Кожна постава, бунтовна и безвременска облека

Кожен морон

Кожната јакна е незаменлива облека во модата. Постојат многу стилови на јакна, но практично никој не прави да се чувствувате исто кога го носите. Уникатни сензации, резултат на неговите енергични ладни вибрации и неговиот безвременски и бунтовен дизајн.

Јакни за моторџии имаат многу историја. Запознајте го неговото потекло, нејзините главни амбасадори и, се надевам, пронајдете малку инспирација за комбинирање на ова мора да има со големи букви Во моментов

Историјат на кожената јакна

Марлон Брандо со кожен морон

Кожна јакна е јакна што се покрива до половината. Може да се направи од вистинска или синтетичка кожа. Покрај цената, тие се разликуваат по тоа што едното има животинско потекло, а другото не. За да се најде неговото потекло, потребно е да се вратиме во Втората светска војна. Оваа и други видови јакна тие биле дел од облеката што ја носеле британски и американски пилоти во овој воен конфликт.

Младинската мода силно ги прифати кожните јакни во текот на 50-тите. Британските Теди Бојс и иконските актери како Марлон Брандо или Jamesејмс Дин му се предадоа на бунтовниот шарм на оваа облека, веќе изработена со класичната црна кожа со која подоцнежните генерации ќе ја идентификуваа.

Џорџ Мајкл

Силно поврзан со урбани племиња, кожната јакна исто така би била клучна облека во панк-движењето од раните осумдесетти. Панкерите го персонализираат со столпчиња и други апликации што додаваат повеќе карактер и уште повеќе ја истакнуваат нејзината цврстина. Панк и рок бендови ви ветуваат вечна верност. Ramones, Nine Inch Nails, Green Day се само неколку примери од различни децении. Исто така, не поминува незабележано од поп-индустријата. Georgeорџ Мајкл глуми со неа во еден од најнезаборавните моменти. Пејачот би го комбинирал следејќи ги естетските вкусови на доцните осумдесетти во влијателниот видео клип за „Вера“.

Оттогаш, кожената јакна останува задолжителен предмет и во машка и во женска гардероба. Сезона по сезона, најважните модни куќи го вклучуваат во своите колекции. Трендовите доаѓаат и си одат, но кожната јакна секогаш лепи, тотално имун на модата. И, тоа е дека не можете да очекувате помалку од една од најголемите класици на модата.

Како да носите кожна јакна

Изгледа рок и мотор

Дејвид Бекам

Најважната лекција кога станува збор за креирање изглед со оваа облека е дека тешко постојат правила. Тоа е многу разноврсна облека која има тенденција да работи секогаш добро. Но, природно, потребно е да се вложи минимум напор при изборот на облеката со која ќе се придружува.

Општо, да удирам кожни јакни, како и секое друго парче, потребно е само накратко да се процени контекстот. Дејвид Бекам се вози на мотор, па својата кожена јакна ја спои со маица со кратки ракави и моторџиски панталони со влошки за коленото што не можат да ги измамат. Кога станува збор за обувки, некои моторџиски чизми ќе помогнат да се следи линијата и да се заокружи изгледот.

H од Хадсон Челси Хикс чизми

Маици со кратки ракави и тенки црни фармерки, било да се моторџиски или нормални, формираат одличен тим со облеката што нè засега во оваа пригода. Комбинирањето на нив со овие алишта помага да се создаде рокер бара слободно време, едноставна, но во исто време и многу стилска. Иако црната боја работи многу добро, не треба да бидете опседнати ниту со неа. Некои светлосини фармерки се исто така одлична идеја.

За обувки, ако планирате многу да пешачите, можете да користите удобни спортски обувки. Converse All Star и, воопшто, сите гроздобер патики со вибрации изгледаат одлично со моторџиски јакни, иако не е од суштинско значење изгледот да работи. Ако преферирате чевли од патики, чизмите на Челзи и чевлите од типот на д-р Мартенс се безбедни обложувалници.

Изненадете со вашата кожна јакна

Јуан Мекгрегор

И сега дојдовме до гореспоменатиот дел за отсуството на правила. Кожната јакна е неформална облека, но има нешто што е способно без напор да ги разбие поделбите на стиловите, и дека реакцијата не е крената веѓи, туку изрази на восхит.

Еван Мек Грегор вклучува кожна јакна во паметен изглед за да ја замени типичната смокинг јакна. Актерот додава кошула, панталони и обувки. Тој се осмелува дури и со машна. Резултатот е многу свеж изглед кој го отвора умот кон можностите на кожните јакни особено и антагонистичките облеки и стилови воопшто.

Кожна јакна зара

Zara

Друг начин да изненадите со вашата кожна јакна е да ја облечете во хавајска кошула. Резултатот е опуштен изглед со кој нема да останете незабележани за време на полувремето, особено ако се обложувате на впечатливи дезени и бои.

Ако претпочитате потрезвен ефект, размислете една хавајска кошула од најмногу две бои. На сликата погоре можете да видите одлична опција: црни мотиви на бела позадина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.