Храна за намалување на холестеролот

Семиња од тиква

Барате храна за намалување на холестеролот? Ако треба да му дадете здрав план на вашиот план за јадење за да го задржите овој проблем под контрола, дојдовте на вистинското место.

Додавањето на следната храна во вашата исхрана ќе ви помогне во борбата против холестеролот. Но, во битката против холестеролот, исто така, мора да се збогувате со одредена храна, па затоа овде исто така објаснуваме кои се тие.

Како да се намали холестеролот

Колбаси на скара

Дали неодамна ви е кажано дека имате висок холестерол? Без разлика дали е тоа така или ако сакате само да спречите, од сега вашата диета треба да претрпи здрав пресврт. И тоа го подразбира следново:

Пред сè, треба да го намалите внесувањето на преработена храна што е можно повеќе. Овие опции за храна се пријатни и често се многу вкусни. Сепак, тие се исто така богати со сол, маснотии, шеќер и вештачки состојки. Особено опасни се транс мастите, кои често се појавуваат на етикетите на слатки, солени закуски и замрзнати оброци. Друг извор за кој треба да бидете свесни е брзата храна. Покрај тоа, нутриционистички тие се многу слаби или се директно неважечки. Следствено, тие ве спречуваат да добиете неопходни хранливи материи за вашето здравје, како што се омега 3 масни киселини или влакна. Кога станува збор за храна што треба да се избегнува, вреди да се размислат и газирани пијалоци и одредени сосови и преливи.

Поврзана статија:
Преработена храна

Заменете ја преработената храна со овошје, зеленчук, цели зрна, мешунки и здрави масти. Оваа стратегија ќе ви овозможи да го намалите ЛДЛ холестеролот или лошиот холестерол, што го зголемува ризикот од срцеви заболувања кога неговото ниво ќе се покачи. План за јадење заснован на оваа храна не само што е добар за вашиот холестерол, туку исто така ќе ве заштити од висок крвен притисок, мозочни удари и некои видови на рак. Имунолошкиот систем многу ќе ви се заблагодари.

Храна за намалување на холестеролот што не може да изостане во вашата кошничка

Ајде да видиме која е најдобрата храна за намалување на холестеролот. Здрави избори за кои вреди да се размислат кога купуватеБез разлика дали сте извадиле висок холестерол или сакате само подобро да се грижите за себе.

Свежа храна

Црвени и жолти пиперки

Свежата храна треба да изобилува со вашата количка. И тоа е дека овошјето и зеленчукот се без холестерол и содржат малку маснотии, па затоа е најдобрата можна основа за вашата исхрана. Значи размислете за купување јаболка, портокали, брокула, боранија, бугарска пиперка и лиснат зеленчук како зелена салата, спанаќ или рукола.

Кога станува збор за месото, луѓето со висок холестерол треба да ги избегнуваат оние кои се повеќе мрсни. Следствено, пилешкото и мисирката без кожа се одлична идеја. Свинско и говедско месо мора да бидат посни.

Цели зрна

Леб од цели зрна

Леб, тестенини и житарки за појадок во вашата исхрана треба да се прават од цели зрна. Целта е да го зголемите внесувањето на сложени јаглехидрати за да добиете повеќе хранливи материи, вклучувајќи влакна и протеини.

Мешунки, ореви и семиња

Ореви

Мешунките, исто така, треба да бидат важен дел од вашата исхрана ако треба да го намалите холестеролот. Во количката додадете грав (сорта што најмногу ви се допаѓа), соја, леблебија...

Оревите и семето се многу здрава закуска, особено несолените сорти, и се сметаат за добри за намалување на холестеролот. Бидете сигурни дека секогаш имате храна како што се ореви, бадеми, семки од тиква, семки од сончоглед во вашата кујна… Од друга страна, поради неговото богатство со калории, препорачливо е да ги одржувате деловите под контрола.

Calcio

Замокот

Калциумот е важна хранлива состојка и можете да ја добиете на повеќе начини. Наједноставно е преку млечни производи со малку маснотии, како што се јогурт, млеко и сирење. Но, исто така можете добијте калциум благодарение на конзервирана риба, како што се туна и лосос. Веганите имаат не-животински алтернативи за да ги задоволат нивните дневни потреби за овој минерал, вклучувајќи збогатени житни култури и зелен лиснат зеленчук.

Кога станува збор за добивање на повеќе калциум, не може да се занемари неговата врска со витамин Д, кој помага да се апсорбира. Можете да го најдете во јајцето, како и кај некои риби. Одредени млечни производи, маргарини и збогатени житни култури, исто така, имаат витамин Д.

Омега 3

Капсули омега 3 во форма на риба

Оваа здрава маст може да го подигне нивото на ХДЛ или добар холестерол. Можете да добиете омега 3 преку маслиново и масло од канола. Други извори на растително потекло се ореви и ленено семе. Ниту, пак, треба да заборавиме на придонесот што го дадоа некои риби, како лосос, туна, сардини и скуша.

Завршен збор

Како и за сè што е поврзано со промените во исхраната, важно е претходно да се консултирате со вашиот лекар. Покрај тоа, тој или таа исто така може да ви понудат други совети за подобрување на вашата исхрана во однос на холестеролот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.