Видови копче

Долго копче

Повеќето мажи пробуваат различни видови кози, додека на крајот не го пронајдат оној кој најмногу им одговара. Како и со практично сè што е поврзано со стилот, Удирањето на окото на бикот е прашање на обиди и грешки.

Копчињата нудат средина помеѓу блиското бричење и брадата. Тие се решение кога ќе изберете да носите влакна на лицето, но нема доволно густина на образите за да формирате целосна брада. Потоа, има и такви кои го избираат затоа што едноставно повеќе им се допаѓа како им одговара.

Делумни копчиња

Делумни копчиња се оние што не се состојат од мустаќи. Косата на лицето е ограничена на областа на брадата и може да се обликува на неколку начини:

Мало копче

Мало копче

Бричи сè, освен косата на долната усна. Должината на линијата зависи од личните преференции. Може да остане во мала правоаголна лепенка под усната или да продолжи да се спушта по брадата вертикално колку што сакате. Подолгите верзии се познати и како копчиња за пистата.

Треба да обрнете внимание само на мал дел од влакната на лицето, поради што, од сите видови кози, ова е природно оној на кој му треба најмалку одржување.

Голем копче

Голем копче

Исто така познато како оригинално копче. Тоа е како полн козар, но без мустаќи. На косата во областа на брадата им е дозволено да растат целосно.

За да се постигне својата карактеристична форма горниот дел треба да го достигне аголот на усните. Исто така е важно да се разграничи на страните за да биде иста ширина како устата при неутрален израз.

Комплетни копчиња

Целосни копчиња се оние што се состојат и од мустаќи и од коза.. Постојат различни видови во зависност од нивната форма, како и од тоа дали двата дела се поврзани или не. Тие имаат тенденција да бидат повеќе ласкави од копчињата за делови.

Класично копче

Полно копче

Мустаќите и козјата треба да бидат поврзани, создавајќи непрекинат круг или квадрат околу устата. Ова е од сите типови на копче стилот практично на кој мислат сите кога зборуваат за копчиња.

Исечено целосно копче

Како и останатите, класичната коза може да се носи кратка, средна или долга. Размислете за потстрижување и исклучување на долната усна од брадата за повеќе дефиниран резултат.

Гот Ван Дајк

Гот Ван Дајк

Стилот на Ван Дајк е сличен на полн козар, со таа разлика што мустаќи и коза не се поврзани. Размислете за тоа ако ви е тешко да добиете целосен круг на коса или ако едноставно изгледате поповолно со овој стил.

За да ја постигне својата карактеристична триаголна форма, козата мора да биде потесна од мустаќите. Во подолгите верзии, истата форма на превртен триаголник се постигнува со сечење на копчето до точка со помош на ножици.

Копче за сидро

Копачка на Роберт Дауни r.униор

Во овој стил, мустаќите и козата исто така се исклучени, но, спротивно на она што се случува со ван Дајк, тука е ширината на козата што мора да ја надмине устата, а не обратно. На овој начин форма што потсетува на сидро е нацртана со влакна на лицето.

Тоа е коза од „Ironелезниот човек“. Актерот Роберт Дауни r.униор е застој на овој вид козии пред и зад камерите.

Каков копче да се избере

Копче за сидро

Најсоодветен стил за секој зависи од формата на лицето. На пример, тркалезните лица често имаат корист од долгите заострени копчиња. Од друга страна, ако имате долго лице, добра идеја е да размислите хоризонтално. Ако тоа е вашиот тип на лице, не ја чувате должината на вашата коза далеку, лицето може да изгледа премногу слабо.

Сепак, иако тие се добри упатства за да ги добиете вашите лежишта на почетокот, тоа не е доволно. И, тоа е дека мора да ги земете предвид и аглите и кривините на устата, брадата и вилицата, кои се единствени за секој маж. Исто така, мора да се прилагодите на видот на растот. Сите мажи немаат распределена коса на лицето на ист начин, а кога имаат, тие често имаат различна густина. Затоа, само вие можете да одредите кое од горенаведените копчиња е точно.

Како да се одржи копчето

Филипс Тример за брада HC9490 / 15

Или со машинка за брада или со ножици, копчињата треба редовно да се исекуваат. Во спротивно, беспрекорна коза може брзо да се трансформира во нешто разбушавено и ласкаво.

Иако мустаќите и козите обично се оставаат со иста должина, тоа не е суштинско барање. Еден дел може да се остави малку подолг од другиот за да се постигне најласкава форма на твоето лице.

Зачувувањето на неговата форма е исто толку важно како и кастрењето. За да го разграничите на избраниот начин, потребен ви е брич. Електрични машини и жилети можат да ја завршат и работата. Откако ќе се нацрта избраниот стил, многу е лесно да се одржи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.