Урбана облека

Урбана облека

Ако треба да зборуваме за урбана облека, тоа е да зборуваме за тој тренд во облечете се лежерно или средно лежерно, но пред се урбанистички. Тоа е тој моден стил кој обично се истакнува меѓу младите и адолесцентите и е идеален да се носи со секојдневни настани, како што се одење на прошетка, одење на училиште, одење во кино, состанок со пријатели ... генерално, ние го вклучуваме како начин до бидете удобни, слободни и во мода што поставува трендови.

Урбаната облека или уличната облека урбана облека, го поставува својот тренд со одредена историја. Потекнува од Америка со мешавина од тимови дека се инкорпорираат различни стилови (скејт, хипхоп, рок, панк) и дека единствениот стил е создаден за да се пробива низ улиците.

Карактеристики на урбаниот стил на облека

Неговата главна облека се панталони, патики (во разни бои или класична бела боја), употреба на маици, дуксери и јакна. Додаток кој најмногу се истакнува е капа, а оттука и балаклави, очила за сонце. Во последно време, марамите и палтата се воведуваат во овој стил поради нивните урбани дизајни.

Урбани патики за облека

Комплетот на овие алишта е обично светли бои, но и неутрални бои заземе централно место. Ткаенини со различни текстури и материјали се мешаат многу. Она што најмногу се истакнува кај овој начин на облекување е нејзината младешка форма и удобност. Најпопуларните јакни се бомбер стил, искинати фармерки и печатени маици.

Боите што не можат да изостанат во вашата гардероба секогаш ќе бидат црна, темно сина, бела и сива. Овие бои ќе ви го олеснат комбинирањето со која било друга впечатлива боја. Кога ги комбинирате, ако користите, на пример, темна облека одоздола, треба да се обидете да ја комбинирате со друга облека со различна боја на врвот.

Урбана облека

Како да добиете стил на урбана облека

Земи го тоа урбаниот стил е синоним за едноставност, Тоа е мешавина од панталони, спортска облека, јакни, маици и патики. Боите се обично обични, иако на кошулите се користат цртежи или отпечатоци, како што се ленти или карирани.

Урбан рок стил

Урбан рок стил

Рокерска урбана облека е уште една од комбинациите, со неговите бунтовни фармерки со фин џемпер или поло кошула и неоспорната кожна јакна со патенти. Обувките што најмногу се користат се чизми од кожа или чизми до глужд.

Обична облека во урбан стил

Тоа е урбана облека и е избрана лежерно. Не постои фиксно правило или кој било вид на барање да се носи овој вид облека. Обично се користи да се оди за да се направи нешто секојдневно и неформално. Овие тимови се истакнуваат по носење неутрални бои, додатоци како што се капачиња, капи или шалови, удобни чевли и пред сè имаат свој личен стил. Во примерот за кој сме се обложиле, можете да видите панталони од типот мек тексас, во неутрална беж боја и со еластична половина за да ви биде удобно.

Обична облека во урбан стил

Обична облека во урбан стил

Кошулата е основна и тесна во телото, изработена од памук и еластична. Кратка, лесна и обложена јакна е избрана со неутрален тон кој совршено се комбинира. Чевлите се од спортски тип плен, црни и со врвки. А капаче со поместен дизајн не може да недостасува како додаток.

Стил на урбана облека Chainsmokers, од поп-културата

Овој стил се издвојува по тоа што е урбана облека и тоа влијаеше на неговиот стил во 90-тите години, каде што беше промовирана нова модерна ера во начинот на облекување. На фотографијата можеме да видиме како се облекуваат тенки панталони со удобен струк од типот Jогер, со прилагодливи врвки за влечење. Во овој случај, една облека е ставена на друга.

Стил на урбана облека Chainsmokers, од поп-културата

Стил на урбана облека Chainsmokers, од поп-културата

Избраната облека беше едноставна проверена кошула со ткаенина со ефект на брчки, заедно со фланелен капут со вградени еластични манжетни. Обувките се пар спортски обувки и како комплемент се одлучија за ребреста капа, изработена од памук и со впечатлива портокалова боја.

Облека за стил на скејт

Тие се пионери на овој стил и можеме да видиме многу млади луѓе кои се посветени на носење на овој тренд.

Облека за стил на скејт

Облека во стилот на хип хоп

Овој стил создава култура за својата уметност, Вклучува мноштво предлози каде можеме да го набудуваме нивниот начин на облекување, нивната уметност во музиката, танцот и зацртаните цртежи. Неговите омилени се џогери со еднобојни или маскирни џогери, широки, преголеми маици, патики и додатоци како марами, буци и очила за сонце.

Комбинациите се бесконечни без да го напушти опсегот на овој стил на облека. Стилот што е обележан ќе биде оној што ќе преовладува во рамките на личноста на секој од нив. Од вас зависи што најдобро носите и со ваши лични и лични критериуми. Постојат безброј облеки на пазарот и мора да изберете што најмногу ви одговара.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.