Шминка за мажи, тоа е веќе факт

Склоноста кон метросексуалност и фактот дека мажите се повеќе и повеќе се свесни за нивниот изглед, овозможи машки пристап кон производите, облеката или обичаите што претходно биле резервирани само за жени. Ние веќе разговаравме со вас пред неколку дена за машко здолниште, денес влегуваме во светот на козметиката за мажи.

Излегува од списанието Машко здравје спроведено во текот на целиот месец февруари, истражување преку својата веб-страница од кое се појавија многу интересни податоци, како што е тоа шест од десет мажи би биле подготвени да користат шминка за да го подобрат својот изглед.

Треба да се каже дека истражувањето е спроведено помеѓу мажи со просечна возраст од 30 години, урбани и жители на големите градовиНо, сепак, резултатите беа изненадувачки: 80% рекле дека се депилирале, додека 60% признале дека би биле подготвени да допрат со шминкањето.

Иако на крајот на денот, шминката не ги разбира женските или машките лица, во последно време тие се појавуваат поинаку Предлози од брендови како Кен Мен, Герлен или Jeanан Пол Готје.

На пример, линијата за шминка на Jeanан Пол Готје се состои од негување мелем за усни во различни нијанси, затемнет гел за веѓи и трепки, молив со двојна употреба (хол и анти-темни кругови), ревитализирачки навлажнувачки мелем за лице, природен сјај за усни матирачки прашок за сонце и пржен лицето навлажнувачки течност за лице.

Дојди на шминка, човекот преминува од метросексуалец во станува автентичен урбесексуалец, што ги коригира несовршеностите, го елиминира црвенилото, темните кругови и сјајот и ја хидрира кожата. Се разбира, запомнете го тоа дискретна шминка е клучот за успехот, од оние што се чини дека ги нема, немој да се мешаш со торбата за тоалети на твојата девојка и да завршиш како фолклорен ...

Слика: Јевеира
Преку: Стило


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

16 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Енрике Олвера dijo

  Воопшто не, не би се шминкала за светот. Се сметам за метросексуалец поради начинот на облекување и секогаш изгледам извонредно во начинот на кој зборувам и одам. Јас многу се грижам за својот изглед и редовно вежбам.

  Фасциниран сум од парфеми и креми, но тоа е далеку од тоа да морам да се шминкам.

  Како човек ја чувам својата машка суштина; но, сепак, се обидувам да се осигурам дека моето тело и изглед се адекватни во очите на дамите.

 2.   германски dijo

  Би сакал да знам каде во Никарагва можам да ги најдам овие производи.

 3.   Адријан Вера dijo

  Како е ... многу е добро за шминката за мажи, но бидејќи на тие фотографии премногу покажува дека е нашминкан, не би излегло така што сите би забележале, а девојчињата се приближуваат до една биди срамота да ти кажат дека си нашминкан, не верувај
  поздрав чао

 4.   девојка dijo

  Па, мислам дека никој не треба да се срами, имам пријатели кои се шминкаат и мислам дека е одлична идеја бидејќи се прекрасни. секој има свој начин да стане убав нели?

 5.   Abigail dijo

  Па, ми се чини одлично што го прават тоа ако имаат некаква несовршеност на лицето или голема дамка. но не дека одат нашминкани како на пример на фотографијата

 6.   Марко Мартинез dijo

  Мислам дека се користи за модели на фотосесии

 7.   Anonimo dijo

  Ставам шминка, ставам коректор за темни кругови и ставам лесна подлога и изгледам супер за ништо. Гледам преку шминката .. поздрав

 8.   Исус dijo

  Па, би сакал ... знаете дека сум геј, но вистината е дека никогаш не сум бил таков како метросексуалец ... Отсекогаш сум бил многу чест ... сепак имав многу темни кругови и ако ме загрижи малку ... но многу ќе ми требаше да користам такво нешто што не сакам да се гледам ниту себеси како жена ... каде може да се најде таа шминка во Мексико?

 9.   Карло dijo

  Би сакал да можам да користам шминка за да го подобрам мојот изглед, на ист начин како што девојчињата шминкаат, мислам дека е мала помош и е тотално валидна
  Сега правам шминка, но ја користам онаа за девојчиња, како основа, компактни пудри, коректори, кармини и други, но на суптилен начин и на тој начин изгледа подобро.
  Момци да се шминкаат !!! Не ја одзема машкоста ниту дава женственост !!!

 10.   WЕНА! dijo

  Барем сите мои пријатели сакаат мажи кои ме шминкаат и депилираат, тоа значи дека се чисти и се презентираат,

 11.   перла dijo

  Не, вистината е, не се согласувам со шминка за мажи, мислам дека мажот треба да биде таков каков што е, добро е што се грижи за себе со креми и слични работи, но од тоа да се нашминка, не исто така шминката кај мажите како кај жените е иста само со различни проценти, чист консумеризам, подоцна ќе зборуваме за рима за мажи и жени, за сенки и потпетици, да не е за машка шминка

 12.   мариела dijo

  Вистината е дека момче со шминка и многу добро згрижено кажува многу за него, шминката не имплицира дека тие ја користат како и ние, туку на посуптилен начин дека тука е тајната.

  Денес има производи за убавина и шминка за момчиња, но ако сакате, можете да ги користите девојчињата, бидејќи нема ништо лошо и нема да им ја одземе мажественоста или ништо.

  Ние девојките сакаме момчиња добро претставени и ако тие го подобруваат своето присуство со помош на шминка, добро за нив ... и секако за нас ... затоа што може да извлечете мала предност од тоа.

 13.   marcos dijo

  Па, лично мислам дека идејата за користење козметика, дури и шминка, е одлична, зошто? Бидејќи шминката веќе не е работа само на жените, сега е вообичаена меѓу уметниците и манекенките, и не само што тие го имаат тоа право, и затоа жените се топат поради толку многу мажи на екраните, време е и ние како мажи изгледаат многу добро како нив и средете се околу нас.
  Сега, вистина е дека би било непријатно да се види маж со претерано нашминкано лице, се чини еден вид лажна маска, носењето шминка е уметност, не секој има допир да биде толку суптилен, но препорачувам го земате предвид ова прашање, пробајте или јас веќе го сторив тоа и резултатите беа одлични. здраво!

 14.   cecilia dijo

  Здраво на сите. Јас сум шминкар и шминкам мажи за фотографии, мислам дека не е лошо мажите да се шминкаат, ако се чувствуваат подобро ...
  Она што мислам е дека се повеќе и повеќе мажи се жртви на консумеризам и притисок од брендовите да изгледаат подобро, не мислам дека ако ги дистрибуираат бесплатно, големите фирми би биле заинтересирани мажите да се шминкаат, па да размислиме бидејќи некои тенденции се јавуваат ...

 15.   Hector dijo

  Па, важно е да се надминат социјалните стигми и дека мажите не ја исклучуваат употребата на шминка, таа едноставна, добра идеја, хахаха ...

  Каде ќе се набави тука во Мексико?

  Ви благодарам ако можете да ми кажете, јас не сум многу опсесивен со физичката форма, но не ја исклучувам употребата на шминка, иако тие веќе треба да се шминкаат за мажи во попопуларни редови, исто така нема причина да се грижат дека ништо не е забележав, изгледа природно, но не се срами што го прави тоа пред другите.

 16.   alberto dijo

  Оваа шминка на баканета, но малку што покажува е дека е многу преоптоварена во тон бидејќи различни тонови се користат и за разредување на контурата на лицето, но интересно е што сакам да знам каде ги наоѓам овие производи во Перу