Чекори за да научите да тетовирате

научете да тетовирате

Како да се научи да се тетовира се гледа како едно од решенијата за можни излези на полето на трудот. Постои голема побарувачка во овој вид дисциплина и тоа не е за помалку, бидејќи барем 27% од младите Шпанци имаат тетоважи, но како ја учите оваа техника?

Не заборавајте дека без сомнение тоа е работа на која и треба пракса и некои други техники што мора да се додадат и пред се многу уметност. Повеќето мајстори за тетоважа се возвишени луѓе во техниката на цртање и многу од нив не виделе друг излез во нивните цртежи, ништо повеќе од интерес за тетоважата.

Како учиш да тетовираш?

Сигурно сте ја достигнале оваа точка и сакате да научите како да тетовирате. Како почетна точка Мора да имате талент и уметност во техниката на цртање, бидејќи тоа е аспект што оди многу тесно.

Не смееме да заборавиме дека да се биде одличен уметник за тетоважи, тоа не започнува од основата на цртање на оние шаблони што се веќе дизајнирани, туку мора да развиете свој стил во оваа техника. Вашиот стил треба да биде креативен, уникатен и личен, да знае како да ги подобрите тие цртежи и обликувајте ја вашата марка.

Многу уметници за тетовирање не знаеле како да ја започнат својата кариера Без пристап до училишта или основни ресурси, но не се обесхрабрувајте, секогаш можете да ги изберете сите патеки што можеме да ви ги понудиме подолу.

Што да студирате за да бидете уметник за тетоважи?

Нема училишта со обука за формално образование за работа со трговија со уметници за тетоважи, но има постојат работилници или курсеви кои спроведуваат техники Тие создаваат голема предност за оние кои сакаат да научат занает.

уметник за тетоважи

Секој курс ќе се наметне со издржливост и обука што Е се управува во зависност од тоа што сакаат да учат. За некои наставници е важно дека за да се занимаваат со работа каде што се прават тетоважи подолго од два или три часа, тие првенствено имаат уредна и чиста рутина за работа.

Во пракса, тие обично се нудат специјални гумени држачи за вежбање тетоважи. Ова ќе ја тестира шемата, напнатоста, длабочината и брзината на иглата. Од таму ќе оди синтетичко крзно, иако сигурно многу од нив вежбаат на свое тело или нудат свои практики со блиски луѓе. Растат и мазните кожи од овошје.

Во Шпанија тоа е од суштинско значење направи хигиенско-санитарна обука од 35 до 40 часа, во зависност од Автономната заедница, каде што ќе биде од суштинско значење да се знаат некои техники како што се:

 • Асепса, дезинфекција и стерилизација на целиот материјал што треба да се користи.
 • Управување со санитарен отпад.
 • Знајте каков вид простории и објекти се неопходни.
 • Спречување на здравствени ризици и прва помош.

Научете самоук

 • За многу луѓе, ова може да биде нивната прва патека за бегство до започнување со нивната техника за рафинирање на тетоважата. Оние што ја започнале својата професија секогаш им се препорачува да бараат безбедно и чисто место за тетовирање, статичко место и каде хигиената секогаш има приоритет.

научете да тетовирате

 • Областа каде што ќе ве тетовираат треба да биде добро осветлена. Меѓу материјалите, ние мора да ја истакнеме машината за тетоважа, за што ќе зборуваме подоцна, но меѓу сите други што треба да ги имаме при рака:
 • Тоалетна хартија, за чистење на вишокот боја на кожата.
 • Дестилирана вода со антисептички сапун да се исчисти областа што треба да се тетовира.
 • Латекс ракавици за кога треба да тетовирате, хактографска хартија да ги трага вашите цртежи на кожата и антисептички гел.

Машина за тетовирање

Тетоважа машина

Како почетник, мора да препознаете дека машините се многу подостапни отколку пред години. За да започнете, не ви треба многу скапа машина и истите машини по разумна цена воопшто не прават толку лошо. Големиот шум и вибрациите се многу повознемирувачки од реалниот резултат што можат да го понудат.

Комплет за тетоважа мора да вклучува машина, напојување за педали за стапала, мастила, мали садови за мастило, сет за чистење, ленти против вибрации и потребни алатки како игли и прстени.

Како да започнете со тетовирање?

 • Треба да започнете на чисто место и доколку е потребно, може да се покрие со про plasticирна фолија за да се направи сè што е без бактерии.
 • Ние ќе го подготвиме цртежот и неговата работа е да започне со лесни геометриски фигури. На лист го цртаме нашиот дизајн на хактографската хартија со помош на нешто за обележување на линиите.

научете да тетовирате

 • Овој вид хартија ќе се користи за изработка трансфер на кожата на лицетоСо овој цртеж пренесен на кожата, можеме да го направиме нашиот цртеж со машината.
 • И можеме да започнеме тетоважа со нашата машина. Треба да се напомене дека сите игли што ги користите не ги фрлајте, можете да ги чувате во посебен сад за отпад.

Ако не сакате да започнете да тетовирате човечка кожа, треба да знаете дека можете да ја добиете синтетичка кожа да тетовирате, но вашата работа нема да зависи од добра машина, туку од тоа да го направите со страст и да се стремите да се подобрите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.