9 совети за убавина што секој маж треба да ги знае

совети за убавина

Машката убавина е ценета и ценета исто како и женската, иако не сме навикнати толку. Постојат многу мажи кои сакаат да изгледаат убаво и да се грижат за својот изглед, за лицето, за косата ... и затоа тие сакаат да читаат од време на време како да ја зголемат нивната самодоверба и откријте совети за убавина. За да го направите ова, мора да направите грижа за себе и да знаете како да негувате начин на живот.

Постои важен факт во врска со грижата за машката кожа, кој многу се разликува од оној на жените. Епидермисот е 30% подебел, содржи повеќе лојни жлезди и порите се многу поистакнати. Како заклучок, вашата кожа е многу помрсна и старее поинаку, така што вашите третмани ќе бидат тотално различни од оние на жена.

Основна грижа за човекот

Лицето е одраз на душата и тоа доведува до многу од советите за убавина и третманите насочени кон таа точка. Мора да знаете како да го контролирате PH на кожата, бидејќи е понизок од оној на жената и е подложен на нечистотии и акни. Како што минуваат годините, кожата станува посува и затоа одеднаш ги презентира толку обележани знаците на стареење.

Очите го одразуваат и минувањето на годините и расположението или функционалната состојба на вашето тело. Да знаете како да се грижите за оваа област е исто така суштинско местото каде што се бричиш, бидејќи е поподложна на чувствителност и може да реагира на било што непредвидено полесно.

совети за убавина

Негата на косата е исто така важна, како и ако имате кратка, долга, виткана коса или иста убавина на брадата. Можете да прочитате како да имате беспрекорна грижа за вашата коса со читање Оваа статија или како да се грижите за вашата брада чекор по чекор со кликнување на овој линк.

Личната нега на вашето тело исто така многу влијае и физички и психички. Ако сте од оние кои не следат правилна диета и е неуредно можете да се обидете прочитај тука последиците од лошата исхрана. Редовно спортување е исто така важно и секогаш служи како основен совет.

Совети за убавина за мажи

совети за убавина

 1. Важно е да се најдете со енергично и одморено тело. Спиењето од 7 до 8 часа на ден е клучот, како и правилната исхрана и вежбајте спорт со сигурност или регулација. Од оваа точка Секогаш ќе најдете активно тело и тоа ќе се рефлектира во вашиот изглед.
 2. Мора да се грижите за вашата коса: правилно миење на косата е важно. Мора да се прави во алтернативни денови со соодветен шампон за вашиот тип коса. Ако, пак, спортувате или имате некаква задача што бара да ја миете секој ден, секогаш изберете шампон за секојдневна употреба.
 3. За нега на бричење или брада: Во случај на бричење, обидете се да го направите по туширање, бидејќи тоа ќе го олесни неговото делување. Потоа ставете добра после бричење за да избегнете иритација. Ако вашата работа е да се грижите за вашата брада, секогаш користете шампони за овој вид коса и ставете масла за да ја лекувате и да изгледа здраво и без толку многу цврстина.совети за убавина
 4. За нега на лице, мијте го лицето секој ден со ладна вода и користете добар хидратантен крем во текот на денот. Не заборавајте да се грижите и за вашите очи, за овој избор најдобрата контура на очите бидејќи тоа ќе биде фундаментално.
 5. Важно е да имате негувани веѓи кои изгледаат природно и се широки, не се тенки и зашилени.
 6. Горештини како косата е неопходна дека тие секогаш изгледаат добро, уредно и негувано. Тие мора да бидат профилирани на иста висина едни на други и никогаш не треба да се сечат повисоко од горниот дел на увото.
 7. Во текот на ноќта исто така користете добар хидратантен крем за лицето. Може да го придружувате со малку серум. Овој вид крем работи најдобро додека спиете бидејќи процесот на регенерација на кожата се одвива помеѓу 2 и 4 наутро. совети за убавина
 8. Ако сакате да ги надминете овие основни грижи, тоа не е доволно пилинг за лице на домашен начин и на редовен начин бидејќи тоа ќе помогне да се отстранат нечистотиите. Маските исто така ќе помогнат во подобрувањето на вашиот изглед бидејќи нивните активни состојки продираат во вашата кожа и создаваат дополнителна хидратација.
 9. Остатокот од телото е едно од најзаборавените, но исто така и можеме да се грижиме за вратот, деколтето, рацете и нозете. За ова можете подетално да прочитате како «дајте најдобар впечаток во ваши раце»Или водич за«како да добиете совршени нозе за носење во лето ».

Што треба да има мажот во својата тоалетна торба?

Се чини iousубопитно да се помисли дека мажот може да има тоалетна торба со производи за убавина, но факт е дека да, по правило, тие исто така сакаат да носат свои производи затоа што се грижат и за себе. За многу мажи, носењето торба за тоалети е од суштинско значење и нема да пропуштите: дезодоранс, навлажнувачки крем за лице, парфем, производи за бричење како што е после бричење и гел за бања или шампон. И, ако некој е малку посериозен со својата грижа, ќе има дури и а поправка на мелем за усни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.