Хипокалорична диета

нискокалорични диети

Сигурно сте почнале да размислувате да направите операција бикини за летото и сакате да се ослободите од тие вишок килограми. Кога сакате да изгубите тежина сакате да го сторите тоа што е можно поскоро и тоа може да доведе до грешки. Хипокалорична диета Тој е оној што се користи за да се трошат помалку калории отколку што вашето тело треба да остане активен.

На овој пост можете да дознаете за одлична хипокалорична диета за да ги изгубите вишокот килограми без да го оштетите вашето здравје. Дали сакате да знаете која е храната што треба да јадете?

Треба да се намалат калориите

Јадете здраво за да изгубите тежина

Првото нешто што луѓето го прават е да ја намалат храната до глад. Придружете се во теретана и убијте се за да вежбате, верувајќи дека на овој начин ќе ослабат. Точно е дека со оваа рутина се губат килограми, но по цена на вашето здравје. Кога одеднаш ќе го промените вашиот начин на живот, вашето тело е вознемирено од неколкуте калории што ги внесувате и вежбите на кои е подложено. Ова предизвикува ослободување на хормони кои го задржуваат вишокот маснотии, па на крајот, го добиваме спротивното.

За да изгубите маснотии, најдобро е да вежбате и конзумирање калории под вашата базална стапка на метаболизам. Базален метаболизам е количина на енергија што, во зависност од вашата возраст, висина и начин на живот, треба да ја живеете. Одржувањето дишење, варење, метаболизирање на храната и мокрење бара енергија. За лице со околу 80 килограми тежина, возраст од 25 години и седентарен начин на живот, базалниот метаболизам е околу 1800 kcal на ден.

Ако сакаме да ја намалиме нашата тежина, важно е да ги задржиме калориите што ги консумираме под тој базален метаболизам. За 500 kcal помалку би било идеално да изгуби половина килограм неделно.

Кои се нискокалоричните диети?

Висококалорична храна

Како што сугерира неговото име, диетите со малку калории се оние подготвени да трошат помалку калории отколку што се трошат. Во текот на денот извршуваме активности за кои е потребна енергија. Колку сме поактивни, толку е поголема побарувачката за калории што ни требаат и повеќе масти согоруваме. Затоа, ако нашата диета не натера да трошиме помалку калории отколку што трошиме, ќе бидеме во енергетски дефицит. Ова ќе го натера нашето тело да започне да ги троши резервите на маснотии и да изгуби тежина.

Првото нешто што треба да го сториме за да ја испланираме нашата хипокалорична диета е дневната потрошувачка на калории. Лесно е да се знае дали на нашиот базален метаболизам му додаваме дополнително трошење на калории што ги користиме во физичката активност. Физичката активност може да се подели на она што го трошиме при движење, качување по скали и така натаму и што трошиме за спортување.

Важен аспект што треба да се земе предвид е нашата количина на мускулна маса. Колку поголем процент на мускули имаме во телото, толку повеќе енергија согоруваме. Тоа е, мускулите сами по себе, за да се одржат, имаат потреба од поголем внес на калории.

Штом ја имаме потрошувачката на калории, идеално е да го задржиме под прагот од 300-500 kcal.

Примери на нискокалорични диети

Слабеење на диета со малку калории

Како што можете да видите од горенаведеното, не постои нискокалорична диета која работи за секого. Секоја личност е различна и има различни енергетски потреби и различен начин на живот. Ова е важно да се има предвид пред да се осмелите и да започнете да ги намалите калориите од вашата исхрана. Исто така, многу е препорачливо да одите кај професионален нутриционист кој ќе може правилно да ви помогне. Секој нутриционист е различен, но обично ќе ви понуди студија на случај и персонализирана диета.

Премногу овошје и зеленчук често се додаваат во исхраната кога е посакувана ниска калорична содржина. Ова е направено затоа што овошјето и зеленчукот се богати со хранливи материи како витамини. Покрај тоа, овие производи се со мала калориска густина. И покрај тоа што се прилично голема храна, тие се способни да го намалат внесот на калории. Ова ни помага да се наполниме порано и да избегнеме да јадеме нешто нездраво. Тие исто така имаат голема вредност на влакната.

Исто така, пржени производи или слатки треба да се избегнуваат. Тие се храна богата со маснотии и шеќер кои обезбедуваат голем број празни калории. Овие производи не нè задоволуваат колку што не се толку големи и ни даваат премногу калории. На пример, желе-грав и секое задоволство е полно со празни калории.

Нешто слично ни се случува со алкохолот. Тоа не е само производ кој не е здрав за организмот, туку обезбедува и многу енергија во форма на празни калории. Овие пијалоци воопшто не заситуваат, бидејќи не мора да се џвакаат. Алкохолот е забранет на хипокалорична диета.

Што треба да биде на хипокалорична диета?

потрошувачката на нездрава храна е забранета

Потрошувачката на нездрава храна е забранета

Клучот за хипокалорична диета е да ги намалиме калориите што ги трошиме, но без да недостасуваме соодветни хранливи материи. За да го направите ова, ние мора да имаме добра дистрибуција на хранливи материи. Меѓу нив, ние мора да немаме јаглехидрати, протеини и здрави масти во соодветна пропорција. Не можеме да заборавиме да воведеме и микроелементи, меѓу кои има и витамини и минерали.

Препорачливо е да воведеме храна зготвена од нас самите и да ги избегнуваме преработените. Практичната храна е богата со заситени масти и транс масти, кои се нездрави за нас.

Пример за еден ден на хипокалорична диета

Здрава храна

Пред да ја земете оваа храна и да ја вклучите во вашата исхрана, прво мора да ги пресметате вашите потреби во исхраната и потрошувачката на калории. Оваа храна може да биде пример за диета со малку јаглени хидрати

 • Појадок: Кафе со обезмастено млеко или зелен чај со парче маслиново масло од цели пченица и доматен леб.
 • Пладне: Обезмастен јогурт со две парчиња шунка или мисирка.
 • Ручек: Крем за аспарагус. 200 гр морска платика или малку бела риба со два домати. Овошје за десерт.
 • Закуска: Парче леб од житни култури со неколку парчиња мисирка или светло сирење.
 • вечера: Сецкана супа од пилешко и зеленчук. Салата од спанаќ со шунка и свежо сирење. Некои ореви.

Како што можете да видите, храната што ја вметнавме во исхраната е тотално здрава и содржи макро и микро хранливи состојки што ни се потребни. Сега останува на вас да пресметате која ќе биде вашата идеална диета што ќе ви помогне да ги постигнете своите цели.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.