Тетоважи на рака

Тетоважи на рака

Тетоважите на раката ги гледаме илјадници години во различни култури, но тие стануваат се повеќе вкоренети во нашата цивилизација. Можеме да видиме од едноставни тетоважи до цели тетовирани раце, мнозинството со некаков вид симболика или за личен вкус, но секогаш со некаков вид толкување од страна на лицето кое ги носи.

Важно е да се напомене дека тетоважите на раката се многу повидливи од каде било на телотоособено кога се носи кошула со кратки ракави. Затоа, бидејќи сте статичен цртеж, мора да биде прилично внимателна одлука и каков вид на дизајн треба да носат за нашето секојдневно или работно место.

Тетоважи на рацете за мажи

Од тогаш зборувавме во некои наши статии како да научите да тетовирате, до сè што треба да знаете за тетоважите, како се самоански цртежи или видот на скици што можете да ги дизајнирате во зависност од областа на телото каде што сакате да ги имате. За тетоважи на раката имаме идеи за вас, со нивните симболи и модели што можете да ги користите.

Тетоважи на рака

Симболика на тетовирање на раката

Има многу луѓе кои решаваат да истетовираат цртежи на раката и се повеќе се гледа со поголема сила како има жени кои се осмелуваат да ги користат. Кај мажите може да се забележи како се тетовираат подлактиците во целост, да се обиде да ги истакне вашите мускули. Тоа е начин да изгледате позитивно и да сакате да знаете да носите тетоважа, бидејќи ненамерно секогаш ќе сакате да имате добар фигур за да бидат комбинирани.

Бидејќи станува збор за прилично изложена површина на телото, логично е дека кој ги носи е затоа што тоа го сакаат дадете некаква комуникација или симбологија. Тие секогаш ја исполнуваат целта да покажат убав цртеж, почит кон нешто или да се сети на некој близок, но тие се секогаш некакво симболично искуство.

Мали тетоважи

Тетоважите со мали елаборирани цртежи на рацете позначајно е да се види кај жените отколку кај мажите, но тоа не значи дека не го носат, многумина претпочитаат да направат повеќе минималистички цртеж. Ако треба да се тетовираат, секогаш се претпочита да се ставаат во стратешки области како што се зглобовите или некоја мала точка што се повторува.

Тетоважи на рака

 

Најчестите тетоважи се мали симболични форми, некои се направени со фрази или имиња на некој близок. Римски броеви, специјални букви со збор со чувство, мали животни, емотикони ...

Заврзувања

Тие се тетоважи кои започна да создава тренд пред неколку децении кај некои познати личности. Создава многу очекување да се види кај мажите и многу од нив се направени со племенски дизајни. Тие се развија толку многу во текот на овие години што многумина веќе претпочитаат да го носат како симбол на накит или трајна облека.

алки

Арапките се форми со значење, на рака бренд доаѓаат од јапонската традиција и тие се обликувани како црни линии. Во минатото, тетоважите во црни линии беа репрезентативни како симбол на срамот кај криминалците, подоцна станаа релевантни меѓу јапонската мафија сè до нашата ера, каде што беа поставени за украсување на рацете.

Тетоважи од мандала

Тие се најчесто користени од уметниците за тетоважи, овие цртежи со црна линија, со прекрасна украсување и поради нивната сложеност во дизајните, ги прават оние што најмногу им се допаѓаат. Тие симболизираат рамнотежа и спокојство за внатрешноста на нашиот дух.

Маорски тетоважи

Цртежите на овие тетоважи имаат убава приказна, со традиција и убави легенди што треба да се раскажат. Тие се враќаат илјадници години наназад и ако не се од ваш сопствен изум, тие можат да кријат значење што вреди да се открие.

Тетоважи на рака

Постои тетоважа од маорска желка што симболизира плодност, благосостојба и семејство. Маркизата на крстот од Маори се елементи кои ги симболизираат небото, земјата и духот. Меѓу неговите цртежи ги наоѓаме и сонцето и месечината.

Геометриски тетоважи

Тие носат како карактеристика дебели и тенки линеарни форми. Најистакнати цртежи се триаголници, ромбови, квадрати или кој било елемент со прави линии или што формираат цик-цак. Обично се става на подлактиците и дизајните за нивно цртање се бесконечни.

Слики

Областа на рацете е совршен дел за поставување портрет-тетоважа, бидејќи нејзината одлична видливост е идеална за да ги покаже. Постојат уметници за тетовирање и одлични портретисти каде што можат нацртајте ги вашите најблиски, вашите големи обожаватели, па дури и некоја јавна личност. Црно-белите цртежи имаат тенденција да се носат многу, иако се прават и во полна боја.

Тетоважи со полн ракав или половина ракав

Полу-ракавите се идеални за да ги сокријат овие дизајни многу подобро и да ги покрие од рамото до целата рака не вклучувајќи ја подлактицата. Тетоважите со целосна рака се попопуларни кај мажите и има неверојатно изненадувачки и стратешки цртежи, наоѓајќи прекрасен детал во секоја дупка, почнувајќи од многу шарени цртежи, до хроматски и игри со сенки.

 

 

 

 

 

 

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.