Чешање на кожата

Чешање на кожата

Кај многу луѓе вообичаено е да се има чешање на кожата Мислиме дека тоа е симптом на болест, но не е. Тој е најчест во дерматологијата и влијае на една третина од светската популација. Постојат многу видови на чешање на кожата, без разлика дали се локализирани, генерализирани, повремени или хронични. Но, зошто се појавува чешање на кожата?

Во оваа статија ќе ги детализираме главните причини и што треба да направите за да ги ублажите симптомите. Дали сакате да дознаете за тоа? Продолжете да читате и ќе дознаете

Причини зошто се појавува чешање

Чешање на кожата кај мажите

Постојат многу причини зошто може да се појави чешање. Можеби имате некаков вид алергија на храна или ткаенина. Многу луѓе се алергични на одредени лекови и не го знаат тоа. Обично не е реакција што ги попречува дишните патишта и е премногу сериозна, но може да се манифестира со чешање на кожата.

Овие причини можат да предизвикаат атопичен дерматитис, псоријаза или коприва. Последица на чешање на кожата е дека има промена во кожата бидејќи кожата бариера е оштетена. Затоа, имунолошкиот систем се обидува да го одбрани ослободувајќи хистамин. Се сеќаваме дека хистаминот е моќен дилататор на крвните садови и, според тоа, предизвикува црвенило и чешање.

Кожата реагира на претеран начин на стимули кои, генерално, не би влијаеле на нормалната кожа, но влијае на чувствителните. Овие реакции можат да бидат од благ чешање до неподнослива непријатност. Тој е способен да достигне толкава точка што е принуден интензивно да гребе, понекогаш дури и да предизвика некои повреди.

Следно, ќе ги анализираме видовите на чешање на кожата и што да правиме за да ги отстраниме или олесниме.

Спајкови во одредено време

Чешање поради некој вид алергија

Постојат луѓе чија кожа чеша само во одредени периоди од годината, на пример, во пролет. Најверојатно во вакви типови на ситуации е дека станува збор за атопичен дерматитис. Се јавува особено кај посува кожа или ако страдате од астма или ринитис. Вообичаено е да се појавуваат во најстудените периоди во зима или пролет поради алергии на полен.

Кога има атопичен дерматитис на кожата, обично се појавува многу чешање црвенило. Ова предизвикува непријатност кај оние кои страдаат од тоа, бидејќи ако работите или се соочувате со јавноста, тоа е нешто навистина непријатно.

Да се ​​ослободат овие чешања важно е често да ја навлажнувате кожата. Ако го одржиме хидриран, ќе направиме чешањето да трае помалку време. Во аптека можеме да најдеме разни видови хипоалергични креми за тело и лице. Во специфични случаи, кога има епидемии на многу силно чешање на кожата, треба да се користи крем со кортикостероиди за ублажување на чешањето.

Чешање кога допирате многу работи

Црвенило на кожата

Можно е да сме во трговски центар и да допираме облека, прехранбени производи и други производи што се наоѓаат на полиците. Понекогаш кожата почнува да ве чеша и има оток, црвенило, а понекогаш дури и плускавци.

И тоа е тоа има скоро 3.000 хемиски агенси од сите видови помеѓу сапуни, детергенти, козметика и сл. Тоа произведува чешање во контакт со кожи. Најпогодени луѓе се оние кои страдаат од патологија наречена контактен дерматитис. Исто така, може да биде предизвикана доколку има било каков вид алергија на одредени метали или храна. Многу луѓе се алергични на накит и додатоци ако не се на плажа или злато.

За сите оние кои страдаат од овие чешања, основната работа е да престанат да ги допираат работите што предизвикуваат јадеж. Ако не можете да престанете да ги допирате бидејќи работите со тоа, носете ракавици за да избегнете директен контакт. Штом чешањето се појави, може да исчезне едноставно со миење на кожата и не допирање повторно. Но, ако има и оток и црвенило, најверојатно ќе мора да користите орални масти за кортикостероиди или антихистаминици.

Ако ова се случува често, идеално е да одите кај алерголог и направете алергиски тестови.

Чешање на кожата со малку црвени дамки

чешање на црвени дамки

Ако областа каде што нè гризе е зацрвенета и мали црвени дамки почнат да се појавуваат слични на убоди од инсекти, страдате од коприва. Ова е обично алергиска манифестација и многу често се појавува појава на овие црвени точки внесувањето на кој било лек или храна.

За да го поправите, ако е предизвикано од алергија на храна или лек, престанете да ги земате и побарајте алтернативи кои не предизвикуваат алергии. Ако станува збор за повеќе епидемија, земете бањи со овесни снегулки за да ја смирите кожата.

Чешање меѓу прстите

нога габа

Понекогаш чешањето се јавува само помеѓу прстите, а не на генерализиран начин. Тука причината за ова е габа која има тенденција да се населува во области каде што се акумулира повеќе пот и топлина. Ова е нормално кај прстите, бидејќи им даваме идеални услови за живот.

Ако страдате од габа на нозете, мора да преземете крајни мерки на претпазливост. Пожелно е да ги менувате чорапите двапати на ден за да останат секогаш суви. Да се ​​носат флип апостолки е добра идеја и да се исуши темелно, инсистирајќи на делот од палецот. Не се препорачува споделување крпи. На овој начин ќе избегнеме инфицирање на друго лице. Најдобар начин за борба против нив е со користење антифунгални спреј или прав се продаваат во аптека.

Чешање кога е жешко

Вежби каде што се пот

Вообичаено е рацете многу да чешаат во топло време. Меѓутоа, ако тоа е нешто премногу континуирано тоа е холинергична уртикарија. Сосема е вообичаено кога се зголемува телесната топлина и почнува да се појавува пот. Ова се случува повеќе кога спортувате или јадете многу зачинети јадења. Осипувања кои многу чешаат обично се појавуваат и им претходи чувство на топлина или горење. И, иако нејзиниот изглед е почест во рацете и градите, тие можат да се појават во која било област на телото.

За лекување, подобро е да избегнувате ситуации во кои многу се потите, бидејќи кога ќе престанеме да се потиме, проблемот исчезнува. Затоа, ако не се испотиме од почеток, ништо нема да ни се случи. За да се избегне ова, можеме да користиме памучна облека што подобро се поти.

Се надевам дека со овие совети ќе се борите против досадното чешање на кожата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)