Техники за сушење на косата

сува косаНекои мажи страдаат од проблем да не знаат како исушете ја косатаИли затоа што никогаш не сме научиле да го правиме тоа или затоа што немаме коса што може да се снајде што не се смири само еднаш под туш. Затоа, тука се техниките за правилно сушење на косата.

 1. Измијте ја косата како и обично и исушете ја косата со пешкир. Обидете се да отстраните што е можно повеќе вода.
 2. Користете широк чешел за да се одмотате внимавајќи да не се малтретира косата. Ако е многу заплеткано, користете производ за отплата или регенератор што останува во косата.
 3. Ставете некој производ како крем или гел да се обликува коса или производ за да се заштити од топлина.
 4. Ако брзате користете фен, ставајќи ја главата надолу и сушејќи ги корените. Ако сакате права коса, не ја мешајте во овој чекор. Сушењето трае помалку време ако го направите ова, но исто така и косата е помалку лошо третирана.
 5. Поделете ја косата на два дела големи со куки. Поделете еден од овие делови на уште два дела.
 6. Земете фитил што одговара на големината на четката што ја користите. Ставете ја четката на коренот.
 7. Со фен, започнете да ја повлекувате четката над косата додека со другата рака го поминувате фенот директно преку косата, не преместувајте го настрана, ова создава пукање или пукање.
 8. Стартувајте го фенот насочен надолу за да избегнете разлетување или меки. Целта е досадно и тешко, ако сами ја сушите косата, полесно е да се насочите, но не попуштајте во искушението, насочете го фенот надолу. Колку е подолга вашата коса, толку е потешко да се исуши директно следејќи го овој клуч. Исушете го секој дел добро пред да земете друг.
 9. Продолжете додека косата не се исуши и повторувајте со остатокот.

Извор


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   alberto dijo

  Она што се случува е дека мојата коса е многу бушава, ја сушам и станувам мека
  Нема да имаат лек за кој веќе не ме сунѓерувам?

 2.   Исус dijo

  Исто како и Алберто кога и да ја намочам косата и да ја исушам, премногу ме сунѓерува, помогни ми бидејќи изгледам грдо како хаха, поздрав.

 3.   Давид салазар dijo

  Разбрав добар дел, но ние не сме експерти за да разбереме стилски изрази, би било корисно да ставите видео со сите чекори.

 4.   ulулиета ванегас dijo

  Фенот помага да се даде подобро движење и облик на косата, без оглед на расата или полот, ова е алатка што помага да се олесни нашата работа наутро. На пример, татко ми го користи фенот за кармин салон pro 2000w наутро за да оди на работа, бидејќи сака да има добар стил во косата бидејќи има многу.