Фимоза, многу честа болест на пенисот кај мажот

Фимоза

La фимоза es една од најчестите болести што можат да се појават во пенисот мажИако најчесто се јавува кај деца, од кои 95% на многу млада возраст обично страдаат од оваа болест, може да се појави за различни причини кај луѓе од која било возраст. И покрај она во што многу луѓе веруваат, тој има решение во сите случаи и иако заздравувањето е обично болно и мачно, на крајот се надминува со текот на времето.

Ако сакате да знаете информации за овој проблем, симптомите што ги има, проблемите што може да ги предизвика и неколку совети за третман, извадете молив и хартија, ќе ви треба за да запишете многу работи што ќе ги направиме да ти кажам и објасни во текот на овој напис.

Што е фимоза?

Пред да ви кажеме како да откриете дека страдате од фимоза и како треба да продолжите да се обидувате да го решите овој проблем, мора да знаете што е јасно и јасно што е фимоза.

Технички гледано се соочуваме со неправилност во кожата што го покрива терминалниот дел на пенисот, познат како кожичката. Оваа кожа на крајот од машкиот полов орган е премногу тесна, што не дозволува да се открие глансот, понекогаш целосно, а понекогаш делумно. Овој феномен може да се појави и со пенисот во ерекција и во релаксирана состојба.

👨‍⚕️ Имање или немање фимоза не влијае на големината на пенисот. Но, ако сепак сте од оние мажи кои бараат некои совет за зголемување на пенисот безбедно, ве советуваме преземете ја книгата Пенис мајстор од тука

Една од најчестите забуни е да верувате дека имате фимоза, кога во реалноста едноставно имате краток френулум. Во случај на сомневање или откривање на некои од овие два проблеми, од суштинско значење е да се обратите кај специјалист за да ја идентификувате нашата болест и да назначите соодветен третман.

Зошто фимозата се појавува на пенисот кај мажот?

Toе звучи многу чудно, но сите новороденчиња, машки, се разбира, страдаат од а физиолошка фимоза што во повеќето случаи се решава без никаква интервенција или третман. На мала група ќе и биде потребен третман со кој ќе можат да го надминат без премногу проблеми или компликации.

Технички, фимозата се појавува како резултат на она што е веќе објаснето погоре, односно од страна на неправилности во кожата што се наоѓа над кожичката. За жал, нема конкретно објаснување за појавата на фимоза.

Ова се главните симптоми на фимоза

Фимозата во повеќето случаи ги покажува следниве симптоми кај повеќето пациенти;

 • Главицата на нашиот пенис не се покажува делумно или целосно. Кога се обидувате да го откриете, болките обично се силни
 • Болка при мокрење Потокот на урина е во ред и ќе се одврати во повеќето случаи. Покрај тоа, можно е кожичката да се воспали при мокрење. Внимателно следете ги овие можни симптоми бидејќи тие обично се едни од најчестите
 • Болка за време на ерекцијата што може да стане доста интензивно во некои случаи, понекогаш спречувајќи ни да извршиме целосен сексуален однос
 • Чести отоци на глансот и кожичката кои уште еднаш можат да предизвикаат силна болка
 • Белузлави остатоци често може да се појават на глансот тоа е причина за неисправна интимна хигиена како последица на неможноста за отстранување на кожичката. Дајте им ја неопходната важност, бидејќи понекогаш тие можат да се должат на други работи, а не на фимоза како таква

Во случај да имате неколку од гореспоменатите симптоми, најдобро е да одите што е можно поскоро за да направите специјалист да изврши преглед на областа и да ги реши вашите проблеми што е можно побрзо. Ако го оставите вашиот проблем настрана, може да биде дека по неколку дена или неколку недели сè ќе стане покомплицирано.

Видови на фимоза

Видови на фимоза

Обично не е нешто за кое сме навикнале да се информираме, но постојат два различни вида на фимоза

Физиолошка фимоза

Ние веќе разговаравме за овој вид фимоза на почетокот на овој напис и Тоа е онаа што се јавува кај бебиња при раѓање. Како одминуваат деновите, кожичката на новороденчето ќе добие еластичност и ќе се шири сè додека не може да се помести назад без проблем. Ако проблемот продолжи со текот на годините, ќе зборуваме за друг вид на фимоза, а не за патолошки.

Патолошка фимоза

Овој тип на фимоза е многу редок, но може да се појави кај мажи од која било возраст поради инфекции или рани кои формираат ново ткиво кои по заздравувањето не дозволуваат откривање на глансот на сосема нормален начин. Во случај на појава на овој проблем, ќе биде од суштинско значење да одите на лекар за да ни дијагностицирате и да препишете третман.

Степени на фимоза

Повторно, мажот може да има фимоза, но исто како што може да биде од еден или друг вид, може да биде и од еден степен до друг. Овие степени се движат од V во кои можеме да ги откриеме глансите совршено, до I во кои гланите не се откриваат на кој било начин.

Подолу покажуваме и објаснуваме различни степени на постоечка фимоза;

 • I ОДДЕЛЕНИЕ: пункција, кожичката воопшто не може да се повлече, гласот не е видлив во никој случај
 • II степен: пункција, кожичката може минимално да се повлече, може да се види уринарниот меус
 • III одделение: кожичката може да се повлече на средината на глансот
 • IV одделение: кожичката може да се повлече веднаш над круната на глансот
 • Одделение V: би имало целосно повлекување, освен што може да се види фимотски прстен

Кои третмани постојат за фимоза?

Во зависност од видот и степенот на фимоза што страдаме, третманот ќе биде еден или друг, и во сите случаи мора да го препише лекар. Дијагностицирање и лекување на кој било вид и степен на фимоза може да биде глупост, што исто така може да биде многу, многу болно.

 • Третман со кортикостероиди. Овој тип на третман е индициран за деца од 3 години и постари. Во повеќето случаи тоа се креми со кои ќе можеме постепено да ја одделуваме кожата на кожичката од глансот, давајќи и на кожата на пенисот поголема еластичност. Во повеќето случаи, овој третман е успешен, иако ако не се постигне целта, ќе мора да се вратиме кај специјалистот за повторно да се дијагностицира и да препише нов третман.
 • Хируршки третман. Ова е познато како обрежување кое се практикува кај возрасни и деца, генерално со локална анестезија. Се состои во отстранување на делот од кожичката што спречува глансот да биде целосно изложен. Ако не се појават компликации, кои не треба да се појават, ова е прилично едноставна клиничка интервенција.
Поврзана статија:
Придобивките од обрежувањето

Можни компликации на фимоза

Фимоза

Фимозата во некои случаи може да доведе до некои компликации. Овие можат да бидат сериозни во некои случаи, но главно болни во повеќето случаи.

Еве ги најчестите компликации кои можат да произлезат од фимоза;

 • Можеби најчестата и сериозна компликација е парафимозата, која се состои од воспаление на глансот кога кожичката ќе се повлече во основата на неа и не може да се врати на кој било начин, да речеме, во својата нормална позиција
 • Инфекција на урина. Со тоа што не можете да пристапите до областа за правилно чистење, може да се појави инфекција од овој тип
 • Зголемени шанси за заразување со сексуално пренослива болест
 • Можностите на страдаат од рак на пенисот зголемување
 • Можна непријатност при сексуален однос бидејќи глансот не може целосно да се открие
 • Баланитис како резултат на недостаток на соодветна хигиена, предизвикувајќи оток и црвенило на глансот и кожичката
Поврзана статија:
Баланитис: Чешање и црвенило на пенисот

Постојат уште неколку компликации кои можат да се појават од фимоза, но во повеќето случаи тие не се многу чести, па затоа решивме да ги прескокнеме.

Очекувања за надминување на фимозата

Фимоза Тоа е болест, како што веќе рековме, доста честа кај мажите, а се надминува во повеќето случаи на едноставен и брз начин, иако понекогаш тоа се случува со одредена болка и мора да се избегнат некои повеќе од вообичаени практики. Во случај да биде откриен доцна, тоа може да ни предизвика уште некоја компликација, но во повеќето случаи, сосема нормален живот може да се води многу брзо.

Наша препорака да имате големи очекувања за заздравување без премногу компликации што истовремено ги откривате, или кај вашето дете или кај вас, некои од најчестите симптоми на фимоза, одите кај лекар специјалист за истражување на областа и може да донесува одлуки без да биде предоцна. Во повеќето случаи, фимозата е комплицирана кога ќе се обидете сами да ја решите со читање апсурдни написи што постојат стотици на мрежата на мрежи или обидувајќи се да скриете, нешто што никогаш нема да ги подобри работите.

Подготвени да се соочите со фимоза информирана и подготвена?.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

30 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   диего мамани анкаси dijo

  Извинете, се чини дека кожичката не заостанува во гласот Јас сум помеѓу 2 и 3 одделение, откако ја зедов кожичката назад целосно изложувајќи го гланот, но тогаш не се врати и го направив тоа рачно со мала болка, при мокрење имам нема проблеми, ниту отекувам ништо од тоа, кога пенисот ми е во ерекција, немам болка и компликации сè додека не мастурбирам и не ме повреди тоа, во овој случај операцијата е неопходна, имам 16 години. мојата репутација останува иста, не застанува зад глансот, само може да се забележи малку гласот. дали ми треба ciscuncicion?

 2.   Mayra dijo

  Извинете, моето бебе има прстен што може да се повлече, има сила, обрежувањето е старо четири години

 3.   rodrigo dijo

  Здраво, јас се викам Родриго, имам 17 години! Па, она што ми се случи е дека можам да ја повлечам кожичката надолу во глансот, но со напор имам краток френулум и се забележува фимотски прстен, но немав проблем со гореспоменатата болка при горење при мокрење на ништо! Можеби е дека проблемот е во френулумот? е дека имам френулум дека конец од кожа на рабовите на френулумот сум залепил дел од кожичката и мислам дека со сечење таму кожичката ќе се зголеми! ПОМОШ И МНОГУ БЛАГОДАРАМ

 4.   Андреас Ерера dijo

  Здраво! Добро утро на сите!
  Може да ја повлечам кожичката на нормален начин за да ја откријам целата главина, но кога пенисот ми е во ерекција, на круната на глансот се формира прстен од кожа и делумно го покрива. Чувствувам болка кога повторно сакам да ја намалам, претпоставувам дека имам вишок кожа. Дали имам фимоза? Дали ми треба обрежување? Може ли да се реши со кортикостероидна маст?

 5.   Франциско dijo

  Здраво, веќе некое време, кога имам сексуални односи со сопругата, кожичката ми се расипува и е многу болна и се воспалува, може да биде фимоза дека треба да одам на уролог.

  1.    Вилтер замбрано dijo

   Здраво, имам 52 години, мојот пенис има премногу краток френулум секој пат кога имам секс, се појавува ерогенизација и грев и ме прави како квоза на главата на големиот и ме боли да ставам

 6.   Рикардо Гонзалес dijo

  Па, мислам дека мојот проблем е потежок, имам 30 години, мислам дека го имам забележано подолго време, но не му дадов значење во овој момент, не можам да го отстранам пенисот на кој било начин и поради тоа гледам бела лузна внатре црвенило на пенисот не можам повеќе да го имам Секс без кондом затоа што ако го сторам тоа, крварењето е многу, би сакал да ми помогнете да препорачам специјалист тука во Јужна Флорида, благодарам

 7.   Диего dijo

  Едно прашање, јас сум од Кордоба и го имам овој проблем, но тоа веќе многу ме боли и не знаев што да направам за да лекувам долго време.

 8.   Хозе dijo

  Здраво, извинете, мојата консултација е откако добив ингвинална ернија, ме постави обвивката на пенисот
  Како кафеаво станува сè помало од различни страни, многу свинско месо ми пречи, поставата не работи добро
  Што можам да направам во тие случаи?

 9.   Дејвид dijo

  Здраво Имам 53 години и првпат ми се случи вакво нешто, имам на кожата што ја покрива кожичката, кога сум нормална ништо не се случува, но не можам да ја повлечам кожата назад, имам како затворен прстен што не попушта и ја пуштив кожичката, што е ова ??? има некој крем или нешто да се стави?

 10.   Жозе dijo

  Здраво Јас имам 15 години и сум во V одделение, но многу ме загрижува зошто кога е (мирно без ерекција) ако можам да го повлечам, но кога ќе ми даде ерекција се обиде да го повлече и ме боли, но во крајот можам и некој може да ми каже што да правам те молам !!!

 11.   Дарјо dijo

  Ако сакате да знаете зошто кожичката станува затегната и hurtидовите се повредени и кога ќе ја допрете, како да ја гребевте или загревавте кожата

 12.   Хорхе dijo

  Здраво, јас се викам Хорхе, мислам дека мојот случај е број 2 и не знам што да правам, а кога ќе ме удрат по пенисот не ме боли и се обидувам да го допрам гласот и многу ме боли, како да ме гребеше. Дали постои лек без да чувствувате болка и да имате откриен гланс?

 13.   Ентони Фернандез dijo

  Здраво, како си? Јас се викам Ентони, имам 21 година.Очигледно ја имам оваа Фимоза, но не знам точно колку години имав. Потребно е време и се надевам дека не е доцна. Ако можете да видите една четвртина од кожичката, ако чувствувам болка при контакт со мојот партнер, тоа е скоро како затворено и точкасто во кое има само една шуплина на коските помалку или повеќе каде што мочам. Може ли да ми помогнете. Јас би го ценел тоа

 14.   МАРИНО САНЧЕ КУЕСТА КОРЕО dijo

  Имам 44 години во последно време кога имам секс ми прават малку рагити околу препусио и неодамна кога ме лечи станува бело каде лечи и тешко ми е да го покажам гласот.

 15.   Морал на Дамарис Мартинез dijo

  Здраво, како за мојот сопруг го има овој проблем и би сакал да знам кои работи го предизвикуваат проблемот бидејќи никогаш порано не му се случило и веќе една година и половина не можеме да имаме приватност

 16.   Хорхе Аке Родригез dijo

  Здраво, јас сум Хорхе, имам 59 години и имам проблем што не можам да ја повлечам кожата или кожичката за да го извлечам гласот и малку да гори при мокрење, но чудното е што го сфатив тоа еден ден откако имав секс и најчудната работа Тоа е што порано ако можев да го сторам тоа за да го измијам гласот .... Се надевам дека ќе можат да ме водат во врска со ова. Поздрав и благодарност однапред

 17.   Адријан Вера dijo

  Здраво, некое време го имам овој проблем и ми е многу болно да имам секс со партнерот, јас сум во фаза 4 и би сакал да знам каква маст или лек да користам

 18.   Се плашам од васкез dijo

  Мојот проблем е што мојот пенис прави мега или сече околу кожичката и станува бел и малку густ.

 19.   Hос dijo

  Здраво, јас сум ossос, пенисот на мојот дечко е покриен и тој не може да се симне, може ли да ми помогнете?

 20.   arturo dijo

  Здраво, како пред два дена имав однос без кондом, всушност, прв пат го сторија тоа без употреба на кондом, како и да е, проблемот што го имам е што ја открив кожичката за да му ја отстранам главата на мојот член, Имав сексуални односи без никаков проблем ги завршив врските, но не ја вратив кожичката на своето место и сега поминаа два дена и не успеав да ја вратам и вистината е многу непријатна затоа што чувствувам голема чувствителност и почнувам да имам многу ерекции во текот на денот, проблемот е во тоа што ме боли секој пат кога имам ерекција и околу главата на пенисот изгледа малку отечено и црвеникаво, вистината е дека сум многу исплашен и би сакала да одам на лекар проблемот е во тоа што сум надвор од мојата земја и му се враќам до четири недели да посетам лекар, но вистината е многу непријатна скоро во секое време ми се појавува непријатност, се надевам дека некој може да препорача нешто или што да прави или само слези деновиве

 21.   Хорхе dijo

  Имам проблем што не можам да ја повлечам кожата или кожичката за да извадам гланс и малку гори при мокрење, но чудното е што го сфатив тоа еден ден по сексот и најчудно е што порано ако можев да направам за да се измие гласот .... Се надевам дека ќе можат да ме водат во овој поглед. Поздрав и благодарност однапред

 22.   Даниел dijo

  Ми го оперираа срцето и ми ставија катетер за урина и ми предизвикаа многу голема инфекција, урологот ми даде антибиотик наречен цитрофлоксацин 500 мг. Имам земено многу и тие ја исфрлија инфекцијата преку урината и сè уште имам инфекција, најлошото е што кожата ми се лепеше глазура и кога ќе се обидам да ги отстранам глантите, горењето и болката ме тера да лигавам, покрај тоа што сум толку заглавена кога ќе ја повлечам кожата наназад, кожата ме боли и толку често крварам прилично ревносно, би сакал да знам дали има некој крем што ќе ми помогне полека да го соблекувам, ве молам многу благодарам однапред.

 23.   Julian dijo

  ФИМОЗАТА НЕ Е БОЛЕСТ !!!!!!!

 24.   РАУЛ dijo

  ЗДРАВО ВО СВОЈОТ СЛУЧАЈ СЕКОГАШ ВО СЕКОЈА СЕКСУАЛНА ВРСКА ИРИРИРАМ ОД КОINАТА ВО БОЛКА НА СОЧИРАЧКАТА И КАКО СОЛЗА, И МНОГУ ВРЕМЕ ПЛААНИ. ДОСТА Е БОРЕ. НЕ ЗНАМ АКО СЕ СЕКОЈ СЛУЧАЈ ФИМОЗА ИЛИ АКО ИМА ЛЕК

 25.   Xavier dijo

  ЗДРАВО ВО СВОЈОТ СЛУЧАЈ СЕКОГАШ ВО СЕКОЈА СЕКСУАЛНА ВРСКА ЈА ИРИРИРАМ ОД КО NEАТА ВО близина на сопирачката И ИМА КАКО СОЛЗА, И МНОГУ ВРЕМЕ ОБВИНУВААТ. ДОСТА Е БОРЕ. НЕ ЗНАМ АКО Е СЕКОЈ СЛУЧАЈ ФИМОЗА ИЛИ АКО ИМА ЛИК 04247004823

 26.   Астин Клајн dijo

  Здраво, извинете:
  Со моето p *** го откривате само отворот на уретрата (Линијата на косата на p ***). не оди надолу се додека не се открие глансот целосно ...
  Те молам, можеш да ми дадеш совет !!!

 27.   Карлос Лопез Хименез dijo

  Здраво, после сексуален однос со мојата девојка и имам фимоза, но во моментот на сексуален однос се скрши кожата што го покрива пенисот, а сега имам горење и крварење и кога ќе одам во тоалетот ми изгори.

 28.   ХУАН РАМОС dijo

  ЗДРАВО БЛАГОДАРАМ НА БОГ ОДНЕСУВАМ ДА ОПЕРИРАМ ЗА ФИМОЗА, Мислам дека ОВА THЕ БИДЕ НАЈДОБРИОТ ШТО МЕ СЕ СЛУЧИ, [ОТВОРИ ПОВЕЕ, НЕ МО HAАМ ДА ИМАМ СЕКСУАЛНИ ВРСКИ ПОВИК НА БОЛКАТА

 29.   Jorge dijo

  Имам 35 години и обично мастурбирам секој втор ден само еднаш и без ејакулација, а во последно време забележав дека после секоја сесија глансот значително се зголемува во големина и не ми дозволува да го покривам со кожичката. По неколку дена се враќа во својата нормална состојба, но додека тоа не се случи не можам да мастурбирам. Што можам да направам? Благодарам