Што да јадете после тренинг

Што да јадете после тренинг

Многу луѓе започнуваат диета за да ги постигнат посакуваните резултати порано. Од витално значење е да знаеме кога и како да ги внесуваме хранливите материи, така што нашето тело е со полн капацитет. Кога тренираме напорно во теретана, нашите резерви на енергија се исцрпуваат. Затоа, многу луѓе се прашуваат што да јадам после тренинг.

Овде можете да дознаете за важноста на храната пред, за време и после тренинг и што да јадете после тренинг. Вие сакате да дознаете повеќе?

Нутриционистички потреби

Клучен момент за јадење

Првото нешто што треба да го земеме предвид се макроелементи. За нашето тело да функционира правилно, без оглед на нашата цел, мора да биде добро нахрането. Без разлика дали сакаме зголемување на мускулната маса, преминете на дефиниција на мускулите, изгубете тежина или едноставно бидете во форма на нашето тело не може да му недостасуваат хранливи материи. Кога сакате да изгубите тежина, луѓето се свртуваат кон нискокалорични диети и на крај забораваат дека нашето тело е мотор и дека горивото е храна.

За да добиеме енергија, на нашето тело му требаат јаглехидрати. Бидејќи се асимилираат во телото, тие ги надополнуваат нашите резерви на гликоген. Сепак, по намалувањето на годината, резервите се на нула. Ова е местото каде што треба да се запрашате што да јадете после тренинг за да се опоравите што е можно подобро.

Сепак, мора да знаете која храна е најдобра за јадење после тренинг. Не сите јадења имаат исти компоненти или иста брзина на асимилација. Тоа е, кога нашето тело тренираше еден или неколку часа, ги исцрпи резервите на енергија. Затоа, треба да се опоравите што е можно поскоро. Постојат намирници кои се асимилираат побрзо од другите. Во случај на мускулна добивка, можеби сте чуле за протеини од млеко или протеин од сурутка. Овој протеин има брза асимилација, така што нашето тело се опоравува што е можно побрзо.

Клучен момент

Оброк за обука

Сите луѓе имаат цел за која тренираат. Без оглед на целта, клучниот момент на оброкот после тренинг мора да се почитува. Ако е направено правилно, резултатите може да се постигнат многу порано отколку што мислиме.

По обуката, телото не само што изгуби енергија, туку и губите течност, минерали и електролити. Затоа, од суштинско значење е да му се врати добро.

Ако сме во процес на добивање мускули, мора да јадеме оброк богат со протеини и едноставни јаглехидрати со висок гликемиски индекс. Ова е направено затоа што телото користи аминокиселини за синтеза на ново мускулно ткиво.

Ако бараме да изгубиме тежина и да согоруваме маснотии, доволно е да пиеме многу течности и да се грижиме за хидратацијата. Откако ќе заврши вежбата, треба да почекате барем еден час да јадете храна. Кога е време за јадење Идеално, изберете ги оние со низок гликемиски индекс. На овој начин го тераме телото да користи маснотии како резерва на енергија и продолжуваме да ги согоруваме.

Што да јадете после тренинг ако сакате да добиете мускулна маса

Се здобијат со мускулна маса

Постојат многу луѓе кои сакаат да ја зголемат мускулната маса за да изгледаат подобро. Процесот на зголемување на јачината на звукот е многу тежок. Вкупните kcal што мора да се потрошат мора да бидат над оние што ги согоруваме. Исто така, треба да се претстави напорно рутини за да се добие мускулна маса.

Во овој случај, ќе тренираме околу еден час / час и половина во теретана на интензивен начин. После тренинг, мора да го стимулираме нашето тело со лесен за јадење протеини, вода и малку шеќер за да ја стимулираме синтезата на мускулните протеини.

Времето во кое треба да се зема оваа храна е помеѓу 30 минути и два часа по напорот. Токму во ова време од денот, телото извикува хранливи материи.

Еве неколку примери на храна што можете да јадете после тренинг:

 • Банана и чаша млеко. Бананата има висок гликемиски индекс и некои шеќери. Таа е идеална за враќање на потрошениот гликоген. Од друга страна, млекото е добар извор на протеини.
 • Сок од портокал со лажичка протеини. Протеинот од сурутка има брза асимилација и портокалите ќе ви помогнат да ги вратите минералите.
 • Овесна каша и мед. Овес може да се зема со млеко за да се зголеми дозата на протеини. Медот е шеќер за закрепнување на мускулите.
 • Топче амилопектин и протеин од сурутка. Амилопектинот потекнува од восочен пченкарен скроб. Тоа е брз асимилиран јаглени хидрати.
 • Чаша млеко и три суви кајсии. Вторите содржат природен шеќер за враќање на мускулите.

Што да јадете после тренинг ако сакате да согорите маснотии

Согорувајте калории

Кога согорувате маснотии, сакате да создадете калориски дефицит што го прави телото да троши маснотии како извор на енергија. Ова значи дека оброкот после тренинг не треба да вклучува цврста храна што обезбедува енергија веднаш по тренингот. Да, препорачливо е да пиете многу вода.

Кога обуката ќе заврши, по околу два часа, добро е да се јаде храна што не се вари добро. На овој начин, ќе го принудиме нашето тело да продолжи да согорува маснотии како извор на енергија.

Ова се некои од оние намирници:

 • 1 јаболко со кожа.
 • Обезмастен јогурт со свежо овошје.
 • 1 чаша обезмастено млеко со 5 ореви или 10 бадеми.
 • 30 грама семе од сончоглед.
 • 1 чаша обезмастено млеко со овесна каша без додаден шеќер.
 • 1/2 сендвич леб од цели пченични плодови со малку маснотии свежо сирење и домат.

Што да јадете после тренинг во зависност од напорот

Изотоничен

Постојат бројни видови напор и времетраење. Затоа, видот на храната што треба да ја јадеме зависи многу. Ако имаме направено тричасовен маратон, ќе ни треба вода со електролити, шеќери и минерали за враќање на калиум, магнезиум, натриум и други.

Ако напорот е околу 90 минути, идеалот е изотоничен пијалок. Можеме да земеме и банана или друг вид овошје како лубеница или диња.

Се надевам дека со овие совети ќе можете да ги подобрите резултатите од обуката и да ги постигнете целите за пократко време


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.