Трикови за правилно замрзнување

Ако еден ден требаше да готвите цела недела и имате замрзнувач, идеално е да имате некое знаење за правилно замрзнување на храната.

Така, ако еден ден примите неочекувани посетители или пристигнете доцна од работа, имате готов ручек. Треба само да го одмрзнете и да го сервирате на масата.

En Стилски мажи Ние ќе ви дадеме неколку основни правила на замрзнување.

 • Пакување: Контејнерот за замрзнување мора да биде херметички затворен, крут со безбеден капак или изработен од ПВЦ филм што е доволно густ и има добар заптив, така што содржината е целосно изолирана. Студениот воздух на замрзнувачот ја апсорбира целата влажност што ја наоѓа, затоа ја дехидрира храната што не е добро изолирана; Затоа тие подоцна се суви и невкусни.
 • Време: Времето на замрзнување треба да биде што е можно пократко за да се формираат мали ледени кристали кои при одмрзнување не ги оштетуваат влакната на производот. Ова зависи од тоа дека замрзнувачот има соодветен ладен капацитет и става мали количини храна истовремено.
 • Хигиена: Пред да подготвите храна, кујната и рацете мора да бидат беспрекорни. Со зеленчук и месо треба да се постапува одделно и со различни елементи за да се избегне вкрстена контаминација. Контејнерите треба да влезат во замрзнувачот веднаш штом ќе се олади подготовката, без одлагање. Замрзната храна никогаш не треба да се замрзнува освен ако во меѓувреме не премина од сурова во варена.

Храна што не може да се замрзне:

 • Latелатин (губи течност)
 • Мајонез (одделува)
 • Белото од тврдо варени јајца (станува жица)
 • Зеленило од сурова салата (волја)
 • Варен компир (добиваат влажен)
 • Италијанска мерења (смачкана)
 • Цели плодови да се јадат свежи (земаат грда конзистентност).

Добри идеи за замрзнување:

 • Домашни њоки: Свежо подготвени, тие се замрзнати, неотпакувани, на чинија додека не станат тврди камчиња, а потоа се ставаат во вреќи и се чуваат. За време на употребата, тие се замрзнати во врела вода. Сосот е замрзнат одделно, исто како и ренданото сирење.
 • Сок од лимон: Замрзнете го сокот во послужавник за подоцна да го користите во сосови, десерти, пијалоци. Откако ќе се формираат, коцките мора да се стават во вреќи, така што ќе го задржат својот вкус.
 • Кора од лимон или портокал: Замрзнете го само рендано во херметички тегли за да го имате при подготовка на десерти и сосови.
 • Пилешки црн дроб: Ставете ги заедно во контејнер или вреќа додека не имате доволно да подготвите паштета.
 • Кромид и чили: Исецкајте ги и чувајте ги одделно за да ги имате на располагање за сосови и други јадења.
 • Слатко и солено тесто за торта: Подгответе ги и чувајте ја пунџата во торба или замрзнете ги куртулите наредени со тесто во херметичка вреќа.
 • Сосови: Сосовите за замрзнување треба да се згуснат со пченкарен скроб наместо брашно. Болоњезе, песто и сос од домати замрзнуваат како што е без проблеми.
 • Храна за бебиња: Сите растителни каши и пире, со или без варено месо, можат да бидат замрзнати, но во мали фракции за да не се користат повторно остатоците.

Дали имате некои ладни трикови за замрзнување?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Jorge dijo

  Не знам дали ќе биде ново, но замрзнувам лиснат зеленчук како блитва и спанаќ само измиен (суров) и го користам директно без да готвам, на пример во колачи или прженици.