Храна богата со цинк

Храна богата со цинк

Цинкот е основен минерал за нашите диета и нашето здравје. Има повеќе придобивки и со оглед на долгорочен недостаток на оваа супстанца може да доведе до некои здравствени проблеми. Заедно е со железото еден од основните елементи за добро функционирање на нашиот организам. Потребни ни се до 15 mg на ден за нашето тело да одржи правилна диета.

Овој минерал е неопходен за правилен развој од детството, бидејќи помага во растот и развојот. Веќе кога сме возрасни, тоа ќе им помогне на различните основни функции, вклучително и замена на старите клетки со нови.

Предности на цинк

Треба да се напомене дека има многу придобивки што ги носи. Меѓу нив, помага и цинкот регенерација на клеточните ткива и синтезата на ДНК. Неговиот придонес е многу важен за време на бременост, лактација и детство, бидејќи на телото му треба овој додаток за правилен развој и раст.

Неопходен е за здравје на очите на нашиот организам. Цинкот заедно со нашиот витамин А е клучен за правилно функционирање на видот и се подобрува Вкусот и мирисот. Е добро за здравјето на косата, кожата и ноктите.

Дефицит на цинк може да создаде проблеми со меморијата и замор. Докажано е дека неговиот недостаток создава големо зголемување на настинки и затоа мора да се преземе зајакнување на имунолошкиот систем.

Храна богата со цинк

Јасно е дека добрата диета се заснова на јадење скоро сè. Но, од некои причини секогаш забораваме или не ја обезбедуваме основната храна за дневна потрошувачка. Ако треба да потенцирате јадење храна богата со цинк, еве список со голем придонес:

Carnes

Храна богата со цинк

Свинско месо Таа е една од намирниците богати со цинк, но во неговиот посен дел. Исто така, обезбедува голем број на протеини и витамини од групата Б. 100 гр свинско месо обезбедува 6,72 мг цинк.

Телешко или говедско месо носи и голем придонес. Неговиот придонес во витаминот Б12 е важен за правилно функционирање на РНК и ДНК, содржи железо и неговото ниво на Цинк е 10 мг што е голем придонес за дневна потрошувачка.

Телешки црн дроб исто така достигнува придонес од 7,3mg на 100g и свински црн дроб содржи 6,5mg на 100g. Содржи и други есенцијални хранливи состојки како што се голема вредност на протеини и железо, неопходни за нашата исхрана.

пилешко месо

Pивина како пилешко и мисирка богати се и со цинк. Тие имаат малку пониска вредност од претходно разгледаните, но тие веќе придонесуваат до 5g на 100g и тие се богати протеини

Јајца

Оваа храна ја знаеме за одличните придонеси во исхраната што ги содржи. Yолчката е онаа со најголема содржина на цинк и можеме да најдеме придонес од 4,93 мг на 100гр.

Марискос

Остригите Тие се меѓу најдобрите храна што ја знаеме од прва рака и носат голем придонес на овој микроелемент. Стигнува да има до 60 mg на 100 g, но ако се земе во дивината се вели дека достигнува до 182 мг.

Храна богата со цинк

Ракот влегува во храна богата со овој извор. Има малку маснотии и содржи малку калории, богат е со цинк кој обезбедува до 7,6 мг на 100гр, но мора да бидете внимателни со големата количина на натриум, бидејќи може да биде штетна за крвниот притисок.

Школки, ракови и некои мекотели тие исто така влегуваат во нашата исхрана богата со цинк. Тие придонесуваат 7mg на 100g а оние што ја фаќаат дланката се бивалви.

Семиња и други житни култури

Сите семиња воопшто се многу добри за нашето здравје и го имаат тој голем елемент на есенцијални супстанции за нашето тело. Семките од тиква обезбедуваат 6mg на 100g, лешници, бадеми и кикирики содржат 4mg на 100g.

Снегулки од овес тие исто така придонесуваат 3,5mg на 100g. Тоа е многу целосна житарка бидејќи обезбедува јаглехидрати, богати влакна, протеини, минерали и повеќе витамини. За појадок е совршен.

овесна каша

кафеав ориз Исто така, придонесува за цинк, иако во помала мера од останатите. Содржи 2mg на 100g и многу поздраво е да се јаде на овој начин отколку белиот ориз. Меѓу семето можеме да го најдеме мешунки каде 100g од нив можат да ни обезбедат до 12% од препорачаната дневна доза.

Друга храна со високи калории

За оние на кои им се допаѓа чоколадото Ова е добра вест, но ако е можно, треба да биде темно чоколадо. Содржи до 10mg на 100g, но мора да бидеме доследни дека тоа е голем внес на калории што ни го дава чоколадото.

чоколадо

Истото се случува со сирење и путер. Тие придонесуваат со цинк во диетите, но тие содржат многу маснотии и затоа нивните калории вртоглаво се зголемуваат. Сирењето содржи 4g на 100g но мора да внимавате на неговата потрошувачка поради нејзините високи масти од животинско потекло.

Овошје и зеленчук Тие не се богати извори на цинк. Диетата со малку цинк и протеини може да биде мала за да бидете здрави и здрави. Ако вашето тело итно треба да ја земе оваа супстанца, постојат неколку лекови без рецепт, како што се апчиња, спрејови за нос или гелови за настинки.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.