Храна за кожата

Храна за кожата

Дали вашата исхрана има доволно храна за кожата? Она што го јадете може да помогне во одржувањето на кожата здрава одвнатре и да изгледа попривлечно однадвор..

Доколку сакате здрава, заштитена и добро хранета кожа, следниве се некои од најдобрата храна за кожата што можете да ја најдете во супермаркетот.

Вода

Чаша вода

Водата за пиење е клучна за здравјето на кожата, затоа проверете дали внесувате доволно вода секој ден. H2O и помага на кожата да ги одржува соодветните нивоа на влага, аспект што, ако сте загрижени за брчки и фини линии, треба да го земете предвид. Во оваа смисла, користењето навлажнувачки крем (подобро ако е со крема за сончање) е исто така многу важна навика.

Водата не само што додава влага на вашата кожа, туку и помага да се потхрани, да се исчисти од токсини и да се задржи протокот на крв на здрав начин. Следствено, водата е еден од најголемите сојузници на кожата. Можете да добиете вода на лесен начин (со земање добра чаша вода), како и преку широк спектар на храна, од кои најинтересно е овошјето и зеленчукот поради големиот број на витамини и минерали кои тие придонесуваат за организмот.

Печурки

Исечени печурки

Печурките содржат селен, минерал кој го штити вашето тело од слободните радикалишто може да предизвика нешто, од брчки и сува кожа до оштетување на ткивото и рак на кожата. Ако не сте fanубител на печурки, овој минерал можете да го набавите преку многу други намирници. Тестенини од целата пченица, бразилски ореви, ракчиња, остриги и риби како треска, калибус, туна, лосос и сардини, исто така, имаат селен.

домати

домати

Антиоксидантите не можат да недостасуваат на ниту една диета која се смета за здрава, бидејќи тие се неопходни за многу аспекти на здравјето, вклучително и за состојбата на кожата. Оштетувањето на слободните радикали на кожата има противотров: доматот и неговите антиоксиданти. За да се обезбеди диета богата со антиоксиданси, храната како што се боровинки, малини, капини, кајсии, цвекло, спанаќ, сладок компир, мандарини и пиперки не треба да недостасуваат во вашата исхрана. Општо земено, целиот разнобоен зеленчук и овошје се добри за кожата.

Природни антиоксиданти за вашата исхрана

Погледнете ја статијата: Природни антиоксиданти. Таму ќе најдете сè за антиоксидантите, од функциите што ги извршуваат до храната што ги обезбедува во поголеми количини.

Туна

Туна

Дали сте чуле за коензим Q10? Ако не сте го сториле тоа, ќе бидете заинтересирани да знаете дека тоа е клучно за неколку функции на телото. Присутна во туна, една од улогите на коензим Q10 во организмот е токму одржувањето на кожата во добра состојба. Телото го прави природно, но како што минуваат годините, производството се намалува. За среќа, овој антиоксиданс, кој е поврзан со борбата против знаците на стареење, може да го набавите преку храна како туна, живина и цели зрна.

Морков

Морков

Морковот е една од најпопуларните намирници за кожата. Неговите придобивки доаѓаат делумно од содржината на витамин А., што спречува сува кожа, дамки и брчки. Интересно е и борбата против акните и другите проблеми со кожата. Друга храна натоварена со витамин А пријателски на кожата вклучува диња, јајца, зелени лисја и млечни производи со малку маснотии.

Киви

Киви во две половини

Киви ја штити вашата кожа од оштетување што сончевите зраци го предизвикуваат на колаген и еластин, кои меѓу другото и помагаат на кожата да остане цврста. Тајната лежи во витамин ЦЦрвена пиперка, папаја, брокула, бриселско зелје и воопшто сите агруми се исто така многу добри опции за да се обезбеди здрава дневна доза на витамин Ц.

Маслиново масло

Маслиново масло

Оштетувањето од сонце е еден од најголемите непријатели на кожата, а витаминот Ц не е единствената стратегија што можете да ја усвоите за борба против него. Маслиновото масло содржи здрави масти, кои ја омекнуваат и подмладуваат кожата. Ленено семе, ореви, лосос и сардини исто така имаат ист ефект врз вашата кожа.

Маслиновото масло исто така обезбедува витамин Е, антиоксиданс кој, како витамин Ц, ја штити кожата од сончевите зраци. Растителни масла се добар извор, но исто така ќе добиете доза за вашата кожа ако во исхраната вклучите ореви, семиња, аспарагус и зелени лисја.

Зелен чај

Шолја зелен чај

Кога станува збор за храна за кожата, еден од најпознатите докажани е зелениот чај. Истражувањата покажаа дека ви помага да се справите со бројни закани, вклучувајќи воспаление и оштетување на сонцето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.