20 трикови за совршено бричење

El совршено бричење, овој збор што од reвонува во нашите глави и кој би сакале секогаш да биде исполнет. Многу пати во налетот не сме свесни за штетата што ја правиме на нашата кожа со брзо бричење и трчање.

Со советите што ги предлагам денес, ќе направите овој процес на бричење да стане пријатен третман за убавина.

 1. Оставете ја кожата да си го земе своето време. Веднаш штом стануваме, нашата кожа е отечена и го имаме тоа чувство на поспано лице. Ако се бричите прво нешто наутро, оставете да поминат најмалку 10 минути пред да започнете со бричење за да си дадете подобра површина за работа.
 2. Подгответе ја кожата. За да започнете со бричење, многу е важно прво да ја исчистите кожата со ладна вода за да ја активирате. Ако го измиеме со топла вода, кожата, освен што е претерано сува, може да предизвика иритација по бричењето, па дури и да ги скрши малите крвни садови.
 3. Не бричи секој ден. Ако сте некој што се бричи секој ден, оставете ја кожата да се одмори без да ја бричите барем еднаш неделно. Искористете ја можноста да се направите добро ритуал на убавина да му дадете дополнителна доза на хидратација и одмор на вашето лице.
 4. Инвестирајте во добри производи. Ако сте од оние кои се бричат ​​со четка, инвестирајте во тоа. Од суштинско значење е да изберете квалитетна, со цел да создадете богата и кремаста пена што пред бричење ќе ви помогне да ја кревате косата за да го подобрите бричењето и да ја ексфолирате кожата со елиминирање на мртвите клетки.
 5. Не се бричи наплив. Обично мажите кои трпат исеченици или изгореници додека се бричат, се оние кои се бричат ​​со илјада на час и кои користат долги и широки движења. Подобро е да одите малку по малку и да се грижите за кожата додека се бричите.
 6. Нанесете гел за бричење во кругови. За подобро да се дистрибуира во текот на остатокот, нанесете го вашиот гел за бричење во мали кругови со помош на прстите, оставајќи го производот да се одмори и совршено да навлезе во нашето лице.
 7. Лизнете, не притискајте го ножот. Мит е дека ако повеќе го притиснете ножот, бричењето е поблиску. Единственото нешто што ќе направите е да ја иритирате и оштетите кожата. Нежно лизнете го сечилото внатре и оставете ја да го стори останатото.
 8. Масло за бричење, да се грижи за лицето. Доколку сакате бричењето да ви биде помазно, ставете малку масло за бричење под пената за бричење, кремот или гелот што вообичаено го користите.
 9. Нека вашата горна усна е последното нешто што ќе го избричите. Косата што ја имаме на горната усна е потешка од другите делови на лицето, и подобро е да го впиеме кремот за бричење добро за да омекне косата, па затоа е подобро тоа да биде последната област што ја бричиме.
 10. Бричи со топол туш. Ако сакате поудобно бричење, можете да го направите под туш. Пареата од топол туш ќе ви помогне да ги отворите фоликулите на косата и да ги омекнете за да можеме да ги избричиме многу подобро.
 11. Никогаш не се бричете против житото. Ако го направите, единственото нешто што можете да го произведете на лицето е иритација и оштетување на фоликулот.
 12. Користете чувствителни производи ако вашата кожа е чувствителна. Не бидете груби, и ако забележите дека секој пат кога ќе се избричите имате иритација на кожата, тоа може да биде затоа што вашата кожа е чувствителна. Во тој случај, не двоумете се да користите специфични производи за видот на кожата.
 13. Ако немате време наутро, бричете се навечер. Многу пати немаме време да се бричиме тивко наутро, затоа бричете се навечер, така што по бричењето, ќе и дадете на кожата околу 8-10 часа целосен одмор.
 14. Алое вера, вашиот најдобар сојузник. За сите оние кои страдаат од иритација, и имаат чувствителна кожа, најдоброто нешто по бричењето е да нанесете малку гел од алое вера на лицето. Тоа ќе ви помогне да ја смирите и хидрирате кожата и да ја намалите иритацијата.
 15. Проверете ја состојбата на сечилото за бричење. Многу пати не сме свесни кога се носат сечилата на ножот. Променете ги веднаш штом ќе го забележите, бидејќи во спротивно, единственото нешто што ќе и предизвикате на вашата кожа е црвенило и иритација. Ако се бричите секој ден, се препорачува да го менувате ножот еднаш неделно, особено ако брадата ви е тврда.
 16. Камуфлирајте ги парчињата. Ако сте се исекле со сечилото, обидете се да ги камуфлирате парчињата и да ги хидрирате со специфични производи за бричење.
 17. Елиминирајте го после бричењето. Повеќето од нив се богати со алкохол, а она што го прават е да ја исушат кожата и да го зголемат ризикот од иритација и да влијаат на природната одбранбена бариера на кожата, забрзувајќи го предвременото стареење на кожата. Наместо тоа, користете мелем за после бричење или хидратантна крема за да ја смирите и да ја вратите бариерата за хидратација.
 18. Ладни производи за после бричење. Спроведување на антивоспалителен мелем се препорачува откако ќе се избричите. Ако не, исто така е одлично да се нанесе коцка мраз на кожата.
 19. Секогаш хидрирајте ја кожата после бричење. Дури и ако кожата се појави мазна откако ќе се избричите, треба да ја хидрирате, особено ако имате сува кожа. Не заборавајте да ја хидрирате кожата двапати на ден, наутро и навечер, по рутината за чистење на лицето.
 20. Научете да се бричите. Нема ништо полошо за нашето его отколку што ни велат дека не знаеме да се бричиме, но многу пати е потребно да научиме да го правиме тоа добро за да не се исечеме и да ја иритираме кожата.

Сигурно после овие 20 трикови од сега ќе му дадете малку поголема важност и време на бричењето за да биде совршено.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   јеуди матос dijo

  Би сакал да ги набавам производите за бричење