Што правиме со косата под пазувите?

Рики Рубио

Ајде да зборуваме за коса под пазуви. Некои мажи сметаат дека ја губат мажественоста ако се избричат, додека за други, кастрењето на пазувите е нешто свето во нивната рутина за лична хигиена.

Двете опции ни изгледаат совршени. Влакнести пазуви (сè додека косата не излегува грозно од под рацете) не се ништо подобри од избричените пазуви и обратно, иако денешната белешка е упатена до мажите од втората група: оние кои претпочитаат косата на пазувите нека биде кратка.

При избор на метод за отстранување на влакната од пазувите, наш совет е да се одлучите за стрижеч за коса или уште подобро, а бричење за тело, бидејќи тоа е единствениот начин на кој можеме да ги спречиме досадните пункции што се појавуваат во областа кога се депилираме или бричиме, а врвовите на влакната почнуваат да излегуваат од кожата.

Идеална должина за коса од пазуви Тоа е помеѓу 1,5 и 2 см, нешто помалку ако имаме виткана коса, или што е исто, пониските броеви на стрижечот или бричот за тело.

Важно е пред да ја скратите косата навлажнете ја областа со топла вода да ја омекне косата и да ги намали шансите за иритација или вродени влакна, но запомнете дека водата и електричните апарати не се мешаат добро, затоа оставете неколку минути кожата да апсорбира многу вода. Запомнете дека она што го бараме е влага, а не капе вода.

По кастрењето, не заштедувајте грижа, бидејќи, како што знаете, тоа е многу чувствителна област. Примени а мелем после бричење што не содржи алкохол (многу важно) и, ако сте од оние кои не можат без својот дезодоранс, можете да го ставите, но чекајќи две или три минути по мелемот. Следниот ден, и секогаш од тогаш, не двоумете се да ги вклучите пазувите во областите каде што секојдневно ставате хидратантна крема.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.