Фактори кои влијаат на здравјето

Чад од цигари

Дали ги познавате факторите кои влијаат на здравјето? Секојдневниот живот има многу фактори кои можат да бидат штетни за вашето тело.

Ајде да видиме кои се некои од тие фактори, многу познати, додека некои може да ве изненадат.

Недостаток на спиење

Човек со очила во кревет

Дали имате добар ноќен одмор? Секој страда од несоница неколку ноќи годишно, проблемот е кога ќе стане вообичаен. И дали е тоа Недостатокот на сон може да има многу негативно влијание врз здравјето на луѓето.

Според истражувањето, недоволно спиење ноќе го зголемува ризикот од развој на разни болести, вклучувајќи висок крвен притисок, срцеви заболувања и дијабетес. Препорачливо е да спиете 7-8 часа на ден, да бидете клучот за да го постигнете тоа, да поставите рутина (одење во кревет и станување секогаш во исто време) и да се обидете никогаш да не го прескокнете.

Поминете многу часови седејќи

Заморено лице во канцеларија

Има многу луѓе кои, поради побарувањата на својата професија, поминуваат добар дел од денот седејќи пред компјутерот. Овој фактор влијае на здравјето со намалување на брзината на метаболизмот, нешто што го зголемува ризикот од прекумерна тежина и дебелина. Исто така е поврзано со зголемена можност за развој на срцеви заболувања. На крај, но не и најважно, може да биде штетно за коските и мускулите (особено оние на грбот, вратот и рамената) и здравјето на очите.

Што можете да направите во врска со тоа? Ако поминете премногу часови седејќи, треба да го поправите во слободно време. Како? Лесно како да се движите. Ајде да видиме неколку стратегии што можете да ги примените во пракса за борба против негативните ефекти од трошење многу часови седејќи.

  • Обучете прво нешто наутро пред да одите на работа, бидејќи кога ќе заминете, најверојатно ќе го прескокнете тренингот.
  • Користете ги нозете секогаш кога ќе се појави можност во секојдневните денови (носењето скали наместо лифт е одлична стратегија).
  • Викендите се клучни за исклучување и враќање на силата, нешто што не е некомпатибилно со вежбање. Добар пример се прошетките на село, кои ви овозможуваат да дишете свеж воздух, да бидете во контакт со природата, да го зголемите срцевиот ритам и да го вежбате целото тело.
Поврзана статија:
Предности на одење

Премногу бучни средини

Гласен звучник

Подложувањето на ушите на премногу децибели на редовна основа го зголемува ризикот од губење на слухот. Прекумерната бучава е еден од факторите кои влијаат на здравјето и за кои треба да бидете свесни. Постојат ситуации во кои бучавата е надвор од наша контрола, како на пример при одење по улица, додека во други е во ваша моќ да го заштитите вашето здравје на слухот. Една од тие случаи е јачината на звукот на слушалките, за која се препорачува да не надминува 75 децибели и никогаш да не се користат повеќе од два часа по ред.

Јадете многу

Колбаси на скара

Од сите фактори кои влијаат на здравјето, храната е несомнено една од најодлучувачките. Удобно е да се контролира она што го јадете ( преработена хранаколку е помала мерирот) и во кои количини се спречува ризикот од бројни болести, вклучително и некои видови на рак. Природно, јадењето повеќе калории отколку што телото може да согорува, исто така, доведува до зголемување на телесната тежина.

Бидете сигурни дека вашите порции се со соодветна големина, дури и ако се сметаат за здрава храна. Јадете здрава и разновидна диета (цели зрна, овошје, зеленчук) и полека јадење ќе ви помогне да избегнете да му дадете на вашето тело повеќе храна отколку што е потребно, бидејќи тие подобро го задоволуваат апетитот и се стабилен извор на енергија за организмот.

Злоупотреба на алкохол

Конзерви за пиво

Пијалоците како вино можат да бидат корисни за здравјето, но бидете внимателни, бидејќи консумирањето алкохол во вишок го зголемува ризикот од многу болести. Повеќе од два пијалоци на ден повеќе не се смета за умерена потрошувачка, што е опасно за органите, особено за црниот дроб и бубрезите. Исто така, може да предизвика одредени видови на рак. Решението ако сте пијалок е да пиете помалку и ако не пиете, подобро да не започнувате сега.

Пушењето

Тутун во „Луди мажи“

До сега секој знае колку е лошо пушењето за вашето здравје. Неговото влијание е многу негативно на практично сите органи на телото, зголемувајќи го ризикот од голем број на болести, од бронхитис и дијабетес до срцеви заболувања и рак.

Што се случува кога ќе престанете да пушите?

Погледнете ја статијата: придобивки од прекинување на пушењето. Таму ќе ги најдете позитивните трансформации што ги доживува телото кога последната цигара ќе се изгасне засекогаш.

Лоша хигиена на забите

Четка за заби

Лошата хигиена на забите го зголемува ризикот од заболување на непцата и шуплини. Но, овој фактор не влијае само на устата, туку исто така е поврзана со многу сериозни проблеми, како што се мозочен удар, срцеви заболувања и дијабетес.

Што да направите за да постигнете добра хигиена на забите? Клучот е да се одржат чисти и површината на забите и просторите меѓу нив. Така, Идеално е да ги миете забите после секој оброк и да користите конец толку често колку што е потребно за да ги отстраните сите бактерии што можат да останат помеѓу забите..


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.