Храна богата со витамин Д.

Храна богата со витамин Д.

Денес има многу луѓе со сериозен недостаток на витамин Д и разбираме дека овој тип недостаток е од витално значење за нашето тело. Со доаѓањето на зимата, недостаток на сонце и ниските температури предизвикуваат да имаме овој недостаток на витамин.

Има многу здрава храна која ни го дава овој одличен витамин. Консумирајте ги неколку пати на ден веќе н comfort теши е неговиот недостаток и ни помага да се намалиме респираторни инфекции до 50 проценти. Има овошје како портокал што го содржи овој богат витамин и лесно може да се пие во форма на сок секој ден и за појадок.

Кои се придобивките од витамин Д?

Оваа супстанца е од суштинско значење за телото, помага да се има подобро мобилност помеѓу коските и мускулите, како и овозможува подобро варење на калциумот, бидејќи му помага на телото да асимилирајте го овој витамин многу подобро.

Не е познато дали строгите ограничувања и ограничувања предизвикаа негово вртоглаво зголемување. недостаток на овој витамин Лично. Исто така, не е познато дали модерниот и стресен начин на живот н causes тера да не внесуваме доволно витамин Д што му е потребен на нашето тело. Вашиот фер придонес го поддржува имунолошкиот систем и помага во борбата против вирусите и бактерии кои се потребни за да не се развие остеопороза.

Колку витамин Д му е потребен на нашето тело?

Витамин Д. тоа е суштинско надополнување за сите луѓе, вклучувајќи ги и бремените луѓе, па дури и оние со темни тен. За да се направи целосна диета на оваа супстанца се препорачува земајте додатоци од 10 мг дневно во месеците со помалку часови сонце.

Силниот недостаток на витамин Д може да предизвика нема минерализација на коските и правилно. Неговиот недостаток создава остеомалација кај возрасните и рахитис кај деца. Недостатокот на овој недостаток, но помалку сериозен, веќе создава респираторни инфекции како што разгледавме и промени во коските и забите.

Храна богата со витамин Д Тие се добар извор за да можеме да ги консумираме и да ја обезбедиме количината што му е потребна на нашето тело. Но, изложеноста на сонце е многу поважна, бидејќи фаќа до 85% на нивоата на овој витамин што доаѓа од сончева светлина. Благодарение на овој навлегување во телото, се случуваат промени во црниот дроб и бубрезите за да се формира овој активен хормон.

Храна богата со витамин Д.

Лице постаро од 18 години ви треба доза од 800 IU / ден, иако има и такви кои бараат до 1.500-2.000 ИЕ / ден за посебни случаи или кога е во поодмината возраст. Кај деца под 18 години, препорачаниот внес ќе биде 600 IU / ден што може да се прошири до 1.000 IU / ден во посебни случаи.

Ако имате недостаток на овој витамин, вашиот лекар може да ви препише неколку дневни додатоци или во некои случаи земајќи по една капсула месечно. Овие капсули имаат висока концентрација на овој витамин, на 20.000-30.000 IU до 50.000 IU. Неговата висока концентрација што ќе го натера телото да го складира витаминот во црниот дроб за телото свртете се кон него со текот на времето и кога ти треба.

Храна богата со витамин Д.

Храната богата со витамин Д е важен извор за да можете да ја стекнете оваа супстанца, но ние тоа го знаеме изложувањето на сонце е најдобриот начин да може да го асимилира овој важен додаток. Најдобрата храна е:

Сина риба

Тие се сини и масни риби. Оние што најмногу се истакнуваат се лосос, сардина, туна и скуша со својот голем придонес на витамин Д, протеини и Омега 3. Исто така, има големо оптоварување на Витамини А, Б и Д, на минерали и јод. Консумирањето само 80 грама туна ќе биде доволно за тој додаток што ни е потребен.

Храна богата со витамин Д.

Сок од портокал

Портокалите се уште еден важен извор на витамин Д. Чаша од 200 ml веќе ни дава околу 140 IU и исто така е одлична антиоксидантна храна која обезбедува витамин Ц, одличен засилувач за имунолошкиот систем.

Јајцата

Неговата најголема концентрација се наоѓа во жолчката. Едно јајце веќе придонесува со 13% од дневниот износ препорачано од овој витамин. Исто така, содржи добар извор на витамини А, Е и Б12, минерали како што е селенот и е добар извор за градење мускулна маса.

Храна богата со витамин Д.

Млеко

Содржи одличен извор на овој витамин, има дури и млеко што е веќе снабдено со додаток на оваа супстанца заедно со калциум. Вашата потрошувачка од 200 мл веќе обезбедува 32% од потребата на овој витамин за телото.

Друга важна храна се говедско црниот дроб, печурки, иако со помал придонес, треска масло од црн дроб и школки. Маслото од бакао од црн дроб, исто така, обезбедува витамин А и Омега 3 масни киселини и може да се зема во капсули. Остригите се оние со најголем придонес а потоа следат ракчиња, ракчиња и школки.

Ако имате недостаток на овој витамин, важно е да ја додадете оваа храна во вашата неделна исхрана, Можете дури и да измешате неколку од нив и да направите исклучителни јадења. Препорачливо е да земате две порции мрсна риба неделно и количина од 3 до 5 јајца неделно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)