10 причини за иритација по бричење

Иритација при бричење

Бричењето е од суштинско значење за повеќето мажи, иако се повеќе мажи претпочитаат да носат огромни бради кои ги спасуваат од понекогаш мачната работа на бричење секој ден. Бричењето обично е едноставен и брз процес иако во некои прилики може да доведе до компликации што никој не сака да се случи.

И, тоа е дека мажите обично се бричат ​​без да набудуваат некои фундаментални аспекти и, исто така, да го прават тоа како пеколна рутина што само ги комплицира работите. Една од оние компликации што можат да се појават после бричење е онаа кај иритација на кожата, што може да се појави од различни причини како.

Денес и преку оваа статија ќе ви покажеме 10 од причините зошто нашата кожа се иритира при бричење. Тие се само 10 од многуте причини зошто нашата кожа може да биде иритирана, но без сомнение тие се најпознати и најчесто повторувани. Ако не сакате бричењето да стане пекол, обидете се да не бидете сигурни дека некоја од овие причини се појавува секојдневно во вашето бричење.

Суво бричење

Повеќето мажи се избричиле од време на време, без да го навлажнат лицето и да се пенат, обично затоа што сме снемале и не сме се сетиле да го купиме претходниот ден во супермаркет.

Избричен

За жал суво бричење не е одлична идеја, иако на почетокот може да изгледа дека нема никаква последица. Без исклучок ако не го навлажниме лицето, ако е можно со топла вода или се пени или гел за да ги отвориме порите на лицето, кога ќе го завршиме бричењето ќе претрпиме важна и пред се досадна иритација.

Бричи со ладна вода

Можеби изгледа глупаво, но бричење со ладна вода може да предизвика значителна иритација за нашата кожа. Секогаш кога е можно, важно е да се бричите со топла вода бидејќи тоа ги отвора порите на кожата, ја подготвува за бричење и избегнува досадни иритации.

Бричење со премногу истрошено сечило

Сите знаеме дека ножевите за бричење не се баш ефтини, но затоа не треба да се бричиме секое утро со премногу истрошено сечило и тоа може да предизвика иритација.

Ако сечилото што го користите е премногу истрошено и не се сече како што треба, треба да размислите за промена, дури и ако треба да потрошите добра грст евра за нова. Наша препорака е да затворите очи кога плаќате, платете им брзо и не размислувајте за тоа што ве чинат некои сечила со кои можете само да се бричите.

Бричење со 'рѓосано сечило

Продолжувајќи со она за што веќе разговаравме во претходниот дел, од суштинско значење е да не се бричите со премногу истрошено сечило и секако мора да внимаваш дека не е 'рѓосано во ниту еден дел. Ефтините сечила лесно 'рѓа ако не ги користиме често или ако не ги менуваме од време на време, што може да доведе само до проблеми, меѓу кои секако е и иритацијата на нашата кожа.

Бричење со преголем притисок

Бричењето применувајќи премногу притисок поголемиот дел од времето ја прави нашата кожа иритирана, со непријатност што ова претпоставува.  Обично не случајно се бричиме со голем притисок и ова обично е резултат на тоа што не знаеме како да се бричиме, дека ножот е премногу истрошен и не се сече или дека се бричиме суво и затоа е потребно да извршиме поголем притисок така што ножот лесно да се движи низ нашата кожа.

Опрема за бричење

Ако забележите дека се бричите вршите премногу притисок, застанете за секунда да размислите за причините зошто може да се случи тоа и не чекајте додека лицето не ви поцрвене како домат за да донесувате одлуки и мерки.

Брзањето не е добро

Брзото бричење не е добра работа и тоа е дека од една страна можеме да завршиме со рана, понекогаш доста важна, на лицето, но и со значителна иритација за која ќе жалиме штом завршиме со бричењето.

Знаеме дека е малку лудо, но уживајте во бричењето и дајте му 15-20 минути за да го направите искуството што е можно попријатно.

Бричи против житото

Бричењето наспроти житото е нешто што многу мажи го прават од различни причини, вклучувајќи удобност, спречувајќи брада да излезе толку брзо или да бара спротивен ефект, така што брадата почнува да излегува во одредени области што ги имаме повеќе населени. Сепак бричењето на овој начин може да предизвика иритација на кожата.

Ако ова е ваш случај, обидете се да се избричите во правец на влакната од брадата и не иновирајте правејќи го тоа против житото, ако не сакате да имате одредена болка неколку минути, па дури и часови.

Бричење со давање премногу потези во истата област

Поминување низ истата област неколку пати со сечилото е нешто што може да ни овозможи совршено да ја напуштиме областа, но во исто време може да предизвикаме значителна иритација. Кога ќе се избричите, испробајте најмногу еден или два удари областа е совршена, инаку ако поминете премногу пати во иста област, може да се иритира многу лесно.

Бидете внимателни ако сечилото е премногу излитено или дури и 'рѓосано бидејќи ако поминете низ истата област неколку пати со сечило во лоша состојба, резултатот може да биде многу болен за вас.

Користење на алкохолно после бричење

Една од грешките што многу мажи ја прават најчесто по бричењето е примена на а после бричење со алкохол, што не прави ништо повеќе од иритација на кожата на лицето.

Само што по завршувањето на бричењето, добра идеја е да користите лосион или мелем што не содржи алкохол, да избегнете иритации и пред се да ставите крај на искуство кое мора да биде пријатно, а не напротив.

Бричење со опрема несоодветна за вашите потреби

Дури и да се бричите со години и да вежбате многу со сечилото, може да биде бескорисно ако немате соодветна опрема за бричење секое утро. Бидете сигурни дека имате најсоодветно сечило за вашите потреби и дека е во добра состојба, бидејќи во спротивно нема да направи добро ако сте се избричиле стотици и стотици пати.

Не бидете стаорец, иако кога станува збор за бричење, знаеме дека е тешко, и купете си неколку добри сечила со кои ќе се избричите е пријатно искуство, а не вистинска тортура, која завршува со рани и иритации на лицето.

Како што ви кажавме претходно, ова се само некои од причините зошто кожата на вашето лице може да заврши иритирана, но може да има и други, во зависност од состојбата на кожата на секоја од нив, затоа бидете внимателни кога станува збор до бричење, бидејќи и покрај тоа што си го сторил тоа стотици пати, може да завршиш со лошо и болно искуство.

Подготвени сте за бричење без да трпите досадни иритации на кожата?.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

27 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Мекано dijo

  Добра замена за после бричење што го користам е Алое Вера, работи за мене, како и секој крем со колаген, овие беа користени за мајка ми и ме оставија со совршено лице ... (да, тие се многу скапи )

 2.   Алан Чезарини Фароу dijo

  Да, Алое Вера е многу добар во смирување на иритацијата и хидрирање на кожата. Исто така, се препорачува како последователно сонце.

 3.   Јован dijo

  Се избричив и добив тврда топка под брадата .... што можам да направам?

 4.   Луис dijo

  Имам 17 години и кога се бричам скоро секогаш имам иритација.
  Јас користам сечило со три сечила, ајер бричење вилијамс и пена вилијамс.
  Што ми препорачуваш за да не претрпам иритација?

  А и да не кажам дека ако се бричам два дена по ред, не гледам како ми изгледа лицето.

  Исто така, сакам да бидам прилично избричен затоа што малку се срамам што ме гледаат небричен, знаете на овие возрасти сè што чини ново за да се прилагоди.

  Ви благодарам Се надевам дека одговорите на мојата пошта ви благодарам.

 5.   Анибал dijo

  Ви благодариме за советите!

 6.   CARLOS dijo

  КОРИСТЕЕ МИРСОЛ ЕМУЛЦИЈА НЕМА ИРИРАЦИЈА И СЕ БИДАМ СЕБЕ ЧУДА

 7.   Дејвид dijo

  Здраво, имам проблем пред некој ден се избричив и ставив хидратантна крема што не ја користам после бричење, добро кратко време после бричење брадата почна да ме чеша многу се погледнав во огледало и брадата ми беше многу црвена, до денес Следно црвенилото продолжи и имав лушпеста кожа 4 дена подоцна црвенилото се намали, но скалирањето продолжува, што може да се должи?

  1.    CARLOS dijo

   Здраво на сите, РЕШЕНИЕТО ЗА БРИЧЕ SHЕ Е МИРСОЛ ЕМУЛЦИЈА

   ПОДАРОК ​​ГО УПОТРЕБУВА, ОСТАНУВА КОINА ОПАСНАТ БЕЗ ЦРЕДНОСТ И МНОГУ мека и мазна.

 8.   mariana dijo

  Мислам дека е многу смешно што бебе од едвај една година мислам дека ја бричам иритацијата што тој ја предизвикува е многу затоа што има многу мека кожа затоа што кожата на бебињата нема јермен и затоа неговиот пил е толку деликатен, но жален ум, тоа што го барам е кога луѓето стануваат нервозни кон другите луѓе, тоа е сè збогум, затоа што го пуштам интернетот затоа што интернетот на компјутерот е многу кревок

  bye

  Чао
  ариверерки
  mariana

 9.   Марсео Т. dijo

  Здраво, колку е добро да ја најдам оваа страница, имам многу сува кожа и не можам да се избричам ако не помине барем 3 дена, со тоа што не чекам предизвикува иритација на мојата кожа, може некој да ме посоветува нешто ???

 10.   рензо dijo

  Здраво, би сакал да ми помогнете или да ми предложите нешто за иритација, долго време сум со овој проблем, користев неколку производи и го имам истиот проблем. Ви благодарам за соработката ...

 11.   Хозе dijo

  Здраво
  Имам проблем секогаш кога ќе се избричам, тоа секогаш предизвикува прекумерна иритација и предизвикува да започнувам со мозолчиња и мозолчиња.
  Што ми препорачувате да направам или да користам за да ги избегнам овие проблеми ???
  благодарам

 12.   КСАВИЕР dijo

  Здраво на сите, секогаш имав многу проблеми со бричење, иритации ... отоци ... црвенило ... лупење итн ... најдоброто нешто е да се бричам: навечер пред спиење, многу малку по малку, Сечилото со 3 сечила работи добро, но каков напомен е дека помеѓу сечилото и сечилото постои поделба! Тоа ја тера косата да влезе добро и не се пригушува со едно движење! тоа е вистинската причина за сите проблеми со бричењето !! Докажи !! и после бричење многу навлажнување !! поздрав!

 13.   Хозе Марија dijo

  Здраво мои пријатели на големиот веб-администратор! Toе ви кажам за искуство што го имав при бричење и оттогаш мојот живот се промени.
  Како прва инстанца, она што вашето момче треба да го стори е да ја измие гетата со малку топла вода. проследено со тоа мора да го натопите со урина .. ако уринирате. Кога одите во Чоба, обидете се да го чувате пичинот во контејнер за да можете да го користите ... тогаш она што го прави пичинот е детоксикација на гетата ... тогаш кога имате гета добро натопена во пихин, продолжете до ајеитадо ... растот на косата. Трик број 2. (првиот беше пичин) comes сега доаѓа важната работа. што нема да направи гетата да ве иритира. не добивајте мозолчиња или вродени влакна .. многу добро. она што треба да го направи вашето момче е многу едноставно. Вие мора да го повлечете, да повлечете го. можеби со материјал преку мрежа. списанија. или имагинација .. не знам. можеби можете да помислите на пријател. сопруга на твојот пријател, добро забележуваш.! тајната е едноставно да се помине уаска во тенки слоеви на твоето лице, бидејќи уаска има многу добри својства за кожата .. бидејќи оваа супстанца концентрира многу хранливи материи .. добро велам збогум посакувајќи ви многу пријатно бричење и повторно ќе се сретнеме кога тие се појавуваат повеќе прашања отколку што можам да одговорам со не повеќе од самата вистина. без трикови или лаги. Чао!

  П.С: Осигурај се, момче, ќе добиеш многу парфем по бричењето. во спротивно луѓето ќе помислат дека сте проклетен феминиран геј кој завршува во лице!.

  1.    Јован dijo

   Идол ... од урина или пишам или пичка ... го користев во наставниците по физичко образование за согорување на рацете за работа на решетки и паралели ... поздрав

 14.   Луис dijo

  ме избричи го целиот дел од образот и почнаа да излегуваат меирити и ме-мозолчиња дали е добро повторно да се бричи?

 15.   Хавиер dijo

  Упатството е многу добро, но јас би препорачал мажите да бидат мотивирани да се депилираат, тоа би било најдобро за сите, особено за новите генерации бидејќи иако брадата и мустаќите се машки карактеристики, типични за мажите, не ги имаат сите мажи. Некои од нив изгледаат одлично, додека други изгледаат смешно. Во случај на најмладите (адолесценти и млади) ако изгледа ужасно дека имаат брада или мустаќи бидејќи ги прави да изгледаат позапоставени и валкани, тоа исто така ја зголемува нивната возраст што сè уште не одговара на нив.
  Брадата и мустаќите обично биле поврзани за зрели мажи, а не за помладите, па момчињата на кои им биле избричени мустаќите или брадата за да изгледаат помладо.

 16.   Клаудио dijo

  Тие треба да ја испробаат терапијата со мраз на Juveness, 100% природна формула на ледени стапчиња, помага при воспаление и иритација по бричење. Покрај тоа што содржи колаген и еластин, настинката има многу придобивки, побарајте повеќе информации, како што е терапијата со мраз Juveness или на стр. Веб-страница за јувенија

 17.   juan005 dijo

  Најдобриот жилет за еднократна употреба што некогаш сум го користел и сигурно го велам тоа е BIC.

  Јас користев други брендови за кои тие рекоа дека се најдобри и нема да ги спомнувам затоа што не им даваат лошо име. но навистина откако го пробав BIC сфатив дека оние други поскапи брендови и дека наводно се најдобри, навистина се глупости и продаваат производ со низок квалитет, така што треба да купуваме машини секој ден.

  Го мразев бричењето бидејќи лицето долго време беше црвено и гореше

  но BIC воопшто не ме иритира, бидејќи има беспрекорен раб и трае за многу бричење

  пробај и ќе сфатиш дека не зборувам глупости и се за inубуваш во овие машини како и јас

 18.   Диего л. dijo

  Се согласувам со Хуан, јас исто така го користам BIC и тоа е единствената машина што не ја иритира мојата кожа, одлична е.

 19.   ГУС-ТИН dijo

  Немам проблеми со бричење на лицето.ДАЛИ ЗНАЕТЕ КАДЕ?

 20.   Габриел се прегрнува dijo

  Здраво, имам проблем пред некој ден се избричив и ставив хидратантна крема што не ја користам после бричење, добро кратко време после бричење почна да ме чеша многу на брадата, се погледнав во огледало и брадата ми беше многу црвена, датум Следното црвенило продолжи и имав лушпеста кожа 4 дена подоцна црвенилото се намали, но скалирањето продолжува, што може да се должи?

  Габриел се прегрнува

 21.   Педро dijo

  Здраво, имам 26 години, избричам друга престовар и имам црвено лице на образот.

 22.   Johnон Марин dijo

  Ми се случи исто како и многумина, но со некои совети и со користење на Gillette Match 3 Turbo тој проблем заврши, тоа е машина што дава бричење со острица и не ја иритира кожата, многу е пријатно да се користете, се надевам и обидете се

 23.   Мишел Hen. Хенингер dijo

  Пробајте го Кармин

 24.   Claudio dijo

  ОВА Е НАЈДОБРИОТ РЕШЕНИЕ:
  1) Тие мора да се избричат ​​пред туширање.
  2) Ставете АЛКОХОЛ БЕСПЛАТНО после бричење пред пена за бричење.
  3) Ставете крем за бричење за чувствителна кожа.
  4) Почекајте околу 5 минути додека агенсите дејствуваат на кожата.
  5) Користете го сечилото GILLETTE MACH 3
  6) Под туш користете кремаст навлажнувачки сапун (најдобриот сапун DOVE)
  Пред оваа постапка морав да се бричам на секои 3 дена, бидејќи иритацијата беше страшна. Сега се бричам секој ден.

 25.   анонимни dijo

  Само ги избричив пенисот и топчињата, а сега ме живнува. што ебам да направам? Сè што е подобро претставено да одам и да ги ставам ракчињата во тенџерето.