Видови машки лица

форми на лице

Ако сте загрижени за вашиот изглед, треба да изберете фризура и/или стил на брада според тоа обликот на лицето. Истото се случува и со очилата и со сонце. Идентификувањето на обликот на нашето лице е од витално значење за да се добие најоптимизираниот можен изглед.

Ако сте излегле да купите очила за сонце со пријател, веројатно е дека вашата пријателка пробала некој друг модел кој ви бил привлечен, но кога ќе ги ставите, ќе видите како ефектот е сосема поинаков. Ова се должи на обликот на вашето лице.

Исто како и секоја облик на лице, има фризура поврзани, со очилата а со брадите се случува истото, иако вториве во помала мерка.

Најдобрите марки на очила за сонце за мажи

Нашето лице е најважниот дел од секоја личност, лице кое укажува на црти на нашата личност а тоа е обично главната алатка што се користи за судење на луѓето.

Како што вели поговорката „Првиот впечаток е тој што се брои“.

иако не е секогаш така. Во мојот живот имав можност да запознаам луѓе кои преку нивните лица претставуваа нешто сосема поинакво од предрасудите што ги поврзував.

Можете да судите некого според типот на чевли што ги носи, но кога разговарате со него, не им зборуваш со чевлите, одиш во лице.

Кога велиме дека нашето лице проектира сè за нас на надворешниот свет, не мислиме само на младешкиот изглед, туку и на карактер што го даваме.

Ако сакате да дадете А. радикална промена на вашиот изглед, не треба да прибегнувате кон професионалци за имиџ (што исто така). Треба само да ги користите истите алатки што тие ги користат, а основата на сè е обликот на лицето.

Униформирајте го обликот на вашето лице

Визуелниот аспект на тоа како го претставуваме нашето лице гзависи од неговите пропорции и форма. Иако можеме да ги групираме облиците на лицата во 7 категории, секој од нас има специфични карактеристики што сакаме да ги скриеме (како лузни) или да истакнеме уште повеќе (дупки на брадата).

Откако ќе дознаеме кои се нашите особини, позитивни и негативни, можеме да почнеме да ги преземаме потребните чекори за да направи промена на стилот, радикална промена или едноставно допир за таа област што не ни се допаѓа баш.

облици на машко лице

форми на лице

Додека некои стилисти ги групираат формите на лицата во вкупно 9, други го намалуваат тој број на 5. Меѓутоа, ако сакаме да ја најдеме скалата што најдобро ја балансира различноста и морфолошката категоризација, можеме да ги групираме во 7.

триаголна форма на лице

Вилицата е посилна од јаготките, со помало, но релативно широко чело и зашилена брада.

Со правилен стил, триаголната форма на лице може евоцираат сила и авторитет со истакнување на неговата силна вилица. Нашата цел е да го намалиме волуменот на вилицата и да го истакнеме челото за да ја вратиме рамнотежата.

овална форма на лице

Нешто широко чело со потесни јагодички и тркалезна, заострена вилица.

овални лица, присутни кај повеќето луѓе, таа е идеална основа за практично секаков тип на фризура. Наша цел е да ги почитуваме пропорциите без да отстапуваме од нив.

Ако сакаме да истакнеме одредена карактеристика, можеме да избереме остри фризури да додадеме агли и остри области на нашиот изглед и на тој начин да се оддалечиме од заоблените форми на нашето лице.

тркалезно лице

Широки, кружни јаготки со остра вилица и чело.

За да се обидеме да се оддалечиме што е можно подалеку од тркалезното лице, мораме нагласи други рецесивни особини кои додаваат должина на лицето. Изборот на специфична фризура, додавањето на умерено долга брада, ќе ни овозможи да ја намалиме заобленоста на лицето.

издолжена форма на лице

Високо, правоаголно лице со заоблени агли. Челото е широко, но по големина слично на јаготките и линијата на вилицата.

Далеку од тоа да се оддалечуваме од овој тип на форма на лице, наша цел е да го искористиме тоа создаваат ширина и ја намалуваат важноста на нејзината должина.

дијамантска форма на лице

Тесно чело и брадата со силни јаготки.

Лицата во облик на дијамант го користат нивниот потенцијал промовирање на рамнотежа на пропорциите. Можеме да ги намалиме најистакнатите карактеристики на страните, нашите јаболчници за да ги истакнеме порецесивните црти на нашето лице.

квадратна форма на лице

Лицето е широко во сите точки. Широко чело, силни јаготки и аголна линија на вилицата.

квадратни лица се идеален за експериментирање, иако ако сте стигнале до тука, голема е веројатноста дека сте се измориле од таа фаза.

Нашата цел е истакнете ги нашите најкарактеристични карактеристики, но без особено да се истакнеме, бидејќи можеме да паднеме во грешка и да ја измениме интерпретацијата на обликот на нашето лице.

облик на лице во облик на срце

Широко чело, заоблени јаготки кои се спуштаат до мала брада.

Лицата во облик на срце ни нудат а совршена рамнотежа во горниот дел на лицето, рамнотежа која можеме да ја надоместиме со фокусирање на долниот дел, со користење на средна брада, па дури и мустаќи.

Како да го промените обликот на лицето

Стилови на кратка брада за мажи

Ние можеме малку го смени обликот на нашето лице без потреба да се оди низ операциона сала (главно затоа што не е едноставна и достапна операција за секого).

Во оваа статија ви покажуваме кои се фризури кои најмногу одговараат на секој облик на лице. Заедно со фризурата, треба да размислите, доколку тип на брада што ја имате, ќе ви овозможи да започнете да го прифаќате во вашиот ден на ден.

Брадата е единствениот метод што го имаме на располагање за да можеме изменете ја формата на дното лице, се додека знаеме што правиме.

Ние исто така можеме одлучете се за копче ако идејата за брадата не ни е по волја.

Како и да е, мора да имате на ум дека брадата мора се грижи за неа исто или уште повеќе отколку скалпот, бидејќи кожата зад косата не е ист како оној што се наоѓа во главата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.