TRX вежби

TRX

Физичкото работење на телото е потребно за да останете активни и здрави. Но, за жал моменталното темпо на живот го отежнува одењето во теретана; Поради недостаток на време или пари, многумина се откажуваат од обука. Сите овие точки се возвратни со вежби TRX.

Es ефтина активност и може да се направи дома или на место за кое ќе одлучите затоа што е преносливо; Покрај тоа, таа е ефикасна со неколку минути дневни вежби.

Овој систем се заснова на суспендирана работа; Развојот на мускулите се постигнува преку издржливост, рамнотежа и сила. Постојат различни рутини што можат да се следат според претходната состојба на секоја личност; Ова не се активности со висок удар, така што вежбите TRX можат да ги практикуваат сите.

Со пар ремени дел од телото е суспендиран. Од друга страна, се заснова на тлото и се добиваат флексибилност, еластичност, цврстина и отпорност; важно е соодветно да се одржи концентрацијата и релаксираното дишење за најдобри резултати.

Предности на вежбите TRX

 • Лаптоп Многу е практично да се патува или во канцеларија; во моментите на одмор можете да посветите 20 минути на рутината. Дури и на одмор не треба да недостасува во вашата торба; вежбање TRX вежби секое утро обезбедува енергија за остатокот од денот и ја зголемува самодовербата.
 • Економски Има ниска цена и не е потребна по каква било месечна претплата. Покрај тоа, за малку време од секојдневната употреба што е потребно, може да се сподели; имено, дозволува заштеда на парите во салата за сите членови на куќата.
 • Го зајакнува кардиоваскуларниот систем. Ја подобрува издржливоста и силата на срцето.
 • Не предизвикува повреди на зглобовите. Вежбите TRX имаат мало влијание, така што телото се чува внимателно.
 • Функционален е. Телото и умот се активни.
 • Интензитет според секоја личност. Во зависност од положбата на лицето, со употребената сила се управува за да не се бара прекумерно.
 • Зголемете го ангажманот. Бидејќи тоа е индивидуален систем за обука, лицето мора да биде одговорно. Иако не мора да исполнувате распоред или да ве оценува претпоставен, неопходна е посветеност за усогласување со рутината; само на овој начин може да се постигнат добри резултати.

TRX

Некои мускулни болки веројатно ќе се појават во текот на првите денови на тренингот.. Пред сè, во пределот на раката; Но, наскоро овие непријатности исчезнуваат, бидејќи телото треба да се навикне.

Некои TRX вежби за да започнете да ги претворате мастите во мускули

Ремо

Не треба да недостасува во рутината. Неговата главна цел е да се здобијат со сила и мускули во лентите; грбот постигнува големи придобивки, па дури и го подобрува држењето на телото.

Треба да стоите свртени кон ремените; ги зема со рацете секој одделно; со стапалата цврсто на земја телото се протега наназад. Секогаш држете права линија, свиткајте ги рацете додека рацете не удрат во градите. На тој начин, бицепс и трапез исто така се зајакнуваат.

Притисоци

Тоа е исто така вежба за почетници и се заснова на горната зона. Мускулите што се ставаат во движење се трицепс, рамена, стабилизатори на стомакот и грбот.

Стои со грбот кон ремените, рачката се фаќа во секоја рака; Со топчињата на стапалата цврсто на земја, телото паѓа право напред. Истегнете ги рацете да се кренат повторно; за да не стане тешко да се одржува рамнотежата, мора да го направите стомакот тврд и да не ги движите стапалата.

Варијанта на склекови е суспендирање на долните екстремитети на прерамката. Ставете ги рацете на подот и започнете со склекови.

Чекори

Нозете и задникот се theвездите на овие вежби TRX. Индивидуалните комплети се изведуваат за двете нозе; совршено е за ниво на сила и мускулен степен на секоја од долните екстремитети.

Едната нога е суспендирана, а другата е поставена напред каде што е концентрирана силата. Држете го грбот исправен, а рацете на половината одржувајте рамнотежа.

Феморална навивам

Вежба за работа на бутовите, глутевите и колковите. Тие обично не се изведуваат толку често, но препорачливо е да се направи тоа за да имате добри мускули на тетивата. Потребна е концентрација за да се направи правилно.

Петите се ставаат на рачките на прерамките и телото се остава испружено на подот. Рацете треба да ги оставите да лежат на земја покрај вас; глутеусот останува во суспензија и петиците се влечат кон опашката. Потоа се враќа на почетната позиција.

Планинарски алпинист

За да изгубите тежина и да го затегнете стомакот е идеална вежба. Секогаш кога се спроведува диета, таа мора да биде придружена со спортска рутина што гради мускули; на овој начин, се избегнува слабост што може да се појави кога ќе изгубите тежина. Планинарски алпинист помага да согорувате калории при зајакнување на областа на стомакот.

 • Суспендиран е со стапалата на рачките на ремените.
 • Го истегнувате телото напред и се поддржувате со рацете на подот. Едната нога е фиксирана, а другата се доведува до градите, се враќа во почетната положба.
 • Конечно, другата нога е донесена, повторувајќи ја операцијата. Тоа е вежба слична на возење велосипед.

Суспендирана нога

Тоа е вежба која ја стимулира способноста за контрола и стабилизирање. Забрзувањата и глутевите се зајакнуваат за кратко време.

 • Потпрете ги главата и рамената на подот, рацете исправени настрана.
 • Подигнете ги грбот, колковите и нозете.
 • Со нозете заглавете се во облогата TRX.
 • Свиткајте ги колената приближувајќи ги потпетиците до опашката, а потоа истегнете се.
 • Остатокот од телото треба да се чува во иста позиција во текот на целата рутина.
 • Интензитетот може да се менува со растојание тоа се има при прицврстување или при кревање на рацете.

Здрава активност

Вежбите TRX нудат можност за вметнете различни елементи во физичките рутини; затоа оние што го практикуваат можат да направат варијации за да избегнат досада. Одлични тренери на тимот велат дека е многу интересно да се вметне овој систем во спортската пракса.

Надвор од придобивките, станува а алтернатива што предизвикува радост, дружење и забава. Во парови можете да играте улога на наставник и ученик, па дури и да правите натпревари во серии едни со други.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.