Машки суспенди

машки трегери

Машките суспенди се важен додаток на машка облека. Иако не се секогаш во мода, тие издржаа со текот на времето; Тие влегуваат и излегуваат од трендовите, но никогаш не исчезнуваат.

Тие се симбол на елеганција и ја истакнуваат личноста на човекот што ги носи. Еве неколку детали за историјата на машките перја и совети за нивно носење.

Потекло на машки трегери

Тампоните биле измислени од Алберт Тастон во Лондон во 1820 година. Целта на оваа облека беше да ги држи панталоните на мажите кои носеа одела. Идејата беше панталоните да останат на место, за да можат господата да имаат поголема слобода при движење.

Оттаму станаа неопходен елемент на машката облека. Тие биле широко користени сè до Првата светска војна, кога имаше промена во висината на панталоните; потоа беа заменети со ременот.

Друга причина зошто прекинувачите се престанаа да се користат беше елиминирање на елекот. Носејќи ја само јакна, висечките беа видливи и Не се чинеше правилно што може да се види облека што се смета за долна облека.

Сепак, пригушниците имале времиња на преродба, во кои биле многу популарни. Во денешно време тие повторно станаа модерни и беа ажурирани и повторно измислени за повторно да станат дел од машката облека..

Видови машки трегери

Постојат два вида на трегери за мажи, во зависност од обликот на нивните ремени. Постојат протези во форма на Х и протези во форма на Y.

Првите се генерално потесни и не е многу препорачливо да ги видите. Ете зошто подобро е да ги користите кога ќе се облекуваат скриени од јакна. Ленти во форма на Y имаат пошироки ремени и често имаат декоративни детали; идеални се за да бидат прикажани и носени со едноставна кошула.

Што се однесува до начинот на нивно прицврстување, постојат и два вида: со клипови или со црево, што е лента што се прицврстува на панталоните.

Заградите со црево се најтрадиционални и елегантни. И најпрепорачливо во случај на комбинирање на нив со свечен костум со јакна. Меѓутоа, за да ги користите, потребно е панталоните да имаат специјални внатрешни копчиња за овој ефект.

Клипите за клип може да се користат со секаков вид панталони; овој модел е тоа најдобро ќе одговара на лежерен стил. Но, тие имаат недостаток што можат да се ослободат од време на време, што може да биде многу досадно.

трегери под јакна

Регулатива

Машките прислушници мора да се прилагодат пред секоја употреба бидејќи на секое панталонче може да му треба различна должина. Идеално, ремените ги држат панталоните без да влечат, така што има совршен пад.

Функцијата на трегерите е да се држат и да не се затегнуваат, така што мора да има и удобен простор на половината.

Ниту, пак, можете да носите трегери со кој било вид панталони; не сите снимки се соодветни за тоа. Панталоните со среден и долг подем се најпогодни; ако ударот е мал, подобро е да се одлучите за ременот.

Ремени кошули различни нијанси

Предности на трегерите над ременот

Бравата на ременот честопати се појавува испакнатина што се забележува под јакна или елек. Носењето подврзници го елиминира овој проблем.

Машките суспенди ја издолжуваат фигуратаВизуелно не се сече на две половини како во случајот на ременот. Покрај тоа, тие не го компресираат стомакот, па ако после јадење малку отече, нема да има непријатност или потреба повторно да ги регулирате.

Исто така, трегерите спречуваат панталоните да се движат и да се покажуваат под јакна или елек, како и со ременот.

Во случај на мажи кои имаат неколку дополнителни килограми, пригушниците имаат предност и пред ременот. Така, тие не ги создаваат оние неестетски џебови напред и оставаат повеќе простор помеѓу панталоните и кошулата.

Класичен изглед или урбан изглед

Носењето трегери со многу елегантно и софистицирано одело е тренд кој никогаш нема да излезе од мода. Во кое било време од годината и без оглед на секојдневната мода, употребата на трегери е класика за да се заврши многу свечена гардероба. Комплет панталони, јакна, кошула и трегери никогаш не смеат да изостанат во машката гардероба.

За ваков вид изглед идеални се црни тегет, иако може да се користат и бели.

црн суспендиран накуцване

Но Ако она што го сакаме е посовремен, поурбан изглед, пригушниците може да бидат и одлични сојузници. Постојат некои забавни и оригинални, порелаксирани и младешки, со силни бои.

Во случај на носење вратоврска, нејзината боја може да се комбинира со онаа на прерамките. Ако не, ремените можат да се комбинираат со која било сенка на кошулата; исто така со чевли или чорапи.

Суспензери тогаш мора да се избере врз основа на изгледот да се пребарува. Тие несомнено ќе бидат совршено надополнување на која било од овие две опции. Тие ќе ја стилизираат фигурата и најверојатно ќе станат центар на внимание.

Неколку предлози за изглед со прерамки

За да ги покажеме трегерите од ден на ден можеме да користиме фармерки, едноставна бела маица; ќе комбинираме со трегери од бојата на чорапите, на пример, црвена или сина. Важно е да не се претеруваат со боите; со други зборови, не го злоупотребувајте бројот на употребени тонови.

црвени трегери

Исто така, со фармерки, можете да користите светло сина кошула во риги со бели, кафеави кожни чизми до глужд и кафеави суспенди. Опуштен изглед ќе се постигне со поинаков допир.

Суспензии со фармерки

Друга опција за опуштен изглед со прерамки е да изберете сини чиноси; Addе додадеме бела кошула, црни висечки и црни мокасини. Beе се добие релаксиран, но елегантен изглед. Сиви чиноси, со светло сина кошула, кафеави чевли и трегери се исто така одлична идеја за еден ден во канцеларија.

За елегантен, но модерен изглед: можете да носите сив волнен костум, бела кошула без вратоврска, црвени сугери и кафеави мокасини. Или во ист стил, црн фустан панталони со светло сина кошула без вратоврска; како дополнување, дебели или украсени црни трегери и сива јакна.

бакнеж на црни протези

Ако идејата е порафиниран изглед, можете да изберете сина кошула во фустан со риги; На ова додадете панталони од црн фустан, црвени суспенди и црни обувки.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.