Машки типови на тело

Тело на човекот

Идентификувајте ги вашите различни типови на машки тела ќе ви помогне да формирате повеќе ласкави погледи. И, тоа е дека за да се облечеш добро, не е доволно да се купи стилска облека. Исто така, мора да бидете сигурни дека ви изгледа убаво.

Сосема е можно да не се чувствувате целосно претставени од ниту еден од нив. И тоа е дека телата обично не се само една работа, но тие комбинираат неколку квалитети. Во тој случај не двоумете се да земете го советот што ве интересира најмногу од различни типови на тела.

Висок

Ffеф Голдблум во Трибека

Високите мажи можат да изгледаат премногу мрзливи ако одат по погрешна облека. Како да се избегне тоа? Направете јасна поделба помеѓу горниот и долниот дел од телото, секогаш кога е можно. Врвовите што го дефинираат струкот, како што е опремената јакна или кој било вид јакна, ќе ви помогнат да ја прекинете вертикалната линија на вашата силуета. Ремените се исто така многу валиден трик.

исто така, се смета за добра идеја да не се носат слаби панталони со висок струк. Овие парчиња на панталоните уште повеќе ја истакнуваат должината на нозете, што има тенденција да создаде диспропорција. Спротивно на тоа, панталоните кои изложуваат дел од глуждот се ласкави за високите мажи.

Ниско

Оскар Исак на премиерата „Х-мажи“

Носете малку пократки ракави и нозе од нормалното Тоа ќе ви помогне да ја издолжите силуетата, или барем да го создадете тој ефект. И, тоа е дека ткаенините во кеси во рацете и нозете можат да бидат многу ласкави кога не сте многу високи. Не станува збор за претворање на панталоните во шорцеви, туку за суптилно скратување. Разгледајте го овој совет особено кога купувате костум.

Набавете панталони со висок струк за да изгледаат нозете подолги, но избегнувајте премногу обележување на половината. Бидејќи станува збор за цртање права линија со минимални можни прекини, комбинирање на облека со иста боја преку монохроматски или тонски изглед е одлична идеја.

Мускулест

Даниел Крег на премиерата „Спектар“

Ако напредувавте во теретана, можеби откривте дека, генерално, целата облека ви одговара повеќе. Зголемувањето на мускулите е повеќе од фер награда во замена за тони пот кои беа неопходни за да се постигне тоа. Исто така, ова е од сите типови на машки тела оној што најдобро одговара на сегашниот канон за убавина.

Ако вашето тело е добро дефинирано благодарение на салата, не треба да правите ништо посебно кога се облекувате. Тонираните тела се издвојуваат самостојно. Избегнувајте да паѓате во стапицата да носите премногу тесна облекабидејќи има тенденција да биде неповолна. Во многу случаи, поголема е поголема големина. Друга стратегија е да се обратите за ткаенини кои се прилагодуваат наместо да создаваат впечаток дека ќе експлодираат од еден момент во следниот.

Ако не сте заборавиле да работите и со нозете, вашите мускули ќе бидат добро пропорционални. Сепак, горниот дел има поголема тенденција да се истакнува повеќе од долниот. Тоа е она што е познато како ромб или тело на превртен триаголник.. Поради оваа причина, потребно е да се најде рамнотежа, избегнувајќи облека што уште повеќе го шири трупот, вклучително и јакни со двојни гради. Спојувањето на темни врвови со посветли панталони е исто така добра идеја да изгледате пропорционално. На пример, црна јакна со средни сини фармерки.

Delgado

Тимотеј Халамет во Независен Дух

Ако ова е вашиот тип на тело, не мора да се грижите дали облеката ви е преголема. Lookе изгледате многу фаворизирано со огромна облека (или директно со големина или две над вашите), особено ако имате долг врат и екстремитети. И, тоа го олеснува купувањето многу полесно.

Но, ако сте ектоморф (името по кое е познат и овој тип на тело), ​​не е потребно постојано да носите преголема големина. Тенок костум и џемпер може да бидат исто толку ласкави, особено јакни со двојни гради и плетени џемпери со хоризонтални и риги.

Витките мажи добро работат со сите стилови на панталони, вклучувајќи ги и слабите. Сепак, ако имате тенки нозе можеби ќе сакате да им дадете малку форма со полабави панталони. И, тоа вклучува сè, од тенки панталони до набори панталони.

Плус-големина

Џејмс Corden

Со форма на тело што е обично овална или триаголнаМажите со поголема големина треба да бидат многу прецизни со големината на нивната облека, особено во горниот дел. Облеката не мора да биде близу до телото, но не премногу далеку од кожата. Наоѓањето на средна точка помеѓу двете крајности ќе го направи вашето тело да изгледа попропорционално.

Дури и ако го носите отворено пожелно е јакните да не нудат чувство дека не може да се затворат. Овој аспект станува поважен со јакните од костум. Овие треба да можат да се закопчаат без да се направи претесна област на стомакот.

Од друга страна, ако сте голем човек не треба да ја пропуштате стилизирачката моќ на црната и воопшто сите темни бои. Ниту, пак, треба да бидете опседнати со тоа, но треба да ги земете предвид неговите предности.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.