
 • Shkalla II: punctate, lafsha mund të tërhiqet minimalisht, mund të shihet mishi i urinës
 • Shkalla III: lafsha mund të tërhiqet në mes të glancave
 • Shkalla IV: lafsha mund të tërhiqet vetëm mbi kurorën e këpushave
 • Shkalla V: do të kishte një tërheqje të plotë përveç se mund të shihet një unazë fimotike

Çfarë trajtimesh ekzistojnë për phimosis?

Në varësi të llojit dhe shkallës së phimosis që vuajmë, trajtimi do të jetë njëra ose tjetra, dhe në të gjitha rastet duhet të përshkruhet nga një mjek. Diagnostifikimi dhe trajtimi i çdo lloji dhe shkalle të phimosis mund të jetë i pakuptimtë, i cili gjithashtu mund të jetë shumë, shumë i dhimbshëm.

 • Trajtimi me kortikosteroide. Ky lloj trajtimi tregohet për fëmijët 3 vjeç e lart. Në shumicën e rasteve ato janë kremra me të cilat do të jemi në gjendje të ndajmë lëkurën e lafshës nga glanet pak nga pak, duke i dhënë lëkurës së penisit më shumë elasticitet. Në shumicën e rasteve, ky trajtim është i suksesshëm, megjithëse nëse nuk arrihet objektivi, do të duhet të kthehemi te specialisti për t'u diagnostikuar përsëri dhe të përshkruajmë një trajtim të ri.
 • Trajtimi kirurgjik. Isshtë i ashtuquajturi synet që praktikohet tek të rriturit dhe fëmijët, përgjithësisht me anestezi lokale. Ai konsiston në heqjen e pjesës së lafshës që parandalon glancet të ekspozohen plotësisht. Nëse nuk lindin komplikime, të cilat nuk duhet të lindin, kjo është një ndërhyrje klinike mjaft e thjeshtë.
çfarë është synetia dhe përfitimet e tij
Artikulli i lidhur:
Përfitimet e rrethprerjes

Komplikimet e mundshme të phimosis

Fimoza

Phimosis në disa raste mund të çojë në disa komplikime. Këto mund të jenë serioze në disa raste, por kryesisht të dhimbshme në shumicën e rasteve.

Këtu janë ndërlikimet më të zakonshme që mund të lindin nga phimosis;

 • Ndoshta ndërlikimi më i zakonshëm dhe serioz është parafimoza, e cila konsiston në një pezmatim të glaneve kur lafsha është tërhequr në bazën e saj dhe nuk mund të kthehet në asnjë mënyrë, për të thënë, pozicionin e saj normal.
 • Infeksioni i urinës. Duke mos qenë në gjendje të hyni në zonë për pastrimin e duhur, mund të ndodhë një infeksion i këtij lloji
 • Rritja e shanseve të prekjes nga një sëmundje seksualisht e transmetueshme
 • Mundësitë e vuajnë nga kanceri i penisit rrit
 • Siklet i mundshëm kur keni marrëdhënie seksuale pasi glanet nuk mund të zbulohen plotësisht
 • Balaniti si rezultat i mungesës së higjienës së duhur, duke shkaktuar ënjtje dhe skuqje të glancave dhe lafshës
Balaniti, një sëmundje e zakonshme e penisit. Skuqja e penisit
Artikulli i lidhur:
Balaniti: Kruajtje dhe skuqje të penisit

Ka disa ndërlikime të tjera që mund të ndodhin nga phimosis, por në shumicën e rasteve ato nuk janë shumë të zakonshme, kështu që ne kemi vendosur t'i kalojmë ato.

Pritjet e tejkalimit të phimosis

Fimoza Isshtë një sëmundje, siç e kemi thënë tashmë, mjaft e zakonshme tek burrat, dhe që kapërcehet në shumicën e rasteve në një mënyrë të thjeshtë dhe të shpejtë, megjithëse ndonjëherë kjo bën me disa dhimbje dhe duhet të shmangni praktikat më shumë se zakonisht. Në rast se zbulohet vonë, kjo mund të çojë në disa komplikime më shumë, por në shumicën e rasteve, një jetë krejtësisht normale mund të drejtohet shumë shpejt.

Rekomandimi ynë për të patur pritje të mëdha të kurimit pa shumë ndërlikime që në të njëjtin moment në të cilin zbuloni, ose tek fëmija juaj ose tek vetja juaj, disa nga simptomat më të zakonshme të phimosis ju shkoni te një mjek specialist për të eksploruar zonën dhe mund të marrë vendime pa qenë tepër vonë. Në shumicën e rasteve, një fimozë është e komplikuar kur përpiqesh ta zgjidhësh atë vetë duke lexuar artikuj absurdë që ekzistojnë me qindra në rrjetin e rrjeteve ose duke u përpjekur të fshehësh, diçka që nuk do t'i bëjë kurrë gjërat të shkojnë më mirë.

Gati për t'u përballur me phimosis të informuar dhe të përgatitur?.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

30 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   diego mamani ancasi dijo

  Më falni, me sa duket lëkura e lafshës nuk del prapa glancit Unë jam midis klasës 2 dhe 3 sapo e mora lëkurën e prerë plotësisht duke ekspozuar glans, por pastaj ajo nuk u kthye dhe e bëra manualisht me pak dhimbje, kur urinoj kam nuk ka probleme, as ënjtje e asnjërës prej tyre, kur penisi im është i ngritur nuk kam asnjë dhimbje ose ndërlikim derisa të masturbohem dhe nuk më dhemb ta bëj këtë, në këtë rast operacioni është i domosdoshëm, unë jam 16 vjeç. Reputacioni im mbetet i njëjtë nuk kalon pas glaneve vetëm glans mund të vërehen pak. a kam nevojë për ciscuncicion?

 2.   Mayra dijo

  Më falni, bb-ja ime ka unazën e tërheqshme, ka forcë, rrethprerja është katër vjeç

 3.   rodrigo dijo

  Përshëndetje, emri im është Rodrigo, unë jam 17! Epo ajo që më ndodh është që unë mund ta tërheq lëkurën e prepucit në glans, por me përpjekje kam një frenulum të shkurtër dhe bie në sy një unazë fimotike, por nuk kisha problem me dhimbjen e sipërpërmendur të djegies kur nuk urinoja asgjë! A mund të jetë që problemi është në frenulum? është se unë kam frenulum që një fije lëkure në skajet e frenulumit kam ngjitur një pjesë të lafshës dhe mendoj se prerja atje e lafshës do të zmadhohet! NDIHMONI DHE FALEMINDERIT SHUM

 4.   Andreas Herrera dijo

  Pershendetje! Mirëmëngjes të gjithëve!
  Unë mund ta tërheq lëkurën e prepucit në një mënyrë normale për të zbuluar të gjithë glans, por kur penisi im është i ngritur, një unazë e lëkurës formohet në kurorën e glans dhe pjesërisht e mbulon atë. Ndiej pak dhimbje kur dua ta ul përsëri, supozoj se kam lëkurë të tepërt, a kam phimosis? A kam nevojë për synet? A mund të zgjidhet me vaj të kortikosteroideve?

 5.   Francisco dijo

  Përshëndetje, për disa kohë tani, kur kam marrëdhënie seksuale me gruan time, lafsha ime prishet dhe është shumë e dhimbshme dhe bëhet e përflakur, mund të jetë një fimozë që unë duhet të shkoj në Urolog.

  1.    Wilter Zambrano dijo

   Përshëndetje, unë jam 52 vjeç, penisi im ka një frenulum shumë të shkurtër sa herë që bëj seks, ndodh erogjenizimi dhe mëkati dhe kjo më bën si një quason në kokën e një të madhi dhe më dhemb të vihem

 6.   Ricardo González dijo

  Epo, mendoj se problemi im është më i rëndë, unë jam 30, mendoj se e kam vërejtur për një kohë të gjatë, por nuk i dhashë ndonjë rëndësi në këtë kohë, nuk mund të heq në asnjë mënyrë penisin tim dhe sepse nga kjo shoh një mbresë të bardhë brenda dhe skuqje të penisit, madje nuk mund ta kem më. Seks pa prezervativ sepse nëse e bëj ashtu, gjakderdhja është e madhe, do të doja të më ndihmonit të rekomandoja një specialist këtu në Florida të Jugut, faleminderit

 7.   Diego dijo

  Një pyetje, unë jam nga Cordoba dhe ec me atë problem, por tashmë më dhemb shumë dhe nuk kam ditur çfarë të bëj për të shëruar, nuk e dëmton atë

 8.   jose dijo

  Përshëndetje, më falni, konsultimi im është pasi pata një ernia inguinale, veshja e penisit u vendos
  Ndërsa kafe bëhet më e vogël në anë të ndryshme, shumë mish derri më shqetëson, rreshtimi nuk funksionon mirë
  Çfarë mund të bëj në ato raste?

 9.   david dijo

  Përshëndetje Unë jam 53 vjeç dhe është hera e parë që diçka e tillë më ka ndodhur, unë kam në lëkurë që mbulon lafshën, kur jam normal asgjë nuk ndodh, por nuk mund ta tërheq lëkurën prapa, kam si një unazë e mbyllur që nuk lëshon rrugë dhe e lë lafshë, çfarë është kjo ??? ka ndonjë krem ​​apo diçka për të vendosur?

 10.   Jose dijo

  Përshëndetje Unë jam 15 vjeç dhe jam në klasën V por jam shumë i shqetësuar pse kur është (i qetë pa ereksion) nëse mund ta tërheq, por kur më jep një ereksion u përpoq ta tërheq dhe më dhemb por në fund mundem dhe dikush mund te me thote cfare te bej ju lutem !!!

 11.   Darius dijo

  Nëse keni dashur të dini pse lafsha bëhet e shtrënguar dhe muret e saj janë lënduar dhe kur e prekni është sikur të kruheni ose ngrohni lëkurën

 12.   Jorge dijo

  Përshëndetje, emri im është Jorge, unë mendoj se çështja ime është numri 2 dhe nuk di çfarë të bëj, dhe kur ata më godasin në penis nuk më dhemb dhe përpiqem të prek glans dhe më dhemb shumë, është sikur më ka gërvishtur. A ka ndonjë kurë pa ndjerë dhimbje dhe pa zbuluar glans?

 13.   Anthony Fernandez dijo

  Përshëndetje, si jeni? Emri im është Anthony, unë jam 21 vjeç. Me sa duket kam këtë Phimosis, por nuk e di saktësisht se sa vjeç e kisha. Duhet kohë dhe shpresoj të mos jetë vonë. Nëse mund të shihni një të katërtën e lafshës, nëse ndiej dhimbje kur kryej marrëdhënie me partnerin tim, është pothuajse si e mbyllur dhe me pika në të cilën ka vetëm një vrimë kockore përafërsisht aty ku unë urinoj. Ju lutem mund të më ndihmoni. Do ta vlerësoja

 14.   MARINO SANCHE CUESTA MAIL dijo

  Unë jam 44 vjeç kohët e fundit kur bëj seks më bëjnë ragitë të vogla rreth prepusio dhe kohët e fundit kur më shëron bëhet e bardhë aty ku shërohet dhe është e vështirë për mua të tregoj glans.

 15.   Morali i Dámaris Martínez dijo

  Përshëndetje, si thua burri im e ka atë problem dhe unë do të doja të dija se cilat gjëra po e shkaktojnë problemin, sepse nuk i kishte ndodhur kurrë më parë dhe tashmë ka një vit e gjysmë që nuk mund të kemi privatësi

 16.   Jorge Ake Rodriguez dijo

  Përshëndetje, unë jam Jorge, unë jam 59 vjeç dhe kam problemin që nuk mund të tërheq lëkurën ose lafshën për të nxjerrë glancet dhe digjet pak kur urinon, por e çuditshme është se e kuptova një ditë pasi kam bërë seks dhe gjëja më e çuditshme është se më parë nëse do të mund ta bëja atë për të larë glancet .... Shpresojmë dhe ata mund të më udhëzojnë në këtë drejtim. Përshëndetje dhe faleminderit paraprakisht

 17.   Adrian Vera dijo

  Përshëndetje, për një kohë e kam këtë problem dhe është shumë e dhimbshme për mua të bëj seks me partnerin tim, unë jam në fazën 4 dhe do të doja të dija çfarë vaji ose ilaçi të përdorja

 18.   Kam frikë nga vasquez dijo

  Problemi im është se penisi im bën mega ose prerje rreth lafshës dhe bëhet e bardhë dhe pak e trashë.

 19.   xhoss dijo

  Përshëndetje, unë jam jhoss, penisi i të dashurit tim është i mbuluar dhe ai nuk mund të zbresë, a mund të më ndihmoni?

 20.   Arthur dijo

  Përshëndetje, si rreth dy ditësh më parë kam kryer marrëdhënie pa prezervativ, në fakt, ishte hera e parë që e bëra atë pa përdorur prezervativ, me pak fjalë, problemi që kam është se zbulova lafshën për të hequr kokën e tim anëtar, kam kryer marrëdhënie seksuale pa ndonjë problem i mbarova marrëdhëniet e mia por nuk e ktheva lafshën në vendin e saj dhe tani kanë kaluar dy ditë dhe nuk kam mundur ta kthej dhe e vërteta është shumë e pakëndshme sepse ndihem shumë e ndjeshmërisë dhe filloj të kem shumë ereksione gjatë gjithë ditës problemi është se më dhemb sa herë kam ngritje dhe rreth kokës së penisit më duket paksa e ënjtur dhe e kuqërremtë, e vërteta është se jam shumë e frikësuar dhe do të më pëlqen të shkoj te një mjek problemi është se unë jam jashtë vendit tim dhe i kthehem atij deri në katër javë për të vizituar një mjek por e vërteta është shumë e pakëndshme pothuajse në çdo kohë kam shqetësime Shpresoj që dikush mund të rekomandojë diçka ose çfarë të bëj ose thjesht të zbres këto ditë

 21.   Jorge dijo

  Unë kam problemin që nuk mund ta tërheq lëkurën ose lafshën për të nxjerrë glancët dhe ajo digjet pak kur urinon, por gjëja e çuditshme është se unë e kuptova atë një ditë pas seksit dhe gjëja më e çuditshme është se më parë nëse mund të bëja ajo për të larë glans ...... shpresojmë dhe mund të më udhëzojë në këtë drejtim. Përshëndetje dhe faleminderit paraprakisht

 22.   Daniel dijo

  Ata më operuan zemrën dhe më vunë një tub për urinë dhe më shkaktuan një infeksion shumë të madh, urologu më dha një antibiotik të quajtur citrofloxacin 500mg. Kam marrë shumë dhe ata e dëbuan infeksionin përmes urinës dhe unë ende kam një infeksion , më e keqja është që lëkura më mbërtheu glans dhe kur përpiqem të heq glans, djegia dhe dhimbja më bëjnë të bie, përveçse jam shumë i mbërthyer kur tërheq lëkurën prapa, lëkura ime është lënduar dhe çdo herë më del gjak me mjaft zjarr, do të doja të dija nëse ka ndonjë krem ​​për të më ndihmuar ta heq ngadalë, ju lutem ju faleminderit shumë paraprakisht.

 23.   Julian dijo

  FIMOSISA NUK ASHT SISMUNDJE !!!!!!!

 24.   RAUL dijo

  Përshëndetje në rastin tim pothuajse në çdo marrëdhënie seksuale Unë irritoj lëkurën pranë frenave dhe ka si një lot, dhe shumë herë të përgjakur. E SHUMTS MUND. NUK E DI NESE ANSHT AN NDONJ RAST I FIMOSIS OR OSE NFSE KA SHASRIM

 25.   Xavier dijo

  Përshëndetje në rastin tim pothuajse në çdo marrëdhënie seksuale unë irritoj nga lëkura pranë frenave dhe ka si një lot, dhe shumë kohë të përgjakura. E SHUMTS MUND. NUK E DI NESE ANSHT NDONJ RAST I FIMOSIS OR OSE NFSE KA SHASRIM. 04247004823

 26.   Justin Clayn dijo

  Përshëndetje, më falni:
  Me p *** tim zbulohet vetëm vrima e uretrës (Vija e flokëve të p ***). nuk bie derisa të zbulohet plotësisht glanca ...
  Ju lutem a mund të më jepni disa këshilla !!!

 27.   carlos lopez jimenez dijo

  Përshëndetje, pasi kam kryer marrëdhënie me të dashurën time dhe kam phimosis, por në kohën e kryerjes së marrëdhënies lëkura që mbulon penisin u prish dhe tani kam djegie dhe gjakderdhje dhe kur shkoj në tualet digjet. Çfarë duhet të bëj ?

 28.   JOHN RAMOS dijo

  Përshëndetje Faleminderit Zotit që po shkoj të kem një operacion fimozë, mendoj se kjo do të jetë gjëja më e mirë që më ka ndodhur, [sepse disa herë nuk mund të kem marrëdhënie seksuale për shkak të dhimbjes që ndjej

 29.   Jorge dijo

  Unë jam 35 vjeç dhe zakonisht masturbohem çdo ditë tjetër vetëm një herë dhe pa ejakulim, dhe kohët e fundit kam vërejtur se pas çdo seance glans rritet në mënyrë të konsiderueshme në madhësi dhe nuk më lejon ta mbuloj me prepucin. Pas disa ditësh ajo kthehet në gjendjen e saj normale, por derisa kjo të ndodhë unë nuk mund të masturbohem. Çfarë mund të bëj? Faleminderit