Pravidlá futbalu

Futbal je zďaleka najhranejším a najznámejším športom na svete. Existuje však veľa ľudí, ktorí nevedia všetko pravidlá futbalu. Pri mnohých príležitostiach sme mali skúsenosti s priateľmi, v ktorých sa hádali neznáme futbalové pravidlá. To isté sa deje pri nezrovnalostiach s rozhodcami pri pískaní hry.

Tomuto všetkému sa budeme venovať tento článok, aby sme vám povedali, aké sú pravidlá futbalu a všetky jeho hlavné charakteristiky.

Rozhodcovia

Futbal je šport, ktorý sa často hrá po celom svete a ktorý má nariadenie rozdelené do 17 hlavných pravidiel. Futbalové pravidlá možno považovať za určité normy, ktoré musia byť splnené, aby hra bola správna a aby boli všetky vykonané hry platné. V prípade, že hráč nedodrží žiadne z týchto pravidiel, hra nebude platná a bude podliehať prípadným sankciám.

Poďme si rozobrať, aké sú pravidlá futbalu.

Hráči a lopta

Regulácia futbalového ihriska, kde sa musí zúčastniť 22 hráčov v dvoch tímoch, má uhol merania medzi 90 a 120 metrov dlhým a 45 a nie väčším ako 90 metrov. Keď sa konajú oficiálne turnaje FIFA, nájdeme nariadenia, ktoré vyžaduje najvyšší riadiaci orgán svetového futbalu zvierat. Minimálne rozmery musia byť 64 m x 100 m a maximálne 75 m x 110 m.

Pokiaľ ide o loptu, je to jeden z najposvätnejších prvkov, ktoré v športe existujú. Je tiež známy pod menom lopta. Lopta musí mať obvod od 68 do 70 cm, s priemerom od 21,65 do 22,29 cm. Ako sme už spomínali, celkový počet hráčov na ihrisku musí byť 22, z každého tímu je 11 hráčov. Jedným z týchto hráčov musí byť brankár a má na starosti zabránenie vstupu lopty do brány.

V oficiálnej súťaži Každý tím má právo na 3 zmeny v riadnom hracom čase. Inými slovami, počas hry je možné vymeniť až 3 hráčov, aby sa vyriešili problémy so správou v tíme alebo pomohol hráčovi oddýchnuť si.

Hráči musia mať oblečený dres príslušného klubu s menom a číslom, ukazovateľmi. Tiež musia mať krátke nohavice, dlhé ponožky, chrániče holení a špeciálnu tenisovú obuv, aby mohli hrať futbal na tráve. V prípade brankárov alebo brankárov majú tiež rovnaký vzor, ​​s tým rozdielom, že môžu nosiť rukavice a farby, ktoré sa svojím oblečením líšia od ostatných hráčov na ihrisku. To pomáha rozlišovať niektorých hráčov od ostatných.

Rozhodca a čiaroví rozhodcovia

Rozhodca sa považuje za riaditeľa zápasu. Ústredný rozhodca je ten, ktorý zdieľa hracie pole s ostatnými hráčmi a zodpovedá za indikáciu začiatku medzi časom a koncom zápasu. Má tiež na starosti výkon spravodlivosti.

Ústredný rozhodca je zodpovedný za varovanie tak žltou kartou, ako aj červenou kartou, ktorý okrem násilného správania k ostatným hráčom nedodržiava niektoré futbalové pravidlá. Je tiež zodpovedný za signalizáciu vhadzovaní, rohov, gólov, kopov gólov, umiestnenia mimo hraciu plochu a potvrdzovania hry prostredníctvom VAR, aby vedel, či by mali byť opravené. Telo rozhodcu je tvorené centrálnym pískaním, dvoma útočníkmi, ktorí stoja mimo ihriska a na krídlach a každý z nich na určenej polovici. K dispozícii je tiež miestnosť na pískanie a všetky sú podporované VAR.

Pokiaľ ide o čiarový rozhodca, sú to tí, ktorí majú zástavu a sú poslední v referenčnom bode pre stredového rozhodcu. Sú zodpovední za podporu hier, ktoré zvyšujú skupiny a rozhodujú o kopoch rukou, naznačujú fauly alebo zmeny, a sú tiež prvými, ktorí oznamujú ofsajd.

Trvanie regulačného futbalového zápasu je celkovo 90 minút, z ktorých každá má dve časti po 45 minútach. Rozhodca môže pridať čas zranenia do oboch častí hry na čas, ktorý bol zastavený v dôsledku incidentu alebo zranenia. V štádiu priameho knockoutu alebo predĺženia sa bude hrať ešte 30 minút rozdelených do dvoch 15-minútových častí. V prípade, že nebude víťaz, budú penáltiles alebo pokuty sporné.

Góly, ofsajd a iné futbalové pravidlá

pravidlá a zápasy futbalu

Keď analyzujeme futbalové pravidlá, je tu jedno z nich, ktoré zostane vždy nepovšimnuté. Je to vtedy, keď je lopta mimo hry. V súhrne lopta je v hre, keď zostane v riadkoch, ktoré tvoria ihrisko. Lopta je odhodená byť mimo hry, keď prechádza cez všetky dotykové čiary k bráne. Keď hráč vpred, ktorý po prihrávke svojho spoluhráča vezme loptu pred obrannú líniu súpera, bude v ofsajdovom postavení.

Posledný muž, ktorý bráni hraciu plochu, sa volá obranca a je najďalej za sebou. Tento prehrávač je pre vás poslednou referenciou nahlasovateľ môže, ale nemusí signalizovať ofsajd.

Aby sa predišlo akejkoľvek kontroverzii, je rozhodnuté gólom, keď lopta úplne prekonala čiaru vyznačenú medzi troma tyčami. Družstvo s najvyšším počtom gólov vyhráva zápas.

Fauly sú ďalším z najkomplikovanejších futbalových pravidiel, ktoré sa majú vydať. Ide o agresie, nebezpečné hry, údery, kolízie so silou alebo iné agresie medzi hráčmi. Medzi pokutami za fauly sú „ruky“. Týka sa to lopty, ktorá prichádza do kontaktu s ľudskou rukou každého hráča na ihrisku, ktorý nie je brankárom v obrannom území. Brankári nemôžu vziať loptu rukou mimo svoj priestor alebo ju vziať, keď sa chystá rozohrať spoluhráča. Ak sa to stane, rozhodca signalizuje voľný kop vo vnútri priestoru, nie penaltu.

Dúfam, že s týmito informáciami sa dozviete viac o pravidlách futbalu.