Фризури со удирања

Фризура со удирања

Во моментов има широк спектар на фризури со удирања за избор. Мерката е добро место за почеток. Одлучете дали го претпочитате кратко, средно или долго, земајќи предвид дека подолгата должина обично повлекува и повеќе работа..

Откако мерењето е целосно јасно, време е да се фокусираме на следната одлука: страните и тилот. Дали повеќе ги сакате со косачи за коса или ножици? Конечно, избирате како да ги чешлате удирањата: надолу, настрана, уредно, неуредно ... Како и во претходните одлуки, добра идеја е да се обложувате на она што е најласкаво.

Кратки удирања

Justастин Тимберлејк во „Проблем со кривата“

Од сите фризури со удирања, цезарската или француската култура е најкратка должина. Значи, природно е најстариот податлив и лесен за стилизирање. Поради ова Тоа е најдобрата опција ако сакате да ги подготвите удирањата за неколку минути наутро. Од друга страна, покрива помало чело од средните и долгите удирања. Ова може да биде незгодно ако, заради лични преференции, претпочитате да го носите челото покриено.

Страните и тилот обично се носат пократко од горниот дел, така што првите две области се сечат со стрижеч за коса, а последните со ножици. Разликата може да биде мазна или може да има голем скок помеѓу страните и горниот дел, како кај модерните фризури. Во секој случај, ако претпочитате попропорционална верзија, секогаш можете да побарате од вашиот бербер да исече сè со ножици.

Даниел Деј Луис со кратка коса

Кратките удирања не се погодни за сите, но можат да се исечат на различни должини во зависност од тоа што е најласкаво во секој случај. Пократката верзија седи многу близу до линијата на косата. Сметајќи од таму, можете да му дадете уште неколку милиметри ако е потребно. Можете исто така да играте со формата, наместо само да цртате права линија, иако во тој поглед, фризурата има и многу да каже.

Кога станува збор за негово стилизирање, многу е важно да пронајдете свој стил. Обидете се надолу или настрана. Ако претпочитате нешто неопределено, размислете за студиозно неуредни удирања. Вашите брави нека бидат насочени во неколку насоки, секогаш обидувајќи се да не ја изгубите фризурата. И не ограничувајте се само на удирањата: направете го тоа низ целата коса. Студираното нарушување може да додаде многу тело, па затоа е опција што вреди да се разгледа кога имате фина коса.

Средни удирања

Мет Лантер со удирања

Овој вид удирања ќе бидат вечно поврзани со Битлси. Членовите на митскиот британски бенд ги чешлаа дебелите чорапи надолу, покривајќи ги веѓите и ушите. Дали сакате да ја носите оваа големина на удирања денес, но претпочитате нешто многу помалку тркалезно, па дури и од класичното исечено сад од Битлси? Тогаш ќе бидете заинтересирани да знаете дека постојат одлични алтернативи.

Главната работа за да се избегне кружна фризура е да се земат тилот и страните пократки од горниот дел. Разликата може да биде мазна ако се сече со ножици. Ако повеќе сакате да го направите тоа позабележително, размислете за подобриот како на Силијан Марфи во серијата „Peaky Blinders“.

Пен Бадгли во „Озборувачка“

Кога станува збор за фризура, можете да го чешите лесно или целосно настрана. Повторно, додавањето малку неред (секогаш одлична опција за стилизирање на која било машка фризура), наместо само да ги чешлате сите удари во една насока, е друга тајна за посовремен ефект.

Долги удари

Тимоте Халамет со средна фризура

Долгите удирања ја надминуваат висината на очите, поради што носени отворени над храмовите преку средна или странична разделба.

Тимотеј Шаламет стана најдобрата амбасадорка во овој стил. Нејзината заоблена фризура е одличен извор на инспирација за оние кои сакаат долги удирања.

Копче за сидро

Исто така, да имате кадрава коса не е пречка да добиете долги удирањаИли исправен и природен или со драми на страна, како актерот Мајкл Б. Jordanордан во филмот „Црн пантер“.

Завршен збор

Силијан Марфи со удирања

Фризурите со удирања ги ослабуваат линиите на лицето. Поради оваа причина, тие работат добро на лица со многу остри и аголни карактеристики. Меѓутоа, ако се чувствувате пријатно со нивото на цврстина на вашето лице, можеби ќе сакате да разгледате друг стил, како на пр воен суд. Истото важи и за оние кои не можат да издржат да трошат премногу време на косата наутро. И, со исклучок на многу кратките верзии, фризурите со удирања имаат тенденција да имаат потреба од повеќе работа од останатите опции.

И на крај, мажите со тенка коса подобро се снаоѓаат со пократки удирања. Ако ниската густина на косата не претставува проблем, можете да изберете стил кој најмногу ви се допаѓа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.