Хипертонија: што е тоа, типови и карактеристики

третмани за вкочанетост

Термин широко користен за дефинирање на тие измени во мускулниот тонус кој се манифестира со зголемување на мускулниот тонус или недостаток на контрола од невроните е познат под името на хипертонија. Хипертонија е широко проучена во светот на физиотерапијата и може да влијае на голем дел од популацијата.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме сè што треба да знаете за блискоста, нејзините карактеристики и како може да влијае на телото.

Што е хипертонија

хипертонија кај бебиња

Хипертонија е израз што се користи за дефинирање на промените во мускулниот тонус, кои се манифестираат како зголемен мускулен тонус и недостаток на контрола на моторните неврони лоцирани во области на централниот нервен систем.

Мускулниот тонус се дефинира како отпор што го претставува мускулот кога е пасивно мобилизиран, односно тоа е физиолошки механизам на организмот да произведува мускулни пречки кога се менува. Меѓу нив се хипертонија, хипотонија, дистонија и вкочанетост.

Хипертонија е промена што вклучува зголемена напнатост кога мускулот се движи пасивно. Покрај тоа, пациентите можат да се ограничат на извршување активни мускулни контракции и движење на зглобовите на контролиран и координиран начин. Ова е причина за болка, деформација и ограничено учество.

Но, во зависност од видот, тоа исто така ќе претстави други карактеристики и различни одговори на движењето. Спастичноста е предизвикана од крутиот производ на дефектот г.регулирање на миотоничниот рефлекс и неуспехот на меѓусебната инхибиција.

Како се оценува

спастичност

Општо земено, за да се процени тонусот на мускулите, пациентот мора прво да се стави во најсоодветна позиција за тестирање на мускулот (лежечка или склона), а потоа да се изврши мерењето.

Ајде да видиме кои се специфичните упатства за да се оцени оној што го ставаат:

 • Спастичност: Мора да биде мобилизиран и прилично мазен и мора да почекате одговор од знакот за бричење. Нормално овој знак обично се манифестира со прекин на движењето што потоа се смирува.
 • Ригидност: Willе се движи на ист начин и со мала брзина. За разлика од спастичноста, таа обично реагира на разни прекини додека не заврши движењето.

Причини за хипертонија

третман со хипертонија

И двата вида на болести се предизвикани од оштетување на централниот нервен систем, но и двата се предизвикани од оштетување на различни делови. На пример, спастичноста е карактеристична за церебрална парализа, мозочен удар и лезии на церебралниот кортекс, додека хипертоничноста е предизвикана од наднуклеарна парализа, Паркинсонова болест, дегенерација на кортикалните базални ганглии и лезии на малиот мозок.

Високиот крвен притисок влијае на деца, бебиња и возрасни, така што третманот ќе постигне различни цели. Зголемениот мускулен тонус е предизвикан од повреди и болести кои влијаат на процесот на снимање на должината и промените на истегнување, и механизмот со кој мускулниот систем мора да одреди кога да контрахира група мускули и да го инхибира нивното извршување.

Значи, поради дефекти во горниот центар (мозок, кортекс, моторни неврони, малиот мозок), сигналите испратени до мускулите нема да се активираат физиолошки, тие ќе одговорат со ограничено движење.

Иако хиперосмоларност се јавува на која било возраст, важноста на нејзината дијагноза е особено важна за бебињата. За време на бременоста, бебето останува во феталната положба долго време. Ова може да предизвика мускулниот тонус да стане хипертоничен по породувањето. Сепак, болеста не мора да се појавува со текот на времето и симптомите се привремени. Во секој случај, поволно е да се посети професионален физиотерапевт за да се обезбеди здравјето на детето. Не заборавајте на итноста од дијагностицирање и третман на возрасни.

Хипертонија и хипотонија

Слично на тоа, хипертонијата може да се разликува од хипотонија. Хипотонија вклучува намалување на мускулниот тонус. Прекумерната мускулна напнатост доведува до вкочанетост во движењето, додека прениската мускулна напнатост доведува до релаксација. И двете ќе ја намалат физичката активност, но може да се користат за зајакнување на мускулната физичка активност за лекување на хипотонија. Покрај тоа, и двајцата можат да ги придружуваат курсевите по физичка медицина.

Хипертонија може да се третира со лекови за да се спречат болести предизвикани од патологии. Иако ако го комбинираме со физиотерапија, резултатите ќе бидат покорисни. Прилагодувањето кон имплементацијата на дисциплините за масажа и терапија им овозможува на пациентите да го подобрат квалитетот на животот.

Спастичност, дистонија и вкочанетост

Спастичноста е најчестиот вид на хипертонија кај деца со церебрална парализа. Се карактеризира со брзина, односно колку е поголема брзината на истегнување на мускулите, толку е поголема отпорноста кон движење на зглобовите и обично се појавува брзо со ограничена брзина или одредена брзина. Покрај тоа, може да варира врз основа на надворешни фактори, како што се болка, будност, итн. Физичкиот преглед е придружен со знаци на прва инволвираност на моторниот неврон, како што се клонус, хиперрефлексија и знак на Бабински.

Дистонија е друга причина за хипертонија и може да се дефинира како промена во движењето, при што се појавуваат континуирани или периодични контракции на мускулите, што предизвикува пациентот да „извртува“, да изведува повторливи или крути движења или да го менува држењето на телото. Фокалната дистонија може да влијае на специфични мускулни групи во одреден дел од телото, или може да бидат општи.

Конечно, вкочанетоста е дефинирана како ситуација во која зглобовите создаваат отпорност на движењето на испитувачот и постојат следниве ситуации:

 • Не зависи од брзината на движење.
 • Агонистички и антагонистички мускули можат да се контрахираат заедно и отпорноста на движењето на зглобовите веднаш се зголемува.
 • Екстремитетите немаат тенденција да се враќаат во одредена позиција или фиксен агол.
 • Доброволната контракција на мускулите на долги растојанија нема да предизвика абнормално движење на вкочанети зглобови.

Без оглед на проблемот, се препорачува да се посети физиотерапевт за да може да воспостави соодветен третман за именуваните болести. Важно е да се дејствува итно, така што проблемот не е сериозен и специјалистот има многу поголема маргина за да може да постави добра дијагноза и третман.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за хипертонија и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)