Храна што ја подобрува вашата сексуална енергија

сексуална енергија

Во целиот свет Недостаток на сексуална енергија предизвикува многу проблеми меѓу паровите. Еректилна дисфункција, ниско либидо и проблеми со предвремена ејакулација.

Здрав начин за зајакнување на сексуалната издржливост е во нашата секојдневна исхрана, земајќи некои производи. Некои хранливи материи во одредена храна, како што се јагоди и чоколадо, можат да промовираат здрав сексуален живот.

Храна погодна за сексуална енергија

Домат и маслиново масло

Домат содржи активна супстанција наречена ликопен. Кога се комбинира со маслиново масло, ликопенот создава a подобрување на различни патологии поврзани со еректилна дисфункција, покрај тоа што спречува рак на простата.

Соја, лубеница и пилешко

Во овој случај, тоа е компонента наречена Л-аргинин, која помага да се постигне поголема сексуална енергија, поинтензивна и потрајна ерекција.

пол

Млечни производи и тофу

La ерекција и ејакулација се контролираат од специфични мускули, а калциумот е неопходен за да се произведува на пријатен начин.

Шафран и женшен

Шафранот може да се додаде како зачини на многу јадења. Insеншен се наоѓа и во додатоците и додатоците во исхраната. Меѓу ефектите на обете е зголемете ја количината на крв што стигнува до пенисот, со што се постигнува поголема моќ и сексуална енергија.

Спанаќ и зелен зеленчук

Постојат неколку студии кои заклучуваат дека спанаќот, земен суров двапати неделно, може да придонесе го олеснуваат протокот на сперма. Општо земено, повеќето зеленчуци се добри за одржување на функцијата на половите органи. Меѓу другото, за нејзините придонес во магнезиум.

Сушено овошје

Витамин Е. Тоа е многу важна хранлива материја за подобрување на функциите на црниот дроб и репродуктивноста. Исто така, ореви зајакнување на ерекцијата и зголемување на сексуалната желба. Ореви и кикирики се два добри примери за ова.

Јајца

Неговата содржина во Б6 и Б5 помага да балансираат хормонални нивоа и го ублажуваат стресот, два важни аспекти за одржување на либидото.
Извори на слика: Натурагра / Сопитас.com


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)