Холивудски филантропи

Многумина се познати филантропи, други не беа свесни за нивната најдарежлива и несебична улога. Некои од нашите омилени референци во „Одржување на часот“ станаа големи познати личности кои прават разлика благодарение на нивната борба против социјалните нееднаквости, неправди и сиромаштија низ целиот свет. Дали ја знаевте дарежливоста на овие славни личности?

 1. Мет Дејмон: актерот, сценарист и продуцент, добитник на Оскар, како и еден од најхаризматичните, секогаш ја користел својата кариера и статусот на славна личност за да се залага за хумани цели. Учествувајте во повеќе од 31 невладина организација и брани 27 различни причини кои вклучуваат основа на Не на наш часовник да ги брани злосторствата во Дарфур, како и на Water.org каде што се обидува да им помогне на оние заедници кои немаат пристап до чиста вода. Дејмон исто така продуцираше и глумеше во филмови за да ја подигне свеста за овие ситуации.
 2. Леонардо Дикаприо:Актерот неодамна наполни 40 години и беше во фондацијата што ја создаде уште од својата 24 година за да ги заштити последните диви земји што постојат на планетата. Ди Каприо настојува да воспостави совршена врска помеѓу луѓето и природата. Учествува во повеќе од 19 невладини организации и донираше и успеа да собере големи суми пари за овие цели.
 3. Едвард Нортон: Овој одличен актер е скоро исто толку познат по своите настапи како и по тоа што е голем активист. Тој е амбасадор на добра волја на Обединетите нации, собира средства за зачувување на заедниците во Масаи и е член на одбор на Enterprise Community Partners, непрофитна организација насочена кон создавање поволни станови. Тој обединува 17 различни социјални причини во неговата личност.
 4. Хју Џекмен:Австралискиот актер, продуцент, пејач и танчер е еден од најголемите холивудски филантропи. Тој знае како малку други да ја искористат неговата слава за да соберат средства за широк спектар на причини, вклучувајќи ја сиромаштијата, животната средина и програми за микрокредити за земјите во развој.
 5. Georgeорџ Клуни: нашиот фаворит меѓу фаворитите кои штотуку ја загубија титулата златен ерген е без сомнение најинплицираниот во неправдите во светот. Гласините велат дека тој донира големи суми пари анонимно додека ги осудува кршењата на човековите права. Тој е тесно поврзан со причините за злоупотребите во Судан За што тој донираше компоненти за сателит за следење на областа, пишувајќи написи за мислење и отворени писма до шефовите на држави и дури беше уапсен за протест пред суданската амбасада во Вашингтон. Овој човек се граничи со совршенство.
 6. Дејвид Бекам: Не се сите актери, оваа легенда за светот на фудбалот и иконата на стилот е aидар на хуманитарни цели повеќе од 20 години. Нејзините напори се насочени кон борбата против сидата и нејзините улоги Амбасадор на УНИЦЕФ. Покрај тоа, тој е сопственик на фондација заедно со неговата сопруга Викторија која им помага на болните деца. Во неговата последна професионална сезона играчот ја донираше својата плата на добротворни организации.
 7. Бред Пит: Тој е без сомнение најголемиот актер на планетата. Со неговата сопруга Анџелина olоли тие станаа најсвесните познати личности во моментот. Тие донираат средства за повеќе од 30 причини заедно со неговата улога за подигање на свеста и придонесот во хуманитарни кризи, како што се оние во Дарфур, Пакистан и Хаити. Бред
 8. Ieејми Оливер: една од најголемите славни личности во светот на готвењето, автор на одлични бестселери и ресторани, готвачот има здружение од 2005 г. Нахрани ме подобро. Тој е посветен на подобрување на исхраната на децата. Заедно со неговата фондација, Фондацијата за храна на ејми Оливер придонесува за едукација за поздрав живот.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.