Најдобри фризури за мажи со тркалезно лице

Фризура за тркалезно лице

Постојат и такви кои сметаат дека мажите со заоблено лице тешко поминуваат во изборот на фризури. И, иако оваа теорија може да биде полувистина, вистината е дека има голем број на фризури и фризури кои имаат тенденција да ги фаворизираат мажите со заоблени карактеристики.

Покрај тоа, постојат неколку трикови во стилот, како што е растечката коса на лицето, што може да помогне да се создаде засенчување на лицето и да се направат овие типови лица каде брадата или јаболчниците не се истакнуваат особено. Наспроти она што многумина мислат, овие типови на лица не се ексклузивни за луѓе со одредена тежина и има многу слаби мажи со целосно заоблени карактеристики. За сите нив, денес ќе видиме најдобри фризури, најласкави за овој вид тркалезни лица.

Кратки удирања за тркалезно лице

Стил на кратки удирања француски исечени многу исправена и со контрастни страни е фризура која многу стилизира на тркалезните лица оттогаш со обележување на линија на челото и на остатокот од лицето, лицето е претставено геометриски, создавајќи повеќе аголна сензација кај овој тип на лица во форма на круг. Во рамките на кратките удирања можеме да претставиме различни варијации при стилизирање; со движење и со неуреден или прав изглед на табула раса. Од тебе зависи.

Долги удари

Како и претходната, подолгите удирања и фризура со сјаен ефект е пресек кој многу стилизира на тркалезни лица. И тоа го прави оттогаш го покрива целото горно чело давајќи му на лицето аголно, триаголно чувство. Како и со кратки удирања, исечокот може да го стилизираме на различни начини, иако овој тип удирања најдобро одговара да бидат фризури со многу движење и малку разбушавен, природен изглед.

Тупе и помпадур

Класичните фризури или помпадурските фризури додаваат висина на тркалезното лице и затоа му ласкаат. Овој вид на фризурите со многу волумен на горниот дел ја издолжуваат силуетата на овој тип на лице давајќи им повеќе овална форма и затоа се повеќе стилизирани. Покрај тоа, тие обезбедуваат неколку дополнителни сантиметри кои никогаш не болат.

Средна грива

Косата со половина должина е уште една фризерска класика која работи многу добро на овој тип на лице и тоа го прави затоа што означува многу добар контраст помеѓу лицето и косата, благодарение на долгите брави лицето добива длабочина и, на овој начин изгледа повеќе аголно. Прашањето за должината на косата е прашање на вкус, има такви кои претпочитаат парадирана половина коса и со слоеви на различни нивоа или оние кои директно преферираат машка верзија за тоа што ќе биде пресек Боб женски Има и такви кои одат директно за тапа должина под рамената. Тоа е прашање на вкус.

Подрез

Огромниот универзум на избледени фризури направи многу во корист на мажите со заоблени лица. И, тоа е дека овој вид на намалувања имаат тенденција да ги фаворизираат сите типови на мажи, но тоа го прават особено кај мажи со заоблени лица, бидејќи им овозможуваат одреден пакет димензии на нивните прилично рамни лица. Како што знаете, техниката на поткопа Се базира на бледнее или градиент, се фризури кои играат многу со киароскуро и со контрасти. Големите контрасти со исечоци многу добро функционираат кај мажите со заоблени лица. поткопа Многу краток на страничните полите и со постепена еволуција на должината, завршувајќи на полу-долг врв и исчешлана со волумен без да достигне премногу долги слоеви.

Странична лента

Страната разделба е уште една безвременска фризура која често се стилизира за овој тип на лице. И тој го прави тоа затоа што страничната разделба создава контраст за дефиниција на заоблените лица. За да постигнеме повеќе ласкав ефект, можеме да ја обликуваме косата со малку обемен волумен во делот на удирањата, иако со косата целосно извадена од лицето и брада од неколку дена, може да биде и многу стилизирана за овој вид заоблени лица.

Разбушавени кратки медиуми

Намалувањата со средна должина исто така го стилизираат овој тип на заоблени лица, особено во фризури со многу слоеви и различни нивоа на тапи. Тие додаваат димензија на лицето и благодарение на фризурите со многу движење од тогаш тие успеваат да го сокријат зарамнетиот ефект на овој вид лица. За да го потенцирате пресекот, треба да играте со тапите исечоци во фазата на сечење и, на ист начин, да играте за да создадете движења во различни насоки при стилизирање.

Кратко разбушавено

Како и претходниот крој, ласкави се фризурите со разбушавени ефекти, но со многу кратки слоеви. наместо да ја стилизирате косата надолу ќе играме за да им дадеме висина на слоевите со исчешлана коса и во различни насоки.

Кадрава коса со средна должина со удирања

Како права коса, за кадрава коса и за мажи со заоблени лица, фризурите со средна должина со удирања имаат тенденција да фаворизираат многу. И тие го прават тоа затоа што создаде многу интересен контраст и ефект на хиароскуро што, како и во други случаи, додадете дефиниција и создадете димензии на тркалезното лице.

Кадрава разделена коса

И со ленти со лента, и со ленти во средина. Кадрава коса стилизирана во која било од овие две верзии тие имаат тенденција да стилизираат тркалезни лица и да го прават тоа со движење на кадрици, давајќи им значење на косата, а не на лицето. Покрај тоа, брадите со различна должина даваат дефиниција и контраст со заоблените лица.

Асиметрична

Намалувањата во асиметричен стил се погодни и за мажи со заоблени лица. Овој тип на исечоци кои создаваат големи контрасти помеѓу едниот дел од лицето и спротивното, се тотално ласкави за овие тркалезни лица токму поради оваа причина. Тие работат многу добро кога контрастите се многу изразени, на пример, многу кратка страна за разлика од друга со многу долг наметка и удирања. Ако во прилог, изгледа придружено со брада, овој вид на сечење е сигурен хит.

Дали знаете некој фризура за тркалезно лице што не сме ги спомнале? Остави ни коментар и кажи ни ги твоите трикови.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.