Што е варикоцела?

Се вика варикоцела до проширување на вените долж сперматичниот мозок што ги поддржува тестисите. Визуелно, тестисите ќе бидат издолжени. Таа се формира кога вентилите во рамките на вените долж кабелот спречуваат проток на крв, предизвикувајќи оток и проширување на вените.

Варикоцелата се развива бавно и најчесто се јавува кај мажи на возраст од 15 до 25 години, најчесто на левата страна на скротумот.

Оваа болест може да биде асимптоматска или да има чувство на тежина или зголемување на големината на скротумот. Главната причина за варикоцела е машката неплодност и за која на крајот се дијагностицира.

Симптомите на варикоцела може да вклучуваат:

 • Болка или чувство на влечење во скротумот
 • Шевови, чувство на пецкање
 • Чувство на тежина во тестисот
 • Неплодност
 • Атрофија на тестисите или контракција
 • Присуство на проширена вена која се открива директно или со палпација.

Варикоцелата може да достигне фаза во која скротумот или тестисот се зголемуваат во обемот, предизвикувајќи болка или непријатност до степен на ограничување на различните пасивни движења на колкот. Со интензитетот на болката, која обично е периодична, зрачењето е придружено главно до внатрешниот дел на бутот и тоа е болка што реагира добро на вообичаените аналгетици.

Третманот ќе зависи од степенот на варикоцела, но може да варира од поддршка на скротумот (на пр., Суспенди) до корекција со хируршка интервенција (варикоцелектомија) и обично се изведува на амбулантско ниво.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Диего dijo

  Гледам проширени вени на тестисот, чудно е што една ноќ пукна еден и многу крварев, имам многу црвени испакнатини полни со крв, сериозно е

 2.   фанатико dijo

  Еј, дали можам автоматски да го коригирам издолжувањето без да носам трегери?