Дали трепките многу паѓаат? Затоа што?

трепки-човек

Трепките се влакна и како и сите влакна, во одредени периоди тие паѓаат почесто. Ова е сосема нормално бидејќи се должи на реновирање, но ако трепките паѓаат почесто отколку нормално, треба да обрнеме внимание на тоа.

Денес, многу мажи носат маскара. Една од причините зошто трепките можат почесто да паѓаат се должи на оваа маскара, начинот на нанесување и исто така, начинот на отстранување на шминка. Ако користите виткање за да ги направите трепките лачни, тогаш обрнете внимание и на начинот на кој ги користите, бидејќи ако имате слаби трепки, со употреба на виткање можете да ги повредите.

Друга од главните причини за губење на трепките (како и остатокот од косата) е стресот. Пред да започнете со третман за губење на трепките, мора да го нападнете проблемот со коренот и да видите кои ситуации создаваат стрес за вас. Потоа консултирајте се со дерматолог за тој или таа да ве советува за најдобриот третман.

Ако држите диета или имате лош начин на исхрана, тогаш треба да го земете предвид и ова, бидејќи може да ви недостасува витамин или минерал и затоа косата ви паѓа претерано или, во овој случај, вашиот трепките

Конечно, ќе ви дадам неколку совети за зајакнување на трепките. Нанесете рицинусово масло врз нив за да ги зајакнете. Направете го тоа навечер, по чистење на лицето, неколку недели и ќе видите како вашите трепки ќе бидат посилни и поздрави, паѓајќи многу помалку.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Нели Беатриз Салазар Паломино dijo

  Здраво, темата за тоа зошто трепките паѓаат е многу интересна, што би сакал да знам зошто се кратат трепките, сфатив дека на мојот сопруг му е отстранета косата и не разбираме зошто.

  1.    Консуело dijo

   Здраво, тие се рабуваат од сувост како краевите на вашата коса. Маслото за рецепт ќе направи трик.

 2.   искрен dijo

  Здраво, јас сум млад човек, не сакам тој да расте: в
  Тие се многу долги
  Дали некој знае како ги терам да паднат? те молам !!