што е пансексуалност

што е пансексуалност

Имаме нов начин на дефинирање на сексуалната ориентација. Зборуваме за пансексуалноста, создадена од устата на многу познати личности, иако многу луѓе веќе размислувале за тоа во минатото. Можеме така да го дефинираме сексуална, романтична или емоционална привлечност како еден човек се чувствува кон друг без разлика на вашиот пол или родов идентитет.

Терминот „пансексуалност“ постои нешто повеќе од еден век. Денес тоа се младите и адолесцентите на генерациите "милениуми“ и генерација З." кои создале склоност кон својата сексуалност, како и да станат учесници во сопствената слобода во однос на како треба да се чувствуваат во сексот.

Многу познати личности сакаат Miley Cyrus, Cara Delevingne, Бела Торн или пејачот Ангел Haze тие ја изразуваат својата сексуална ориентација и го дефинираат својот вкус со можност да бидат слободни да изберат која било личност во целосна хармонија без разлика на нивниот пол или состојба.

Како се дефинира пансексуалноста

Овој збор е составен од два поима, пан- што значи сè и - сексуалноста, што доаѓа да се толкува како битие сексуално отворени за се. Иако овој збор е веќе воспоставен како поим, ни го опишува познатиот доктор Зигмунд Фројд, кој го популаризираше овој збор затоа што сакаше да објасни еден вид сексуално однесување што би можело да се изрече во човечкото битие.

што е пансексуалност

За да се дефинира, се користи неговиот опис како личност која е способна чувство на романтична или сексуална желба за квалитетите што ги носи, оставајќи зад себе и без разлика на пол или пол. Вака би можел привлекување на повеќе пола или родови идентитети.

Спротивно на другите термини, можеме да идентификуваме „хетеросексуалноста„привлечност кон спротивниот пол“,хомосексуалноста„на личноста која е сексуално привлечена од луѓе од ист пол, или“бисексуална“ како привлечност меѓу два пола, оној на мажот и оној на жената.

Разлики помеѓу пансексуалноста и бисексуалноста

Има и такви кои веруваат дека овие два збора имаат многу врска со тоа, барем тоа го припишуваат на пансексуалноста што е варијација на бисексуалноста. Почнувајќи да толкува дека ќе има само два пола (маж и жена), бисексуалноста почнува да чувствува привлечност кон кој било од овие два пола. Сепак, пансексуалецот е создаден да ги опфаќа многу подалеку од двата пола, но до трите пола на кои лицето е идентификувано (машки, женски и нула).

Може да се припише и какотрисексуалноста“, што се однесува на привлечноста кон различните три жанрови. бран“омнисексуалност“ кои се луѓе кои ги привлекуваат сите полови. Сепак, пансексуалецот го опфаќа сето ова, но оди многу подалеку. Всушност, полот не е важен бидејќи и таа ја привлекуваат луѓе. од секаков вид и сексуална состојба, било да е транс, небинарен, интерсексуален, квир итн. Односно, те интересира таа личност, точка.

што е пансексуалност

Разликата на пансексуалноста со други поими

Во последно време, идентитетот на секој човек се почитува над другите аспекти. родов идентитет, сексуална ориентација и ознаките Доаѓаат да му придаваат големо значење, како да треба да се облече. Најважно е што се чувствувате природно, што природно настануваат во тоа време. Можеби сте спремни да облечете идентитет и потоа да се промените, но не е важно, важно е да бидете јасни Како да го идентификувате вашиот пол и сексуална ориентација.

Со пансексуалноста Јасно е која е нивната сексуална ориентација, но во однос на сопствениот идентитет, можеби сè уште го немаат дефинирано. На полисексуалноста може да се помеша со пансексуалноста, бидејќи и двете го опфаќаат фактот дека привлекување кон одреден тип на сексуална ориентација или родов идентитет. Но, полисексуалната личност, дури и ако е привлечена, може да има само некои преференци.

што е пансексуалност

La демисексуалноста Тоа е сосема спротивно од пансексуалецот. Не доживува никаков тип на сексуална привлечност за фигурата, туку само кога има а висок степен на интензивна емоционална поврзаност. Скоро е на прагот на асексуалност, на оние кои имаат апсолутен недостаток на сексуална желба, барем додека не дојде до некаков емоционален афинитет.

Има ден кој е препознаен како Ден на свесноста за пансексуалците o ден на пансексуалноста. Во зависност од заедницата каде што сакате да промовирате, може да се совпадне со 24 мај или 8 декември. Има и свое знаме со карактеристичните бои: жолта, розова и светло сина. Овој датум е за споделување на оваа панромантска ориентација, каде што луѓето ја чувствуваат таа романса за луѓето од кој било пол или пол.

Вклучено е во рамките на ЛГБТ заедницата, кој ги опфаќа зборовите лезбејка, геј, бисексуалец и трансрод. Ги групира луѓето со сексуална ориентација и родов идентитет што ги опфаќа овие четири поими, како и заедниците формирани од нив. Има познати личности кои веќе го разгледуваат тоа не може да се идентификува со бинарни ознаки при дефинирањето на нивната сексуалност. Со текот на времето веќе ќе има луѓе кои не се заинтересирани или не гледаат потреба од каква ориентација има човекот, тоа е едноставно како да се посветиш на култивирање на себе.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.