Што да јадете пред тренинг

Што да јадете пред тренинг

Многу луѓе веруваат дека не е од суштинско значење да се јаде нешто пред тренинг и можеби грешиш. Јадењето пред тренинг е синоним за внесување на тој мал придонес дополнително што ви помага да можете да ги правите вежбите многу подобро.

Идеално би било да одржувате база на протеини, јаглехидрати и малку маснотии во вашето тело пред да вежбате енергично вежбање. Барем проголтајте го помеѓу половина и еден час пред да започнете да го правите. На овој начин, вашето тело ќе има извор на хранливи материи што ќе му бидат потребни. како гориво и тоа ќе се покаже за време на вежбањето , затоа што ќе бидете многу поактивни.

Вежба за пост

Постојат многу луѓе кои го следат ритуалот да не јадат ништо прво нешто наутро и да спортуваат. Неговата теорија се заснова дека, бидејќи не содржи никаква основа каде да се пука за време на вежбата, метаболизмот ќе ја искористи резервата на маснотии што го содржи вашето тело.

Што да јадете пред тренинг

Многу подалеку од реалноста, ако е спротивното, специјалистите воопшто не препорачуваат да се прави ваков вид практики. За нив е важно да или да, секогаш јадете некој вид храна, така што телото може да ги има сите потребни енергетски барања.

Ниту, пак, е да се оди со полн стомак затоа што ако не вашиот крвоток ќе биде единствено и исклучиво насочен кон варењето на храната. Исто така, ако станува збор за тренинг со висок интензитет, може да имате болки во стомакот, вртоглавица или проблеми со подвижноста на нозете.

Ако вашето тело не може да толерира нешто солидно прво нешто наутро, барем обидете се да консумирате нешто течно што ќе ви даде малку енергија.

Јадете добро и ќе бидете на друго ниво

Ако имате малку време да јадете непосредно пред тренингот, се препорачува да бидат само 30 минути пред вежбање.

Мора да јадете храна со низок гликемиски индекс бидејќи тие обезбедуваат помалку шеќер за да циркулира во крвта и повеќе енергија. На овој начин овие хидрати се ослободуваат побавно и дава можност да имате доволно за време на целото вежбање.

Ако гликемискиот индекс е висок, едноставни јаглехидрати иОвие ќе му овозможат на телото брза енергија со едно движење, правејќи го телото може да има многу брз пад на глукозата (намалување на шеќерот во крвта). Меѓу овие симптоми ќе се забележи со одредена вртоглавица, повраќање и брзо намалување на силата, предизвикувајќи општа малаксаност и не дозволувајќи вежбањето да се прави правилно.

За ова е важно ако не е само еден од јаглехидратите, барем комбинирајте ги двете. Пример може да биде сад од овесна каша со овошје, или мешавина од ореви и некој вид здраво масло како кокос. Млекото и дериватите, месото и јајцата исто така спаѓаат во овој вид храна.

Што да јадете пред тренинг

Протеините се исто така важни. Оваа хранлива материја помага подобро да се асимилираат јаглехидратите и многу подобро да се метаболизираат мастите. Ако количината на протеини е поголема од онаа на јаглехидратите, вашето тело ќе генерира енергетски дефицит и тоа е еквивалентно на тоа да мора да барате маснотии во вашето тело за да ги добиете. Тоа е еднакво на губење на телесните масти.

Суштинските елементи пред да одите на обука

Авена: тоа е житарица богата со јаглехидрати низок гликемиски индекс, протеини и влакна. Оваа храна има високи индекси на б-глукан кои помагаат во намалувањето на нивото на холестерол, а ако не повеќе, го стабилизира нивото на шеќер во крвта.

Банана: ова овошје го претпочитаат спортистите. Богато е со јаглехидрати, витамин Б6, магнезиум, калиум и влакна. Благодарение на калиумот, вие помагате во подобра рамнотежа на течностите во вашето тело, ги релаксирате мускулите и тоа ви помага да избегнете досадни грчеви.

Рајс: уште еден одличен извор на јаглехидрати и без да содржат маснотии. Добро е да се надополни со некаков вид протеини, како месо од пилешко и мисирка.

Што да јадете пред тренинг

Тестенини: одлична компонента на јаглехидрати кои брзо апсорбираат. Идеално е да го земате сам или со сос од домати или пороен маслиново масло.

Ореви: Тие имаат голем придонес во енергијата (до 600 kcal на 100 грама) се многу добри од тогаш обезбедуваат влакна, протеини, здрави масти и јаглехидрати Затоа тие се толку корисни, но мора да внимавате на количината што се внесува за нејзините калории.

Кафе: Може да биде добро надополнување за зајакнување на напорите за време на обуката. Препорачливо е да земете околу 3 мг кофеин на килограм телесна тежина, повеќе кофеин е еквивалентно на страдање од нервоза, немир, главоболки ... односно на неефикасен тренинг. За да ви дадам идеја, шолја кафе содржи околу 40 мг кофеин.

Јајца: оваа храна е добра за кардиоваскуларното здравје. Тие имаат одличен внес на протеини и тие се совршени за појадок.

Јогурт: оваа храна е богата со протеини и калциум. Исто така е одличен сојузник во одржувањето на вашата цревна флора и нејзината комбинација со храна како што е овес или некое овошје ќе ви помогне да ги направите најдобрите додатоци за да ја добиете потребната енергија што ви треба.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.