Видови на машко лице

Видови на машко лице

Тоа е важно знајте го типот на лицето што можете да го имате, за да можете да ја оцените фризурата што можете да ја носите. Во зависност од морфологијата на главата можеме да ја користиме како основа за да можеме да користиме фризура што може да го подобри вашиот изглед.

Многу мажи секогаш ја користат истата фризура. Скоро секогаш најслична на онаа што се прави во текот на нивниот живот и уште од детството, па затоа тие не знаат како да се постават пред стилист и моќ променете го тој изглед што може да го подобри вашиот имиџ.

Како да се измери лицето

Следно, детално го објавуваме типот на машките лица и кои се видовите на фризури и исечоци на брада што можат најмногу да ве фаворизираат. Но, за ова мора да ги знаете мерењата на лицето и да знаете колкава е должината на некои од вашите области за да го одредите неговиот тип.

 • Ние го мериме челото: Placeе поставиме мерна лента за мерење од десно кон лево по целата должина и ќе ги запишеме податоците.
 • Ние ги мериме јагодичките: Ги бараме десните и левите точки на горниот дел од јагодичките, ги мериме и снимаме сантиметрите.
 • Должината на лицето: Ова мерење се зема од делот каде што косата расте од челото до крајот на долниот дел од брадата или брадата. Ако имате малку изразен нос, можете да го избегнете неговото истакнување.
 • Ние ја мериме должината на вилицата: ја забележуваме должината од основата на увото до централната точка на брадата.
 • Измерете го мерењето од носот до брадата: Ние мора да измериме од врвот на носот до врвот на брадата и повторно ги запишуваме овие податоци.

Видови на машко лице

Со овие податоци веќе може да одредите кои се должините на секоја област за да можете да го контрастирате типот на лицето. За да ги знаеме видовите на лица за мажи, многу подобро ќе ја одредиме фризурата што може да го подобри вашиот имиџ:

Редондо

Видови на машко лице

Неговиот збор речиси го комплетира значењето на неговата форма, и се карактеризира со тоа што е целосно заоблено лице каде ширината на лицето ќе биде приближно еднаква на вашата должина. Willе забележите дека брадата и јагодичките не излегуваат. Сите испакнати делови се заоблени и имаат мазен изглед, нема агли.

Вид на фризура ќе биде оној што ја прикрива таа заобленост и не ја истакнува. Можете да користите фризура со раб нагоре, половина коса со удирања и ако е можно со удирања настрана. Брадата растена неколку дена и подредена им помага на овој вид лица, без да стане премногу густа, исто така, на брановите од превртен тип Т, нацртани и кози.

Овална

Овално лице

Се карактеризира со тоа што има издолжена и малку заоблена форма на лице. Тоа е тип на лице што се смета за совршен бидејќи обезбедува идеална рамнотежа. Челото излегува малку како брадата, а делот од брадата е малку потесен од оној на челото. Ако сте направиле мерења на лицето, така што е овално, треба да биде подолго од 1 или 2 сантиметри отколку што е широко.

Најмногу препорачаните фризури се практично ситебидејќи ги поддржува сите варијанти. Преферирано е да не се носат фризури со многу удирања, но фризурите за подметнување се совршени и секаков вид брада, без разлика дали е мала или многу густа, ќе биде совршен.

Квадрадо

квадратно лице

Определување поимам прилично обележана вилица, додека челото и брадата се рамни. Обично се издвојува по тоа што е машко лице, со многу аголни одлики и ширината и должината на лицето се со иста должина.

Фризурите со кои најдобро одговараат раб и разбушавен, но секогаш со големи намалувања и волумен во центарот. Или многу кратки или фризури во стилот на Баз. Брадата што најмногу му одговара е онаа со многу кратка должина и по можност исечена во обратна форма Т.

Дијамант

Видови на машко лице

Овој вид на лице нè потсетува на скоро триаголна форма. Се истакнува по тоа што има тесно чело и високи и изразени јагоди. Карактеристиките се многу обележани, со брадата кратка, зашилена и обележана. Нејзините фризури се многу широки и дозволува да биде секаков вид фризура.

Видови на машко лице

Издолжена

Ова лице има иста форма како овалното лице, но многу подолго. Се карактеризира со тоа што има тесно и долго чело, тесни, издолжени и истакнати јагоди и брада. Beе се цени дека должината е многу подолга отколку што е широка.

издолжено лице

Видови на фризура тие не се препорачуваат кога работ е нагоре, како и да имате долга коса, бидејќи тоа многу повеќе ќе го издолжи лицето. Фризурите можат да бидат традиционални со малку волумен одозгора и ако можат да се разбудат. Густата брада ги фаворизира, како и ретко населената.

Како што можеби забележавте, постојат различни форми на лица кои можат да го одредат типот на лицето и видот на фризурата што можеме да ја користиме за секоја пригода. Ако сте сакале да дознаете повеќе за фризурите што можете да ги прочитате модерни фризури или ако сакате да знаете како да стилизирате разбушавена кратка коса, кликнете на овој линк.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.