5 причини да не купите црн костум

Мат tonутн Тој на својот блог ни дава 5 причини зошто да не купиме црн костум. Барем не како прво одело или како деловно одело.

Црни костуми на свадба

 1. Прво, тоа е незамисливо. Секој Пепе, Хуан или Маноло има еден. Покажете барем малку личност.
 2. Црните костуми имаат тенденција да изгледаат ефтино. Зошто? Црните костуми обично ги носат луѓе кои можат да си дозволат само еден костум, а тоа е оној што го носат на свадби или погреби.
 3. Црните костуми се жешки. Ако сакате да носите костум цел ден, освен ако не е пријатно.
 4. Црните одела се униформите на сервисниот персонал. Ужасно е да се каже, но тоа е вистината. Келнери, возачи на лимузина, батлери, придружници.
 5. Изгледаат ужасно на фотографиите, ја јадат целата светлина.

Според мое мислење, црниот костум е опција за забави што се случуваат навечер, свечени прилики (ако не е потребен смокинг), како и за погреби и други сериозни настани.

Но, дефинитивно црниот костум не е најдобар за да одите на работа секој ден. Запомнете ја гангстерската слика на Квентин Тарантино en Касапски кучиња, сите со ефтини црни одела.

Ако ви треба повеќенаменско одело, можете да се одлучите за антрацитско сиво, на пример. Исто така, ќе ви послужи да одите на работа, но и за свечена пригода.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

15 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Храна dijo

  Здраво

  Ви благодариме што ја спомнавте статијата

  Се согласувам со твоето мислење! Па колку што можам, користев преведувач преку Интернет

  Подлога.

 2.   Алваро dijo

  Здраво Мат,

  благодарам за вашиот коментар, всушност јас скоро целосно се согласувам со вашиот пост. Иако е интересно да се има црн костум за забава или погреб, тоа е не-не за првиот костум.

  Од ден изгледа ефтино, ве греши барман или возач (со сета моја почит кон овие професионалци) и е жешко и непријатно. Navvy и јаглен се далеку подобри опции.

  BTW мило ми е што се вративте и блогирате.

 3.   ова dijo

  За мене црниот костум е најдобар и белиот костум, исто така, сивиот не е шега, истиот го користам како жена ми одговара, но за мажите повеќе сакам црно, не знам зошто не сакаш црниот костум и го споредуваш со униформите на домашната служба како тоа да е нешто погрдно ти си несреќен и јас го носам црниот костум затоа што ги сакам костумите на кумот бидејќи ми се моќни како жена ми прави да се чувствувам многу добро, јас сум исто како и мажите во моето работно опкружување и ми се допаѓа !!! Покрај тоа, вие велите дека ткаенината не се забележува и не сте во право, моето црно одело содржи ткаенина и свила и покажува дека не е ефтино може да разликува со видот, па дури и повеќе на допир дали костумот е ефтин или не.

 4.   Алберто dijo

  Здраво, жал ми е што не се согласувам со мислењата и 5-те причини, несовпаѓање на причината број 1: не станува збор за имагинација со бојата на костумот, грешка е да се мисли дека, имагинацијата се прави со комбинацијата што носиш со костум, вратоврска кошула. Црниот костум е оној што може да извлече најмногу личност од некоја личност и истовремено е оној што може да ја надмине таа личност во зависност од вашата фигура, може да биде ваш сојузник или најголем непријател, но јас инсистирам никогаш зависи од бојата на костумот, но од лицето кое го носи и од приликата.
  несовпаѓање со точка бр. 2: тие воопшто немаат тенденција да изгледаат ефтино, само треба да ја погледнете ткаенината, ако е квалитетна и осветленоста на истата, мора да биде досадна, многу е важно да ги погледнете копчињата на ракави, тие треба да можат да откопчуваат, иако секогаш треба да се носат прицврстени. Инсистирам, ве молам, црн костум не мора да биде или да изгледа ефтино.
  несовпаѓање со точка nº3: тие не мора да даваат топлина од први, тие никогаш не треба да се носат во текот на денот, барем од 1:19 часот, 00-ри зависи многу од ткаенината со која се прави.
  несовпаѓање со точка бр. 4: прво што келнерите не носат костум, освен ако не е јакна со двојни гради, инаку проблемот е на тоа место бидејќи не треба да го носат, но тоа не е ваш проблем, батлерите Тие никогаш не носете црн костум, никогаш, во спротивно компанијата што ги храни има голем проблем со протоколот, трето во однос на возачите на лимузина, погодно е да размислите колку пати ќе се совпаднеме со една од овие во секојдневниот живот: 1 пат од најмалку 10000000 XNUMX XNUMX пати? те молам… ..
  несовпаѓање со точка број 5: ако повеќе ве интересира бојата на фотографијата отколку забавата, настанот или, што и да присуствувате, повеќе од самиот настан, имате сериозен проблем или е тоа кога ќе заминете куќа мислиш дали ќе излезеш добро на фотографијата? ако тие ќе фотографираат ...

 5.   кико dijo

  Извини што сум металец, сакам црна боја. Вашите причини не се значајни или објективни.

 6.   Жозе dijo

  Дечково е глупаво во задник!

  1.    yo dijo

   мајка ми, колку мачо, за бога

 7.   Xavier dijo

  Аргентинската Сеси која се преправа дека е маж и дека животот ја става на патот на оние луѓе кои не се задоволни од својата сексуалност и ја рефлектираат со бесконечна огорченост кон мажите, кажува само глупави работи.
  Мат, тој е во право, а Сеси можеби е келнерка облечена во црно или бело одело што служи во машки клуб, Леле, одамна не прочитав толку многу глупости заедно за жена која сака да биде маж ..

 8.   jlferraez dijo

  Мислам дека станува збор за фокус, живееме во општество кое за жал живееме според параметрите создадени од самиот човек, се занесуваме од модата и што велат малкумина.
  Имам деловна активност од костуми, од сите видови костуми, од англиски, германски, италијански ткаенини, итн., Високиот квалитет во дел дефинира што треба да биде волна и е составен од 100,120,130,150 конци по квадратен см, што ние сама супер 100, супер 120, супер 150, ова го дефинира квалитетот на парична казна одело, постојат брендови продавници кои се рекламираат како најдобри, но при анализата на ткаенините, им недостасуваат овие компоненти, тие само ви ја продаваат марката, бидете внимателни.
  Што се однесува до бојата, повторувам тоа е прашање на фокус, нефор за мене е многу елегантен, па дури и ги прави луѓето да изгледаат послабо, се разбира, во жешка сезона црн костум очигледно ќе ви предизвика многу топлина и пот, тоа е удобно користете светли бои, ако е можно постелнина, но начинот на кој се изразувате во боја на црни костуми, мислам дека сте далеку од тоа да бидете во право, но повторувам дека тоа е прашање на секој и секој е слободен да се облекува како што се чувствува подобро , тоа е да се биде слободен, без социјални комплекси, само биди ти и тоа е најважното нешто. Јас ви давам пример во Мексико Сити има еврејска колонија во Поланко, полковник. Како Евреи, сите носат црни костуми цело време, и верувајте ми дека изгледаат многу добро, дури наметнуваат и личност, секако ако костумот е добар ќе се истакнете социјално, бидејќи сите ќе кажат дека имате волна, но како што рече, тоа е custión Кога ги гледате работите, во црн костум, мора да бидете многу внимателни, бидејќи поради нејзината боја неговото распаѓање е поголемо, затоа луѓето кои обично користат црна боја, бидејќи имаат неколку трајни растенија и така ќе бидат способни да ја одржуваат облеката во добра состојба. Завршувам велејќи дека црн костум ќе направи да изгледате многу добро, постојат социјални норми на граѓанство, дека темно одело може да се носи по 4 часот, пред расчистување, но повторувам ова се социјални норми, бидете слободни и вие сте од друга страна, Тоа е да се каже, ќе престанете да бидете овца и вашите критериуми и концепти ќе имаат трансцендентална вредност, бидејќи со тоа што сте сами, ќе започнете да бидете вие ​​и ќе започнете да бидете критични кон општеството опкружено со интересите на неколкумина.

 9.   Даркдемоб dijo

  Најдоброто за ден за ден е црно одело. Ги тера другите да тресат од страв.

 10.   Фернандо dijo

  Ми се чини дека овој г-дин Мат нема идеја за тоа како етикета, ниту кога треба да носи црно одело, за жал, интернетот им овозможува на сите да имаат слободно изразување, но, во некои случаи, луѓето се тие што не се информираат прво , ниту знаете за што служат работите, тие купуваат автомобил и не им е гајле за 100CV и 175CV ... вистината ... тоа боли !!!!!
  Мет tonутн Информирај се први… и потоа објави блог

 11.   Rubén dijo

  Здраво, црната боја секогаш ги правеше мажите да изгледаат елегантно, иако не е одело, најголемиот дел од оние што им ги изнајмуваме на нашите клиенти се црни, секако, повеќето ќе ги носат навечер наместо смокинг. Се најдобро.

 12.   јаимито dijo

  esta

 13.   Ериксон dijo

  ЛУИС МИГУЕЛ носи само црни одела освен исклучителна пригода и тој е најдобриот латино пејач е најелегантното нешто што може да има

 14.   Рубен dijo

  Не секој може да носи црно одело, има стил. Што мислам дека му недостига на писателот на овој напис. Извинете, но немате идеја.