Што е Smart Casual кај мажите

Што е Smart Casual кај мажите

Модата се зголемува во стил и изведби. Неизбежно е да се забележи дека идеите растат и оригиналноста на начинот на облекување и секој пат кога тие се подобри во создавањето модели кои можат да се приспособат на други модели и со материјали кои ја надополнуваат елеганцијата. El Паметни прилично Тоа е елегантен начин на облекување, со сигурност и сталоженост, но без пречекорување на деталите.

За да можеме да дадеме приближен детал за тоа што е Smart Casual, ќе треба да одиме до неговото потекло и да знаеме сè што е пренесено до денес. Денес можеме да видиме каква актуелна облека може да биде придружена со елегантниот Иако изгледа како единствен начин на облекување, всушност постојат и други варијанти кои можат да го придружуваат овој стил: кежуал кежуал и секојдневен бизнис.

Што е SmartCasual?

Паметни прилично е синоним за „Случаен елегантен“. Кодексот на облекување што се користи во комбинирајте секојдневна или неформална облека со елегантна облека. За прв пат се роди во 20-тите и се користеше во текот на XNUMX век на некои забави, со нешто понеформално одело каде што ткаенините и кроевите станаа нешто понеформални, за разлика од типичното темно одело од густа ткаенина.

„Кејжуал“ во комбинација со „Елегант“ е „Паметниот лежерен“

Што е Smart Casual кај мажите

Секој збор во овој состав на зборови има свое значење. "Секојдневен" го користиме во Шпанија за да го одредиме како „Smart Casual“, „Smart Casual“ и „Sport“. Во англискиот термин, "Секојдневен" преобразува со своите значења како „Случаен неформален“, „Паметен секојдневен“ и „Бизнис секојдневен“.

Обичните е да се облекуваат со неформална облека и изглед. За средби со пријателите и семејството, за одење на одмор или за удобност за време на викендите. Неговата конотација е да носите фармерки, памучни маици и патики.

Поврзана статија:
Како мажите треба да се облекуваат добро

Карактеристики на облекување со „Smart Casual“

Ваквиот начин на облекување пренесува многу полиња и достигнува многу фактори. Во многу компании веќе го користат овој начин за вашите вработени да носат. може да носи елегантна и во исто време удобна облека, без да ја изгубите професионалноста на вашиот имиџ.

Што може да ја дефинира паметната секојдневна облека? Комбинациите можат да бидат бесконечни, па затоа ќе ги истакнеме најчесто користените. Некои темни фармерки и без скршени може да биде совршена комбинација со кошула и јакна. Чевлите може да се заменат со добри патики, идеално од добра кожа или убав велур, па дури и врвките може да се изостават.

Облеката што се истакнува со овој стил се фармерки, чисто, добро испеглано и по можност темно. Друг тип на панталони се оние од фустан во волна и „кинески“ тип“. Сите тие треба да носат а директно се вклопуваат, опремени, е она што ние го нарекуваме „тенок“ крој.

Што е Smart Casual кај мажите

Ако треба да се користи појас е подобар од кожа. Папучи се примаат кога треба да се носат и исто така кожни чевли. Ако сакате да носите целосен костум, можете да го користите без вратоврска

Горниот дел може да оди со кошула за облекување со јака, долги ракави или маици. Поло тип без отпечатоци. Секогаш фустан јакна, тип на блејзер или волнена јакна.

Важни кодови за да се облекувате лежерно и елегантно

Ткаенината која секогаш се користи мора да биде квалитетно и дека не се забележува дека се облечена облека. Лесни материјали како што се памук и лен, комбинирајќи го со волна кога е многу ладно.

Тие можат да се користат кошули за облекување и некој вид џемпер, секогаш со тесни или фит кроеви. По можност со основни бои и ако се користат принтови кои се неутрални и незабележани. Ако треба да се користат јакни, секогаш елегантен крој и монтиран, спортски јакни не вредат.

Што е Smart Casual кај мажите

тенки панталони, со неутрални бои кога се користат кинески и прилично темни бои кога се фармерки. Ако се користат шорцеви, подобро е да имаат должина под колената. Не мора да го користите панталони или џогери

Чевлите секогаш удобни и елегантни. Некои од оние што не ги спомнавме можеби се типот Оксфорд, бродски чевли, мокасини, и на Броја. Не може да се користат чевли од типот на тенис или спортски чевли.

Како да се облекувате паметно кежуал за свадба

Има свадби што може да прашаат Кодекс на облекување за вашата прослава и иако некои не се премногу строги, тие можат да побараат едноставен начин на облекување Паметни прилично. Ако ви е многу формално да носите вратоврска и елек, веќе го имате вашиот свечен и лежерен изглед. Се разбира, не заборавајте да земете добро поставен костум и бела кошула. Можете дури и да носите поло маица или Оксфорд, но без копчиња. Не заборавајте да носите убави чевли, по можност од вистинска кожа и некои елегантни додатоци. Можете да дознаете повеќе за секојдневната мода на овој дел.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)