Тренинг на улица, тренирајте каде било

уличен тренинг во Пуенте

Уличен тренинг или тренинг на улица е релативно нов социо-спортски феномен, но во моментов е многу распространет. Се состои од вежбање на отворено, генерално на улица, во паркови или јавни простории.

Сепак, оваа дисциплина е многу повеќе од само физички тренинг; претставува целосен животен стил и има културно и социјално потекло.

Што е тренингот на улица?

Уличниот тренинг се состои од низа вежби кои се изведуваат за да го обликуваат телото и да стекнат поголем отпор и агилност. Потребна е вештина, рамнотежа и пред се сила; на Главен инструмент е самото тело, кое со својата тежина се спротивставува на движењата.

Како додатоци за овој спорт, исто така се користат сите видови метални шипки што се наоѓаат во парковите. Тоа е бесплатна алтернатива за која не се потребни тегови или одење во теретана.

Вежбите се првенствено повторувања на повлекувања, склекови и стомачни. Напорот и отпорот се зголемуваат со зголемувањето на тежината на вежбите.. Во некои случаи, обуката честопати се претвора во вистинско покажување на сила и приказ на атлетизам. Во слободен стил, се прават дури и екстремни акробации.

Филозофија

Оваа улична дисциплина е дел од а нов концепт на здрав живот и благосостојба, кој се обидува да стави крај на седечкиот начин на живот во сегашниот живот. Идејата е дека не ви треба ништо материјално за да спортувате; улицата ќе биде доволна етапа.

Целта не е само физичкиот изглед, но да има поагилно, пофункционално тело и да добие поголема контрола над тоа. Практикувањето на оваа активност, исто така, има директно позитивно влијание врз кардиоваскуларниот и циркулаторниот систем.

Исто така, станува збор за постигнување на ментална и емоционална рамнотежа. И во овој момент тренингот на улица се разликува од боди-билдинг или теретана; не само што се бара да се задоволи личното самопочитување. Тоа е исто така поприродна и подостапна активност за секого.

Овој феномен има голема општествена вредност, оттогаш беше во можност да допре до млади луѓе од маргинализираните и конфликтни сектори и натерајте ги да се занимаваат со здрава активност и да спортуваат. Момците кои секојдневно тренираат создаваат силни врски едни со други, што поттикнува другарство и тимска работа.

Друго од достигнувањата на оваа активност е тоа создаваат навики на одговорност и дисциплина. Исто така, промовира вредности како што се солидарност, толеранција и доверба и ги подобрува личните и работните капацитети на практичарите, честопати подобрувајќи ги нивните услови за живот.

Тренингот на улица одигра важна социјална улога во интеграцијата на малцинствата, едуцирајќи и влевајќи почит кај своите членови.

Потекло на тренингот на улица

Оваа спортска пракса е роден на улиците на најсиромашните предградија на Америка. Тоа го практикуваа млади афроамериканци на улиците и плоштадите, користејќи ја урбаната средина како алатка за извршување на вежбите.

Уште од неговите почетоци, тренингот на улица се разви многу брзо и денес се практикува и во многу градови во Европа и светот. Улиците стануваат големи спортски сали и секој простор се користи за спорт.

Во моментов, создадена е разновидна мрежа во која веќе нема само млади луѓе од црна раса или во ситуација на социјално исклучување. Се придружија и млади луѓе уморни од опкружувачката сала, луѓе кои сакаат да заминат настрана неговите предрасуди и сакајќи да се посвети на обука на улица.

Подемот на оваа дисциплина ширум светот во најголем дел се должи на социјалните мрежи, кои ја направија видлива. Видеата на практичарите станаа вирусни и се референца за многу млади луѓе. Главниот начин да ги научите вежбите е каналот YouTube. Ова беше механизмот што се користи за ширење на движењата и да му се покаже на светот местата каде се практикува оваа дисциплина.

Улица во бар

Најдоброто место за натпреварување

На почетокот оваа активност се практикуваше само на улица, со спонтан мебел. Но, малку по малку Се појавија повеќе специјализирани простори, со инфраструктура создадена за оваа намена, каде што се одржуваат некои натпревари.

Во моментов има бројни официјални натпревари, како во Шпанија, така и на меѓународно ниво. Овие шампионати се се покомплетни и се домаќини на повеќе категории во однос на машките и женските стилови. Во нив се цени правилниот начин на изведување на вежбите, што покажува дека имате доволно сила за да можете да ги контролирате различните движења.

Натпреварите размислуваат за различни модалитети. Во слободен стил или слободен стил, натпреварувачите можат да ги покажат своите вештини во ограничено време. Додека сте во стилот на вежбање, музиката и вежбите мора да се комбинираат за да се демонстрира координација, сила и креативност.

Модалитетот на издржливост ги принудува учесниците да ја достигнат границата со поднесување на различни физички тестови. Во категоријата сила, спортистите се обидуваат да го надминат отпорот што повеќе пати. И, конечно, во режим на напнатост, учесниците изведуваат статички вежби со голема тежина.

Социјални иницијативи

Официјалните натпревари честопати се придружени со социјални иницијативи, како што се погони за храна или облека, работилници или други активности фокусирани на темата на улицата.

Во Шпанија има бројни здруженија и клубови. Создадена е и Шпанската федерација за улични тренинзи и калистеника (FESWC), законски признаен од Владата. Оваа непрофитна организација се обидува да промовира еднакви услови во заедницата на практичари на улични тренинзи и калистеника.

Иако степенот на професионализација се зголемува, неопходно е да може да се одржи уличниот дух што го предизвика овој феномен.

Уличен тренинг и калистеника

Вежбањето на улица често се поврзува со калистетика. Иако не се баш исти, тие имаат многу блиски односи. Може да кажете дека тренингот на улица има потекло од калистетиката.

Калистеника е антички метод за обука што се базира на човечка биомеханика. Ги репродуцира сите движења што е способно да ги изврши човечкото тело и ја зголемува силата сè додека не постигне некоја цел.

Овој вид обука постепено ја зголемува тешкотијата. Секоја личност што ја практикува напредува со стапка на сопствената тежина, што ја прави многу безбедна активност за секого.

Главната разлика е во тоа Calisthenics користи само вежби со телесна тежина, кои можат да се изведуваат на подот или со предмети како што се високи мрена или прстени. Тоа е методологија која се фокусира на движењата на мускулните групи.

Од друга страна, на уличниот тренинг се мешаат движења на напнатост и експлозија, па дури и екстремни акробации. Тие се две варијанти на иста филозофија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.