Диета со низок натриум

Мешач на сол

Диетата со низок натриум е алтернатива на сегашните навики на јадење, кои имаат тенденција да вклучуваат премногу натриум како резултат на брза храна и преработена храна.

И, дали голем дел од натриумот во вашата диета не потекнува од солен каша, туку оди во преработена храна. Ако брзата храна и преработената храна изобилува со вашата исхрана, многу е веројатно дека ја надминувате дневната граница на натриум, што е 1.500 милиграми дневно. Диетата со низок натриум е одлична почетна точка за решавање на оваа опасна ситуација за вашето здравје.

Совети за земање помалку натриум

Замокот

Нормално, вишокот на натриум во исхраната не е проблем што треба да се земе лесно. И, како што веќе знаете, консумирањето премногу сол го зголемува ризикот од висок крвен притисок, што може да доведе до мозочен удар и срцеви заболувања.

Следствено, контролирањето на натриумот треба да биде еден од приоритетите при дизајнирање план за јадење. Тука објаснуваме како да прифатите начин на живот со понизок натриум за да ги заштитите артериите и целокупното здравје.

Ако сакате да следите диета со низок натриум, ќе мора да се навикнете да јадете помалку преработена храна и да ги заменувате со свежа храна… Колку повеќе толку повесело. Јадењето повеќе свежа храна е едно од проблемите во очекување на општеството, што е погодно заради многу работи, вклучувајќи го и намалувањето на натриумот што го вклучува. Медитеранската диета е одлична идеја, бидејќи вклучува многу овошје и зеленчук.

И да ги ароматизираш твоите оброци, ќе мора да заштедите шејкер за сол и да се потпрете на зачини, супи од месо и риба, агруми и секако лук и кромид. Заменувањето сол за овие алтернативи не само што е поздраво, туку го подобрува и вкусот на садовите, зголемувајќи ја нивната потенција и број на нијанси.

Размислете за медитеранската диета

Погледнете ја статијата: Медитеранска диета. Овој начин на гледање храна (и исто така и разбирање на животот) се заснова на свежа храна. Овде објаснуваме како да го следите и да ги видите сите негови здравствени придобивки.

Не додавајте сол додека не ја пробате

Hummus

Вкусете ја храната пред да додадете сол. Многу пати тоа се прави автоматски, но ако го пробате претходно, во многу прилики веројатно ќе дојдете до заклучок дека не е потребно да се додава сол (особено кога станува збор за свежа и сезонска храна). Една нотка на сол овде и таму се чини незначителна, но ако се додаде повеќе од една недела или еден месец, тие се претвораат во многу значителна количина сол. Затоа, оваа стратегија ќе ви помогне во голема мера да го намалите внесот на натриум.

Проверете ги етикетите

Ceитни култури со млеко

Идеално, за резултатите од диетата со низок натриум да бидат побрзи и позабележителни е да се јаде секогаш свежо, но целосно се откажува од преработена храна тоа е доста тешка задача. Ние се однесуваме на пакувани оброци (или конзервирани, пластични или тули), преработено месо како колбаси, житарици, пекарски производи и одредени лебови.

Она што е во ваша рака е да се обложувате на брендот со помалку натриум. Производителите го пријавуваат составот на производот на етикетите, така побарајте натриум и споредете го со остатокот за да одредите која опција е најдобра за вас.

Како да одржите диета со низок натриум надвор од домот

Плоча и прибор за јадење

Дали јадете често надвор? Тоа дополнително ја комплицира задачата за одржување на натриумот под контрола, бидејќи не можеме да знаеме како е подготвено сè што порачуваме во рестораните. Во секој случај, можете да ја користите вашата интуиција за да изберете опција со помалку натриум кога ќе бидете принудени да јадете надвор. Рестораните за брза храна се ограничуваат на собирање оброци, така што количината на сол не може да се менува. Од друга страна, традиционалните ресторани подготвуваат многу оброци од свежа храна и во моментот (или барем треба да биде), што овозможува додавање помалку сол или не додавање ништо доколку клиентот го побара тоа.

И ако немате друг избор освен да јадете во некој од тие ресторани, секогаш можете да нарачате најздраво јадење (повторно користејќи интуиција), прескокнување на делови ако единствената опција е оброк со висока содржина на натриум и избегнувајте сосови (кечапот е еден од нив, но не и единствен) или користете ги во помали количини.

Акции како што е нарачување мал дел или придружување на оброкот со салата наместо, на пример, типичен помфрит, ќе ви помогнат да го намалите присуството на натриум во вашата исхрана, како и да не трошите повеќе калории отколку што можете да согорите, навика што, запомнете, доведува до прекумерна тежина и дебелина. Во однос на салатите, тие не содржат малку натриум: внимавајте на маслинките, сирењето и преливите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.