Храна со витамин Б.

Наут

Храната со витамин Б е неопходна за правилно функционирање на вашето тело, но Дали внесувате доволно оваа хранлива материја, поврзана со повеќе придобивки?

Следниве се опции за храна богата со витамини од групата Б., што ќе ви помогне да ја направите вашата исхрана поцелосна и хранлива, како и да пристапите до сите придобивки на витаминот Б.

За што служи витаминот Б?

Витамините Б играат многу важни улоги, помагајќи ви да имате доволно доволно енергија за да се соочите со сите ваши дневни предизвици со гаранции Без да бидете погодени од замор и слабост на првиот свиок.

исто така, вреди да се споменат неговите предности за цревниот транзит и расположението. И, е дека недостатокот на витамин Б12 може да предизвика запек, додека не земањето доволно фолати е поврзано со депресија, меѓу другите проблеми.

Како резултат на тоа, треба да се обезбеди добра доза на витамин Б секој ден, па подолу ви донесуваме многу храна богата со различни видови на витамин Б (големо семејство во кое сите членови се подеднакво важни) за да можете да ги додадете во вашата исхрана ако сметате дека не внесувате доволно.

Храна со фолати

Спанаќ

Сигурно сте чуле за фолати во многу наврати, но она што не го знаат сите е дека тоа е витамин од група Б. Фолната фолна киселина или фолна киселина е клучна во исхраната на луѓето (ако вашата жена е бремена, проверете дали зема доволно за да спречи дефекти при раѓање) Како може да добиете фолати? Обрнете внимание на следната храна:

 • Спанаќ и друг зеленчук со темни лисја
 • Наут
 • грав
 • Леќа
 • Лима

Овој витамин Б може да го најдете и во збогатените житни култури. Како и останатите, тоа е лесен тип за наоѓање, така Ако јадете здрава и разновидна диета, не треба да имате проблеми да му го нудите на вашето тело количеството што му е потребно на дневна основа..

Храна со витамин Б6

Туна

Недостаток на витамин Б6 има неколку последици, од состојба на конфузија до депресија, минувајќи низ зголемување на шансите за заразување со болести. Повеќето луѓе земаат доволно овој витамин без проблем, кој се наоѓа во поголеми количини во храна, како што е следново:

 • Наут
 • Туна
 • Кравски црн дроб

Храна со витамин Б1

Црн грав

Исто така познат како тиамин, витамин Б1 е многу важен за мозокот да функционира правилно и здраво. Неговиот недостаток исто така може да направи да се чувствувате послаби и уморни од вообичаеното. Можете да добиете витамин Б1 преку следната храна:

 • Збогатен ориз
 • Пастрмка
 • Црн грав

Од друга страна, треба да се забележи дека Злоупотребата на алкохол може да спречи телото да апсорбира доволно оваа хранлива материјаЗначи, ова е уште една причина да се користи умереност при пиење алкохолни пијалоци.

Храна со витамин Б2

Млеко шише

Основно за состојбата на вашиот црн дроб и вашиот нервен систем, витамин Б2 или рибофлавин обично нема во западната храна. Како и да е, проверете дали навистина секој ден доволно го земате од храна како:

 • Млеко
 • Јогурт
 • Говедско месо

Храната во која витамин Б2 се наоѓа во поголеми количини е црниот дроб, но ако не сте голем fanубител на оваа храна (нешто многу веројатно), не грижете се, бидејќи со претходните можете да ги покриете вашите дневни потреби за рибофлавин без проблем.

Како да добиете витамин Ц.

Погледнете ја статијата: Храна со витамин Ц.. Таму ќе најдете многу начини да ја придонесете оваа хранлива материја во вашата исхрана, бидејќи ако витаминот Б е неопходен за вашето здравје, витамин Ц не е ништо помалку.

Храна со витамин Б3

Сад со бел ориз

Една од најважните улоги на храната е да нè снабдува со енергија и витамин Б3 или ниацин игра голема улога во овој процес на нудење на сила. Исто така, има предности за правилно функционирање на варењето и помага во одржување на кожата и нервите во добра состојба. Но, во каква храна се наоѓа? Забележете за следната посета на супермаркетот:

 • Млеко
 • Јајце
 • Рајс
 • Риба

Храна со витамин Б7

Банани

Во последно време наоѓате повеќе влакна од вообичаеното на вашата перница и вашиот чешел исто така се полни со нив кога ја чешите косата наутро? Вината може да биде недостаток на витамин Б, поточно витамин Б7 или биотин. Исто така е важна хранлива материја за Слоеви на кожата, но функциите што се најрелевантни за вашето здравје имаат врска со одржување на добри нивоа на холестерол и здрава функција на срцето.

Со цел вашата коса да ја задржи својата густина, не можете да ја пропуштите следната храна богата со витамин Б7 во вашата исхрана. Запомнете дека не со земање повеќе, неговите придобивки ќе бидат поголеми, но препорачливо е да се обезбеди добра дневна доза за косата и здравјето воопшто:

 • Лосос
 • Морков
 • Банана
 • Житарици

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.