Јагодите гојат

јагодите дебелеат лага

Јагодите гојат. Иако звучи неверојатно, сепак има луѓе кои во средината на 2020 година сè уште потврдуваат дека јагодите дебелеат. Тоа е овошје богато со витамин Ц, фолна киселина, железо, калиум, магнезиум, влакна и други потенцијално корисни хранливи материи за организмот. Сепак, тоа е храна што луѓето се плашат да ја консумираат бидејќи е повеќе калорична. Ова не е во ред. Тоа е спротивното. Тоа е овошје кое, покрај сите нутритивни и корисни својства за организмот, е едно од најефикасните за слабеење бидејќи има многу малку калории.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за вистината дали јагодите гојат и какви својства има ова овошје.

Дали е вистина дека јагодите гојат?

јагодите гојат

Зборуваме за еден вид овошје што е совршено за вклучување во салати, правење смути и други рецепти како што се природни смути. Најдобар начин да јадете јагоди е да јадете пулпа откако ќе ја измиете. Така, можеме да добиеме подобри резултати и правилна асимилација на сите хранливи материи во организмот. Тоа е вид на овошје со голем придонес во исхраната, што е многу корисно за оние кои слабеат. Низ историјата се споменува дека јагодите гојат, бидејќи можат да задржат течност. Сепак, тоа не е така.

Тие се овошје кои имаат многу малку калории и голема количина на растителни влакна кои помагаат да се подобри цревниот транзит. Покрај тоа, знаеме дека метаболизмот е способен побрзо да асимилира некои видови храна, како што се јагодите и ќе ни помогне да имаме порамен стомак во секое време. Многу луѓе се надуени како што поминува денот, а ноќе покажуваат многу поголем стомак отколку наутро. Ова се должи на јадење повеќе преработена храна со помалку влакна или јадење премногу брзо. Исто така, мора да ги земете предвид овие морфологии на некои тела пред да процените храна.

Карактеристиките на јагодите се многу добри за организмот да има добро варење и добар цревен транзит. Ајде да видиме кои се некои од својствата:

 • Има антиинфламаторни својства. Ова е идеално за оние кои се чувствуваат повеќе надуени или страдаат од некои болести.
 • Моќ во зголемувањето на нивото на хемоглобин благодарение на неговата содржина на железо. Јагодите имаат големи количини на железо и можат да имаат слични здравствени ефекти како леќата.
 • Тие имаат антиоксидативно дејство поради високата содржина на манган
 • Тие не само што го подобруваат цревниот транзит, туку помагаат и на здравјето на коските. Ова е затоа што тие содржат многу калиум, магнезиум и витамин К.
 • Помага во намалување на нивото на лош холестерол во крвта.

Јагоди за слабеење

придобивки од јагоди

Иако луѓето ја имаа оваа идеја дека јагодите гојат, тие се совршен вид овошје доколку сакате да изгубите тежина. Знаеме дека влакната се прилично важна алатка која делува како ситост во стомакот. Храната богата со растителни влакна вари подолго и предизвикува многу поефикасно варење. Покрај тоа што јагодите се многу позаситени од другите овошја, бидејќи имаат ниски калории, може да јадете доста. На овој начин, можете да го намалите чувството на глад со малку калории во организмот.

Ако ги анализираме калориите во јагодите, го гледаме тоа на секои 100 грама има само 33 калории. Ова значи дека можете да јадете онолку колку што сакате без практично да жалам. Веројатно сте повешти да јадете јагоди отколку калории што ќе внесете. Ако сте од оние кои сакаат да јадат сад со јагоди, треба да знаете дека само 53 калории ќе влезат во вашето тело и само 8 грама природни шеќери. Мора да се има на ум дека природниот шеќер е составен од фруктоза и ги нема истите негативни ефекти само на телото како и масаниот шеќер.

Ако ги придружувате јагодите со крем, шлаг или шеќер, нормално е калориите значително да се зголемат. Тука може да се каже дека јагодите дебелеат. Јагодите со крем обично имаат вредност од 240 калории. Другите овошја, банана, круша, јаболко имаат повеќе калории отколку јагодите. Сепак, не би се грижел премногу за броење на тие калории. Потеклото на губење на маснотиите најверојатно се должи на друга ултра-преработена храна што има поголема количина калории и помала количина на хранливи материи.

Јагодите гојат: лага

пијалак од јагоди

Ниту станува збор за правење диета со јагоди, која се состои само од компании секој ден и со своите лаксативни ефекти што ќе ви помогнат да изгубите тежина побрзо. Ова не е вака. Само така ќе изгубите течности што ќе ги вратите за само еден ден. И покрај тоа што сме богати со хранливи материи, мора да знаеме дека јагодите имаат недостаток на некои хранливи материи кои се неопходни за организмот. Важно е да се консумира чистата јагода што е можно повеќе. Не е интересно да се зема во сокови или придружете ги со шеќер, креми бидејќи тие ќе ги зголемат нивните калории и нема да ви помогнат да изгубите тежина.

Не дека јагодите ве прават потенок, туку тие помагаат да бидете заситени со помал внес на калории и поголем внес на хранливи материи. Постојат луѓе кои воведуваат до килограм јагоди дневно во својата исхрана. Воопшто не е комплицирано, но не би било премногу препорачано. Подобро е да се менува количината на овошје за да има поголем придонес на микроелементи.

Пример за тоа како да се воведат јагоди во исхраната би биле следниве две.

 • Појадок: 400 гр јагоди + јогурт или растително млеко + овесна каша
 • Ужина: 350 гр јагоди
 • Ручек: супа од зеленчук + протеини (филе од ослиќ, пилешко или филе од месо) + 300 гр јагоди.
 • Ужина: 350 гр јагоди.
 • Вечера: 450 гр јагоди + обесен јогурт.

Сепак, повторувам дека тој ден е повеќе препорачан и варира овошје.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за реалноста дали јагодите гојат и кои се нивните својства.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.