Јазолот на вратоврската, прашање на естетика

Класичен, современ, сложен, тесен или лежерен. Постојат и такви кои уверуваат дека постојат 30+ начини на врзување јазол за вратоврска. Еден од најголемите машки симболи на сите времиња продолжува да се развива дури и во нашата модерност.

Земји толку важни како Италија, Англија или Франција смислија свој стил на јазлење. Покрај тоа што може да го врзува самостојно, секој човек вреден за неговата сол мора да знае што модели на вратоврски и за кои прилики треба да се користат.

Едноставниот јазол

Како што покажува името, неговата подготовка и естетика е прилично едноставна, што го прави совршен за секојдневниот живот и работниот ден. Дали знаевте дека во минатото луѓето можеа да вршат физичка работа со врски? Не секогаш беше опционално.

Виндзор: Триаголна симетрија

И покрај тоа што се смета за модалитет на едноставниот јазол за врзување, Виндзор може да се користи во специјални настани. Неговата висока естетика се должи на фактот дека површното прицврстување прави совршено симетрична фигура на триаголник.

Стилот на оваа вратоврска е кралски, монархиски. Всушност, истото Создадена е од кралот Едвард VII од Велика Британија (исто така војводата од Виндзор).

Што оди дел поминува?

Не постои утврдено правило за тоа кој дел од вратоврската оди над другиот. Кај Виндзор, дебелиот дел од вратоврската оди преку најтесниот во првиот круг. Ова правило не важи во единствениот јазол и во Прат.

јазол за врзување

Елегантна репрезентација

И покрај тоа што општеството го олесни барањето за вратоврска дури и во работните средини, тоа сепак е а застапеност на елеганцијата, категоријата и статусот. Оваа слика заснована на естетика остана во колективот, во женската мисла и деловниот свет.

Нова апликација за учење?           

Децата на разделени родители страдаат да научат да ја ставаат таканаречената „голила“. Сепак, пред помалку од една година беше објавен апликација за паметни телефони што нè учи да јазолуваме на различни начини.

 

Извори на слика: Стратешка мрежа / Gентлменско катче


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.