3 вообичаени грешки при облекување

Денес ќе разговараме за три вообичаени грешки што ги правиме при изборот што да облечеме. Многу пати не обрнуваме внимание на мали грешки што можат да се решат со мала помош.

Прва грешка: Копчиња и повеќе копчиња

Дали обично ги закопчувате сите копчиња на вашата јакна? Постои логичен закон, со исклучок на кошулите, (кои обично одат со вратоврска во најголем дел), остатокот од облеката како што се поло маици, јакни, кардигани, елеци и блејзери треба да се остави со откопчано копче.

Но Кој да го оставиме откопчан? Најдоброто решение е да го оставите долното копче на облеката што ја носите, без прицврстување. На пример, во јакна со два копчиња, само прицврстете го горното копче. Ако вашата јакна има три копчиња, закопчајте ги средните или горните две, освен ако реверите не се дизајнирани да се закопчуваат до крај.

На елеци, кардигани и слично, следете го основното правило за да го оставите долното копче неповратено. Исто така, кога носите блејзер, ослободете ја јакна пред да седнете.

2-та грешка: чорапи

Ако се грижиме за додатоци како што се џебни плоштади, вратоврски или накит, Зошто обично не се грижиме толку за нашите чорапи?

Има некои правила што треба да се следат при носење чорапи:

 • На бели чорапи тие се само за во теретана.
 • Ако кога користиме мини чорапиМесото на кожата е малку видливо, овие се премногу кратки. Ова исто така вклучува и кога седиме.
 • Продолжи вашите чорапи што пократки кога носите шорцеви. Можете исто така да изберете да носите невидливи чорапи или мини чорапи.
 • Кога одите во спијте, не заборавајте секогаш да ги соблекувате чорапите.

Дајте поинаков шмек на вашиот стил со некои смешни чорапи, со бои, отпечатоци или креативни. Секогаш е препорачливо да имате и неколку пара неутрални чорапи, особено кога она што го сакате е да дадете попрофесионален изглед.

3-та грешка: Слоганите на вашата облека не треба да бидат премногу големи

Сите ние сакаме да носиме сини знаци, но кога паролите и логоа заземаат најголем дел од облеката и го привлекуваат целото внимание на облеката, тоа воопшто не изгледа добро.

Добриот вкус е често во дискреција, а носењето поосновен и дискретен стил се чувствува многу подобро.

Еве ги трите најчести грешки кога станува збор за облекување. Важно е да се има предвид дека сè е важно и дека сè зависи од секој од нас.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

8 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Дидак Jordорда dijo

  со сета почит ... дали го забележувате сето ова кога одите по улица? бидете внимателни, има автомобили кои одат брзо и се опасни. облеката е само парче ткаенина… исполнува хигиенска мисија и ако е тоа…. каков срам што сме ценети за копче button.

  1.    Потенок dijo

   Не знам како изгледа овој коментар на моден блог за мажи или, дали мислевте дека писателот на овој блог ќе гледа облека како парче ткаенина? Колку апсурдно.

 2.   Силвана dijo

  Одлично !!

 3.   Туро Бландон dijo

  Одлично го сакав, и точно е дури и во чорапите што мора да ги погледнеме

 4.   Маркос dijo

  Не се согласувам за чорапите.

  Дејвид Делфин секогаш носи бели чорапи:

  http://www.elmundo.es/elmundo/2010/07/07/madrid/1278509054.html

  Исто така, го потврдувам затоа што некогаш сум го видел во добро позната населба со боемска атмосфера во Мадрид. Бели клакетини и повеќебојни патики.

 5.   Имајте час dijo

  Здраво маркос! Се разбира, сè зависи од стилот на секоја личност. Во овој случај, Дејвид Делфин има свој стил и ако се одлучи за бели чорапи, го гледаме феноменален. Важно е да бидете удобни и безбедни со она што го носите

  1.    Елена dijo

   Здраво :
   Извини што не се согласувам. Ми се допаѓа Дејвид Делфин, но кој носи бел чорап со темна обувка е леплив, без разлика дали е одличен дизајнер или не.
   Јас го почитувам мислењето со многу работи во модата, но тоа не можам.
   честитки

 6.   Елена dijo

  Здраво, ми се допаѓа овој пост, бидејќи колку и да се повторува, секогаш има луѓе кои носат бели гаќички со темни чевли, и тие секогаш прават изговор дека немале други. (Па, вие ги купувате).
  Сепак, темата јакни не ме убедува. Бидејќи овие модели имаат совршено тело и како и да е им одговара, но братучед ми се ожени кој има малку стомак и го носеше така затоа што му рекоа. Додека не отидов и не ги прицврстев 2-те копчиња, делот од јакната не се вклопи добро, бидејќи се отвори премногу. (Тој беше многу убав на фотографиите). Па колку што е потребно, мислам дека зависи од типот на секој со Американците.
  честитки