Сè што треба да знаете за тетоважите

Тетоважите

Сè повеќе луѓе одлучуваат да покажат некои делови од нивното тело со тетоважи. Од суштинско значење е да се продолжи низа упатства за одржување на здравјето на вашата кожа во совршена состојба.

Тетоважите одамна престанаа да бидат табу тема. Во реалноста секој пат повеќе луѓе го красат нејзиното тело со секакви мотиви и фигури.

Не заборавајте дека тетоважите, ништо друго да се направи, тие се отворени рани и можен извор на инфекција.

Пред тетоважи

Избраната локација мора се во согласност со здравствените прописи. Визуелно, треба да имате чувство дека е така медицинска клиника, со совршено опремени и многу чисти простории.

Професионалецот кој ќе ја направи тетоважата мора да го има најдобра обука и да имаат квалификација.

тето

Не избирај области на вашето тело со некои повреди за тетоважи, како што се кртови, лузни, брадавици итн.

Друг фактор што треба да се разгледа е алергиите. Постојат производи или прибор што се користат за реализација на тетоважи, што може да предизвика алергиска реакција. Многу е корисно да се направи тест претходно.

Конзервација на тетоважи

Крајниот резултат на тетоважите нема да биде исто во сите делови на вашето тело. Постојат области каде зачувувањето е малку потешко. На пример, областа на вратот се деформира со текот на времето, станувајќи еластична.

Боите и мастилото

За предвидливо идно отстранување, полесно се отстрануваат сините, црните и сивите тоновир Сепак, зелените и жолтите бои потешко се отстрануваат.

La тинта се користи во тетоважи мора да биде одобрен, за да се осигура дека нема да има проблеми со алергија, контаминација или токсичност.

Може ли тетоважата да се отстрани тотално?

Постои модерна ласерска техника “ултра-пулсиран”, Што е многу ефикасно, сè додека е потврдено од автентични здравствени специјалисти.

 

Извори на слика: Викс / Салуд Фасилисимо


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.