Храна за вознемиреност

Овесна каша за вознемиреност

Дали ти е тешко да се сетиш кога последен пат си бил тотално смирен? Во тој случај, вие сте заинтересирани да ги разгледате најдобрите јадења за вознемиреност.

Ова се здрави намирници кои природно можат да ве смират. Изберете неколку, оние што најмногу ги сакате и консумирајте ги редовно или кога итно треба да ја ослободите вашата вознемиреност.

Авена

Благодарение на својствата на овесот, можете да започнете да го контролирате нивото на анксиозност од првото нешто наутро. Бидејќи тие се сложени јаглехидрати, тие претставуваат стабилно снабдување со енергија, што е важно за да не падне расположението. Но, неговите придобивки од расположението не завршуваат тука, како овесот исто така може да предизвика производство на серотонин.

Bayas

Вкусно и лесно јадење, бобинки може да се бори против вознемиреност и депресија благодарение на богатството со антиоксиданси. Имате многу опции: јагоди, малини, боровинки, капини ...

Малини

Лиснат зеленчук

Дали знаевте дека оваа група храна е една од најефикасните кога треба да ве доведе до состојба на смиреност и благосостојба? Ова се должи, меѓу другото, на неговиот интересен придонес на магнезиум. Храната како спанаќот и кеaleот не само што се борат против анксиозноста, туку имаат и многу други придобивки, па затоа додавањето на нив во вашата исхрана е одлична идеја, без разлика каде и да барате.

Црно чоколадо

Темното чоколадо е заслужено со бројни придобивки, вклучително и намалување на нивото на анксиозност. Како и со бобинки, тајната е во неговите антиоксиданти, во овој случај тип наречен флавоноиди. Треба да се напомене дека, и покрај тоа што содржи помалку шеќер од другите сорти, потребно е да се консумира во умерени количини. Мало парче на ден е доволно за пристап до неговите здравствени придобивки и ослободување од неговите недостатоци, вклучувајќи вишок маснотии и кофеин (што во големи дози може да ги влоши симптомите на анксиозност).

Црно чоколадо

Јајце

Јајцето обезбедува фолна киселина, добро за расположение и енергија. Други интересни извори на витамини од групата Б се рибата и пилешкото.

Јајцето нуди и други интересни хранливи состојки на вашето тело, како цинк. Овој минерал игра важна улога во управувањето со стресот, но не е невообичаено да се најдат луѓе кои не пијат доволно. Говедско, бело месо и остриги содржат и цинк. Ако сте вегетаријанец или веган, овој минерал можете да го најдете во храна од неживотинско потекло, како што се индиските ореви.

Naranja

Појадок, ручек, ужинка или како десерт. Во секое време е добро време да јадете портокал и да уживате во придобивките од витамин Ц. Според истражувањето, една од тие придобивки би била контролата на анксиозност. Значи Ако барате храна за вознемиреност, портокалот е несомнено еден од оние што треба да ги земете во предвид.

Како да внесете повеќе витамин Ц.

Погледнете ја статијата: Храна со витамин Ц.. Таму ќе најдете опции за храна кои ќе ви помогнат да го зголемите присуството на овој важен витамин во вашата исхрана.

кафе

Кафето може да биде корисно за вознемиреност бидејќи го зголемува расположението и нивото на енергија. Сепак, мора да се дејствува со претпазливост, бидејќи може да биде и штетно во зависност од количините проголтани и толеранцијата на секоја личност кон кофеин. Ако сакате да го воведете во вашата исхрана за борба против нарушувањето што не засега во оваа пригода, започнете со мала доза за да бидете сигурни дека ги избегнувате нејзините можни несакани ефекти. Ако добро го толерирате, ако сакате, може да ја зголемите количината малку по малку. Експертите обично ја ставаат границата на четири чаши на ден.

Шолја кафе на масата

Лосос

Меѓу храната за вознемиреност наоѓаме опции за сите вкусови, риба исто така. Лосос и друга масна риба (сардини, скуша, туна ...) може да ви помогне во борбата против депресијата и анксиозноста благодарение на антиинфламаторното дејство на омега 3 масните киселини.

Камилица

Одредени билни чаеви се многу ефикасни во ублажувањето на анксиозноста, и многу е веројатно дека веќе го имате вашиот омилен. Можеби е чај (пијалок со важно дејство за смирување), но има многу други растенија кои вреди да се знаат. Една од нив е камилица, но може да пробате и валеријана или липа. Што и да е, изградете малку ритуал околу него за да го зголемите неговиот релаксирачки ефект. Дека вашето тело го поврзува со неколку минути исклучување, изолирано од стресот што ве опкружува, помага да се подобрат неговите придобивки за вознемиреност.

црвено вино

Црвено вино и други алкохолни пијалоци (да, исто така cerveza) им помага на многу луѓе да се релаксираат по напорниот ден во канцеларијата. Нормално, не ја злоупотребувајте нејзината потрошувачка, што е ограничување поставена од експерти за два дневни пијалоци.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.