Типови на стомак

стомак од пиво

Еден од проблемите што најмногу ги засега сите и кој не исполнува е да имаме стомак. Постојат различни типови на стомак во зависност од причините поради кои тие заминуваат. Нормално, стомакот почнува да расте кога не водиме сметка за исхраната затоа што не вежбаме доволно. Седечкиот живот додаден на лоша урамнотежена исхрана во која има многу маснотии, брза храна и безалкохолни пијалоци, го фаворизира изгледот на стомакот.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за различните видови стомак и зошто се појавуваат.

Акумулација на маснотии во стомакот

видови стомак и маснотии

Прашањето што сите си го поставуваме е зошто се појавува стомакот. Во зависност од различни причини, ова е причината зошто се појавува стомакот. Некои фактори се генетски и тоа се должи на склоноста да се акумулираат маснотии во овој дел од телото. Секое тело различно ги складира мастите и ние мора да се прифатиме такви какви што сме. Ако сме од оние луѓе кои акумулираат маснотии во стомакот, мора да дадеме поголем акцент на контрола на исхраната и често вежбање. Да ги видиме различните видови на масти кои постојат:

  • Поткожно масно ткиво: Тоа е оној кој станува главната причина за појавата на мишелин. Овој мишелин на стомакот е поткожно масно ткиво. Тоа е еден вид маснотија што се таложи под кожата. Најлесен вид маснотии се губи. Вие само треба да воспоставите калориски дефицит во исхраната на одржлив начин со текот на времето и да извршите вежба за отпор.
  • Висцерална маст: тоа е најопасно за здравјето. Тоа е еден вид маснотија што се складира околу внатрешните органи. Овој вид маснотии може да доведе до срцеви и метаболички болести. Мора да запомниме дека СЗО не препорачува надминување на 102 см стомачна дебелина кај мажи и 88 сантиметри кај жени. Меѓутоа, ако веќе надминавте 94 и 80 сантиметри стомачна дебелина, треба сериозно да го сфатите вашето здравје за да ги намалите овие вредности.

Мора да се има на ум дека брзината ќе предизвика да изгубиме маснотии не може да биде премногу забрзана. Постојат луѓе кои сакаат пребрзо да го намалат процентот на маснотии. Не можеме да се преправаме дека ја елиминираме маснотијата што, веројатно, ја собиравме со години за само неколку месеци. Мора да бидете доследни и да воспоставите воспоставен калориски дефицит и да го одржувате со текот на времето.

Храна што влијае на различни видови стомак

абдоминална

Во зависност од видот на стомакот, постојат некои намирници кои влијаат повеќе од другите кога станува збор за собирање маснотии во стомакот. За да започнете, треба да знаеме нешто за исхраната. Постојат некои намирници кои мора да се земат предвид во исхраната и други што треба да ги исфрлиме. Имањето силни и дефинирани стомачни мускули зависи целосно од процентот на маснотии, освен вежбата на вратата. За многу стомачни што ги правиме во теретана, нема да го развиеме познатиот пакет шест, но имаме мал процент на маснотии.

Кога сме понапредни во теретана, треба да разгледаме неколку интегрирани основни вежби. Ова се состои во вклучување на целиот стомак во некои вежби за јачина за да се постигнат поефикасни и попривлечни стомачни.

Типови на стомак

типови на стомак

Toе видиме кои се различните видови на стомак најчести што постојат кај просечното население.

Пивски стомак

Тоа е оној што се изговара и произлегува од крајот на градната коска до долниот дел на стомакот. Името на пивскиот стомак помага да се дадат траги за неговото потекло, но понекогаш изгледот може да биде измамен. Иако овој стомак е познат под ова име, тој нема толку многу врска со количината на пиво што го должиме. Причината за видот на стомакот за кој зборуваме тоа е повеќе поврзано со предјадењата што го придружуваат пивото. Мора да знаеме дека, кога сме со пријатели и излегуваме на пива, она што го правиме е да побараме тапа заедно со пивото. Оваа закуска обично се базира на мрсна храна, пржена и со вишок брашно и квасец. Овие се совршени состојки за изгледот на овој вид стомак.

Сето ова додава на седентарен начин на живот и е поттик за раст на пивскиот стомак. Пивото има празни калории и процент алкохол. Ова не е добро за организмот бидејќи го толкува како отров. Сепак, повремено пивото не убива никого. Мора да се има на ум дека здравиот ритам на животот мора да се одржува долго време. Изберете да не поминувате премногу време седејќи и изберете поздрави закуски. Совет што секој ќе го даде е да се намали пивото или газираните и зашеќерени пијалоци.

Стрес стомакот

Тој е еден од најизразените типови на стомак кои имаат помал дијаметар во споредба со претходните. Обично се појавува кај луѓе кои имаат малку време за јадење и кои се навикнати да посетуваат ресторани за брза храна. На овој начин, тие можат да се вратат на своите обврски и да работат што е можно побрзо. Тие имаат тенденција да јадат брзо и без добро да џвакаат, што предизвикува чудна сензација на надуеност. дури и без да јаде премногу. Исто така, вообичаено е корисниците на овој вид стомак да прескокнат некои оброци за да не им ја намалат стапката на работа.

Друга причина зошто постои стомачен стрес е од внесување премногу пијалоци со кофеин, вклучувајќи кока кола. Во овој случај, најпрепорачливо е драстично да ја модифицирате диетата. Постојат многу продажни места за брза храна кои се здрави и тоа е поповолна алтернатива за здравјето. Идеално, треба да одвоите време за да можете добро да ја џвакате храната. Ако можете малку да прошетате пред да се вратите на работа, толку подобро. Ова ќе ви помогне да се вратите на работа со повеќе енергија и да го искористите вашето време поефикасно. Одморот е исто така неопходен за да може да се претстави добро.

Типови на стомак: Стомак

Овој стомак е многу лесно да се скрие и едвај се гледа со голо око. Сместено е во долниот дел на стомакот и претставува мала акумулација на маснотии. Обично се јавува кај многу жени кои родиле или кај луѓе кои родиле физичка активност на редовна основа, но тие имаат слабо разновидна и монотона диета. Овде препорачуваме да воведете разни вежби за јачина и интензитет на уметноста во вашата рутина за обука. Исто така, треба да и дадете боја на диетата воведувајќи повеќе зеленчук и производи богати со растителни влакна. На овој начин, многу брзо ќе ги забележите промените.

Стомачен плови

Поврзано е со видовите стомак кои постепено отекуваат во текот на денот. Наутро започнувате со релативно рамен стомак и се менувате во текот на денот. Ова може да се должи на проблеми со варењето на храната, храна или акумулација на гас. Интересно е да се вклучат некои пробиотички намирници во исхраната, храна која има влакна и многу добро џвака. Хипопресивните услуги исто така можат да помогнат многу. Држењето на телото е потребно за контрола.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за различните видови стомак.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.