Трикови за да се спречи замаглување на стаклото

ветробранско стакло

Колку пати ви се случило прозорците да се замаглат и да не знаете како да ги направите видливи? За мене, многумина. До денес ќе ве научам на трикови за да не ви се случи повеќе ...

Влажноста и контрастните температури внатре и надвор, или кога има многу луѓе во автомобилот, предизвикуваат замаглување на прозорците на автомобилот одвнатре.

Денес во Стилски мажи Ние ќе ве научиме како да спречите да ви се случи ова.

 • За да ја отстраните оваа влага на шофершајбната, ставете го излезот на воздухот во одмрзнувачот. Затворете ги остатокот од отворите за вентилација и ставете ја температурата на студ или, уште подобро, во климатизација.
 • Отворете ги прозорците додека возите, така што ќе има обновување на воздухот. Откако овие ќе се демостираат, возете со прозорците малку отворени за да дозволите циркулација на воздухот.
 • Избегнувајте чистење на внатрешноста на стаклото со крпа или дивокоза, бидејќи тоа ќе ја трансформира влагата во капки што подоцна ќе капе и ќе го валка стаклото.

Домашни методи за да се спречи замаглување на стаклото: (овие трикови може да се направат на кое било стакло, па дури и на огледалото во вашата бања, за да се спречи замаглување по жешкиот туш)

 • По чистење и обезмастување на внатрешноста на стаклото, избришете го шампонот за коса на целата површина со чиста и сува крпа.
 • Поминете компир исечен на половина низ внатрешноста и надворешноста на чашата.
 • Подгответе природен одмрзнувач заснован на два дела вода и еден дел бел оцет. Бришење весник навлажнет со овој препарат. Исушете со крпа.
 • Измешајте вода со малку глицерин (или ако не успеете во тоа, сапун за перење). Натопете памучна крпа во течноста без да капе. Избришете ги двете површини со влажна крпа и оставете да се исушат.

Дали имате трикови за да спречите замаглување на прозорците на автомобилот?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

7 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   неговата dijo

  Но, чашата ќе мириса на компир или на сè валкано од шампонот ...

 2.   Луис dijo

  Исто така во бутиците или каде што продаваат додатоци за автомобили тие продаваат еден вид спреј што се прави на стаклото и го спречува нејзиното замаглување

 3.   Мигел dijo

  Здраво, како си? Планирам да ја исечам косата, но сè уште не знам какво сечење треба да направам. Кога и да одам на фризер ми прават нешто што не ми се допаѓа .. и сакам да знам каков рез треба да направам затоа што немам идеја што да правам .. благодарам .. го чекам твојот одговор

  1.    МОШЕР dijo

   ЗДРАВО МИГУЕЛ. ОД ВИДЕНИТЕ СТЕ УЛОГ НА У OFАС И ТРЕБА ДА УМРИТЕ АКО НЕ СТЕ МРТВИ. ТРЕБА ДА ЈА ВОБРИТЕТЕ ТОА ДАЛИ СО OTЕШКИОТ МЕНТОЛ КОГА БИЛЕ Мали. ИЛИ ТЕ ПЛУКАМ ПАATА.

 4.   Хорхе Кирос dijo

  Здраво, вашиот совет е многу добар, но не секогаш функционира, најбрзиот начин да се демостираат кристалите е со примена на дарежлива количина шампон, вистина е дека по дождувањето кристалите ви се некако матни, но ова е брзо решение. има и високо концентрирани адитиви за чистење (јасен приказ)

 5.   хрнан dijo

  исечете компир пастуса на два дела и тријте го на шофершајбната нека се исуши, а потоа видете како водата ќе се лизне и видот ќе се подобри

 6.   Мигел ангел Гузман dijo

  Ви благодарам за „рецептите на баба“ ќе ги испробам и ќе ве известам кој дава најдобар резултат, колку што можам да видам.