Прехранбени производи

Боровинки

Дали сакате да ја пополните вашата исхрана со суперхрана? Ако одговорот е да, дојдовте на вистинското место, бидејќи тука ви донесуваме многу храна што ја заработија таа титула поради нивниот состав.

Се повеќе и повеќе луѓе се загрижени за добивање на препорачаната дневна количина на хранливи материи, и суперхраната може да биде од голема помош и да се обезбеди добра доза на хранливи материи и да се јаде поздрава диета.

За што служат суперхрана?

Тело

Да почнеме на почетокот: зошто треба да земате суперхрана? Кои придобивки претставуваат тие за здравјето? Бидејќи ви помагаат да добиете повеќе хранливи материи и во поголеми количини, како и да го намалат присуството на преработена храна (со сите свои недостатоци), суперхраната може да го заштити вашето тело.

Богата со хранливи материи, оваа храна помага да се спречат многу болести, вклучувајќи рак, холестерол и срцеви заболувања. Тие дури можат да направат вашиот мозок да работи подобро, зајакнувајќи ја вашата меморија и вашата концентрација и бидете сигурни дека вашето расположение нема да се намали. Да, влијанието на исхраната врз здравјето е толку важно, а шансите за многу болести на една личност можат значително да се зголемат или намалат во зависност од составот на нивната исхрана.

И најдоброто нешто е што треба да одите само во најблискиот супермаркет за да земете онолку колку што сакате. Што повеќе, Бидејќи тие се природна храна, сите овие придобивки доаѓаат без несакани ефекти кои демнат во нивната формула..

Супер храна за вашата исхрана

Авена

Дали има супер храна во мојата исхрана? Постојат десетици од нив, па затоа е веројатно дека веќе јадете некои суперхрана, особено ако јадете здрава и разновидна диета. Инаку, подобрувањето на присуството на бобинки, темно зелен лиснат зеленчук, цели зрна и мешунки во вашата исхрана е одличен почеток.

Но, да бидеме поконкретни: каква храна заслужува да се смета за суперхрана? Нема сомнение дека храната се допаѓа боровинки, брокула, овес, спанаќ, ореви, маслиново масло, темно чоколадо, лук, куркума, авокадо или зелен чај ги исполнуваат сите барања да бидат суперхрана. Но, што ги прави својствата на овие намирници да се сметаат за помоќни од оние на останатите?

Боровинки

Боровинките се антиоксиданти и антиинфламаторни, што може да помогне во намалување на ризикот од развој на бројни болести. Во времето на нивно консумирање, доволно е околу половина чаша дневно. Запомнете дека не со земање повеќе, вашите придобивки ќе бидат позабележителни. Ако не најдете свежи боровинки во вашата област, преминете на замрзнатиот дел. Замрзнатите боровинки се исто толку добри како и свежите. Вреди да се разгледаат и други бобинки, како малини, јагоди и огрозд.

Поврзана статија:
Природни антиоксиданти

Премногу

Пиењето чај го зголемува антиоксидантниот капацитет на организмот. Најмногу докажана разновидност на чај е зелениот, на кој истражувањата му припишуваат изненадувачки придобивки. Редовната потрошувачка на овој пијалок е поврзана со намалување на нивото на холестерол, па дури може да помогне и во забавување на растот на клетките на ракот. Ако претпочитате црн чај, исто така ќе имате пристап до многу антиоксиданти (се смета дека го има практично истиот со зелениот чај).

Замокот

Витамини, минерали, влакна и каротеноиди. Тоа се ингеренциите на кеaleот и остатокот од темно зелениот лиснат зеленчук, како спанаќот. Резултатот? Помал ризик од хронични заболувања.

Црно чоколадо

Црно чоколадо

Да се ​​има парче темно чоколадо секој ден стана една од здравите навики во модата. Тајната на неговиот успех се антиоксидансите што ги обезбедува на организмот. Запомнете дека за етикетата да биде од корист, мора да го наведе тоа содржината на какао е 60 проценти или поголема. Причината е што е потемно, толку помалку шеќер содржи.

кефир

Кефирот е поврзан со бројни здравствени придобивки, почнувајќи од а подобро функционирање на дигестивниот систем. Исто така, ќе се намали холестеролот и крвниот притисок. Beе ви биде лесно да го најдете во супермаркет, само треба да бидете сигурни дека сте ги прочитале состојките за да не содржи премногу шеќер.

Ореви

Целата храна со омега 3

Храната богата со здрави омега 3 масти е добра за срцето и за намалување на холестеролот. Плус, тие исто така можат да помогнат во борбата против други здравствени проблеми, вклучувајќи ги Алцхајмеровата болест и депресијата. Можете да го набавите преку риби како лосос, сардини или скуша, како и ленено семе и ореви.

Завршен збор

И покрај тоа што суперхраната е интересна, не заборавајте дека не е потребно да се јаде специфична храна за да се постигнат и одржат целите на тежината, да се борат против болести и, следствено, да се живее подолго. И така ве потсетуваат експертите за исхрана.

Освен супер храна, можете да го подобрите нутритивниот придонес на вашата исхрана со зголемување на присуството на овошје, зеленчук, ореви, мешунки и здрави омега 3 масти во неа. Оваа стратегија ќе ви овозможи да пристапите до еден тон есенцијални хранливи состојки кои ќе работат заедно за да го одржат вашето тело посилно и здраво.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.